Google+

DOĞA HARİKASI PAMUKKALE

285121 Eki 2014Gezi Notu
serap selçukserap selçukGold Yazar21 Eki 201428510 Yorum

Etrafa bakıldığında turizm açısından önemli bir bölge olmasına rağmen gelişimini hem yerleşim olarak hem de yaşayan insanlar olarak tamamlamamış bir bölgede yer almasına rağmen güne ve güneşe “Merhaba” diyeceğimiz yerlerden birisi Pamukkale.

Pamukkale

Çıplak ayak ile travertenlerin pamuk görünümünde yavaş yavaş ilerlerken, muhteşem bir manzara size kısa bir süre yol arkadaşlığı yapıyor. Geneli yabancı olmak üzere birçok turist ile tarihi ve doğal mekânı gezmenin mutluluğunu yaşıyorsunuz. Travertenler; çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayaç. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar, geniş bir bölgeyi etkilemiş. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunuyor. Pamukkale termal kaynağın, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitesi sadece. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılıyor. Travertenlerin üst bölgesinde yer alan Hierapolis Antik Kenti'nin arkeoloji literatüründe “Holy City” yani “Kutsal Kent” olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanıyor.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Pamukkale-1

Hierapolis coğrafi konumu ile kendisini çevreleyen çeşitli tarihi bölgeler arasında yer alıyor. Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdikleri bilgilerde, Karia bölgesine sınır olan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Frigya kenti olduğu da ileri sürülüyor. Kentin, hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı bu nedenle tartışılabilir. Antik kaynaklarda, kentin Helenistik dönem öncesi adı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Hierapolis olarak adlandırılmadan önce kentte bir yaşamın var olduğunu Ana Tanrıça kültünden dolayı biliyoruz. 

Pamukkale-2

Kentin kuruluşu hakkında bilgilerin kısıtlı olmasına karşın; Bergama krallarından II. Eumenes tarafından MÖ. II. Yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama'nın efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera'dan dolayı, Hierapolis adını aldığı biliniyor.
 
Hierapolis, Roma İmparatoru Neron dönemindeki (M.S. 60) büyük depreme kadar, Helenistik kentleşme ilkelerine bağlı kalarak özgün dokusunu sürdürmüş. Deprem kuşağı üzerinde bulunan kent, Neron dönemi depreminden büyük zarar görmüş ve tamamen yenilenmiş. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almış.
 
Hierapolis Roma döneminden sonra Bizans döneminde de çok önemli bir merkez olmuş. Bu önem; M.S. IV. yüzyıldan itibaren Hristiyanlık merkezi olması (metropolis) ve M.S. 80 yıllarında, Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesinden kaynaklanıyor. Hierapolis, XII. yüzyıl sonlarına doğru Türklerin eline geçmiş.

Pamukkale-3

Pamukkale doğal güzellikleri kadar tekstilde de kaliteli ürünler sunuyor. Uygun fiyatlardaki tekstil ürünlerini almadan edemiyorsunuz.
 
Pamukkale’ye gelirken muhakkak yanınızda rahat hareket edeceğiniz spor kıyafetler tercih etmelisiniz. Temiz hava, muhteşem görüntü ve tarihin içinde kaybolmamanız mümkün değil.
 
Hava sıcaklığı sizi çok rahatsız etmiyor. Yöre halkına göre yazın çok sıcak, bahar ve kış ayalarında ılıman bir hava size eşlik ediyor. Sanırım güzel bir zamanda yolculuk yaptık. “Hierapolis” kalıntıları arasında kaybolmak, aralıklarla fotoğraf molaları vermek, taşlara dokunmak, eski medeniyetin izlerini takip etmek güzel duyguların gelişimini sağlıyor.

Pamukkale-4

Gün batımı ayrı bir güzellikte Pamukkale’de… Travertenlerin üstünden güne “elveda” diyerek, anlık görüntülerle güzellikleri yakalamaya çalışıyorsunuz. Traverten havuzlarında vereceğiniz kısa dinlenme molaları arınmanızı sağlıyor. Hierapolis Antik Kenti içinde yer alan müzeyi de ziyaret etmeden sakın ayrılmayın!

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar