Ağva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

agva-2704486_960_720.jpg


Ağva, Türkiye’nin Marmara bölgesi sınırları içinde yer alan fakat Karadeniz’e kıyısı olan Şile ilçesine bağlı bir kasabadır. Ağva, Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" demektir. İstanbul'a yakın gezilecek yerlerden en güzelidir.Gerçekten de Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında bulunur. Bu dereler Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülür. Yeşilçay balıkçı teknelerinin bağlandığı yerdir. Göksu kıyısında ise oteller bulunur. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılmaktadır. Ağva’nın nüfusu 2.500 civarındadır fakat yaz mevsiminde özellikle hafta sonları kasabanın nüfusu 15 bine yaklaşmaktadır. Ağva, Karadeniz kıyısında 3 kilometre uzunluğunda kumsala sahiptir. Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölgedir. Odunculuk ve balıkçılığın yaygın olduğu yörede Şile bezi el işlemeciliği ve üretimi de büyük gelir kaynağıdır. Son yıllarda çevreyi saran oteller ile turizm sektöründe de yerini almaya başlamıştır. Sadece İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyen yerli turistler değil başta Araplar olmak üzere yabancı turistler de son yıllarda Ağva’nın vaat ettiği huzuru keşfetmiştir.
 

Tanıtım Videosu: 
 

Devamını Oku

Ağva’da Gezilecek Yerler


 

Hem Ağva’da hem de civarında görülmesi gereken o kadar çok yer var ki en önemlilerini sizin için derlemeye çalıştık. Ağva deyince akla hafta sonu tatili gelebilir ve bu fikir dinlenmek, şehirden uzaklaşmak için yanlış da değildir fakat Ağva ve Şile’nin tarihini ve doğal zenginliğini keşfetmek istiyorsanız birkaç gün daha kalmak fena olmayacaktır.

Ağva’da Gezilecek Yerler

Ağva’da ve Ağva’ya yakın bölgede görülmesi gereken yerleri sizin için yazdık. Buraları gördüğünüzde Ağva’nın hem tarihinin hem doğasının ne kadar kıymetli olduğunu bizzat fark edeceksiniz. Ocaklı Kale’den Saklı Göl’e, Gelin Kayası’ndan Şile Kalesi’ne kadar birçok turistik noktayı sizler için derledik.

Devamını Oku

Ağva Nerededir?

Ağva, Marmara Bölgesi sınırları içindedir. İstanbul’a bağlı Şile ilçesinin bir kasabasıdır. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer alır. Ağva’nın Karadeniz’e kıyısı vardır.

Ağva’da Nerede Kalınır?

hakkimizda.jpg
 

İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyılarıdır. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuştur ve yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştirilir. Özellikle son 20 yılda Ağva’nın gözde hafta sonu kaçamağı adresi haline gelmesi yöredeki otel işletmeciliğinin gelişmesini ve profesyonelleşmesini sağlamıştır. Ağva’da bulunan tüm pansiyon ve oteller konuklarına üst seviyede hizmet verir. Yaz-kış demeden ne zaman gitmek isterseniz Ağva’daki konaklama tesislerinde çok iyi konaklama deneyimi yaşarsınız. Ağva seyahatiniz boyunca kalmaya karar verdiğiniz konaklama tesislerinin türü ne olursa olsun hepsi özellikle yaz mevsimi boyunca yoğun talep görür ve buralarda konaklamak isteyen turistlerin seyahat tarihlerinden en az 2 ay önceden rezervasyon yapmaları gerekebilir.

Devamını Oku

Ağva Otelleri

Ağva, İstanbul'un yoğun temposundan sıkılanların en yakın kaçış noktasıdır. İstanbul'a 95 km mesafede yer alan Ağva'ya hafta sonu ya da günübirlik konaklamalar tercih edilmektedir. Yaz sezonunda turistik beldelere gidemeyenlerin ilk aklına gelen tatil yeri ise yine Ağva olmaktadır. Ağva, Göksu nehri kenarında, Karadeniz kıyısında ve yemyeşil bir doğanın içinde pek çok konaklama tesisi ile konuklarını ağırlamaktadır. Ayrıca Ağva; kano, deniz bisikleti, kamp gibi birçok aktivite olanağına sahiptir. Bölgeye İstanbul'dan ulaşım ise oldukça kolaydır. Ağva otelleri; küçük, butik ve bungalov tesislerden oluşmaktadır. Bölgede çok sayıda bulunan butik oteller oldukça konforlu ve modern binalardan oluşurken bungalov oteller doğa ile iç içe lüksten uzak bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Ağva otelleri çoğunlukla nehir kıyısında ya da denize yakın mesafelerde konumlanmıştır. Bunların yanı sıra otellerde açık yüzme havuzu da bulunur.

Devamını Oku

Ağva Şehir İçi Ulaşım

agva-tekne-turu-728x728.jpg
 

Ağva içinde genel ulaşım araçları özel otomobiller veya taksiler değildir. Otomobille varmış olsanız bile Ağva gibi küçük bir kasabada otomobile ihtiyacınız olmaz. Nitekim Ağva’yı bu araçlarla keşfetmeniz pratik olmayacaktır. Ağva’nın güzelliklerini keşfetmeniz için öncelikle Göksu ve Yeşilçay derelerinde tekne, kano, deniz bisikleti ve sandallarla gezintiye çıkmanızı öneririz. Kendiniz bu araçları kiralayarak kullanabileceğiniz gibi yöreyi bilen rehberler eşliğinde grup gezilerine de çıkabilirsiniz. Sandal ve deniz bisikleti gibi araçları kiralamanız halinde diğer turistlerin ve turist gruplarının olduğu, kuytu olmayan yerlerde gezinmeyi unutmayınız.

Devamını Oku

Ağva Mutfağı

14063615_1748787172025983_90225698_n.jpg
 

Ağva’da yemek yemek Karadeniz mutfağını tatmaktır desek abartmış olmayız. Hem İstanbul’a yakın hem şehir hayatının hengâmesinden uzak bu kasabada en güzel bölgesel yemekleri tadarsınız. Ağva'da restoranlar kasaba merkezinde nehir ve Karadeniz şeridi boyunca sıralanmaktadır. Ayrıca konaklama tesislerinin de restoranları da oldukça leziz yemeklerle hem kendi misafirlerine hem de gezginlere hizmet vermektedir. Ağva restoranları çok çeşitli yemek menülerine sahiptir. Bunlar arasında et restoranları, balık restoranları olduğu kadar aperatif yiyecek menüsü olanlar ve Türk mutfağından ev yemekleri servis edenler de bulunmaktadır. Ağva’da ne yenir sorusuna onlarca çeşidiyle cevap veren Ağva restoran seçenekleri, gezinize verdiğiniz ufak molaları tatlandırıyor.

Devamını Oku

Ağva’da Gece Hayatı  

İstanbul’dan uzaklaşarak sakin bir tatil yapmak isteyenlerin adresi olan Ağva, genelleri akşamüzeri ve geceleri de denize vuran dalgaların tadını çıkarabileceğiniz sakin bir hayata sahiptir. Bu anlamda çılgın bir gece hayatındansa huzurlu bir uzun haftasonu geçirmeyi dileyen kaçamak tatilcilerin vazgeçilmez bir durağıdır. Bunun yanında gece dışarı çıkmak ve müzikle eğlenmek isteyenler için de çeşitli olanak sunan Ağva'nın en gözde mekânları arasında Mavi Yeşil Tekne Restoran, Club Biber, Pub 81, Mola Restoran, Ağva Riverside Club ve Mandalin Restoran’ı sayabiliriz.


arkaplan.jpg

 

Devamını Oku

Ağva’daki Festivaller

sile-festival.jpg


Ağva çok küçük bir yer olmasına rağmen Türkiye’nin hem yaz hem kış turizminin ana damarlarından biridir. Hem yerli hem yabancı turist Ağva’ya ilgi göstermektedir. Ağva’da elbette şenlik ve festivaller de yok değil. Deneyimlemenizi tavsiye ettiğimiz organizasyonları yazımızda sizin için anlattık.

Ağva Şenliği: 2017 yılında 12/18/19/20/26 Ağustos tarihleri arasındaki belli günlerde Ağva Meydanı’nda gerçekleşen şenlik ve konserler ile Ağva halkı eğlenceye adeta doymuştur. Artık bir gelenek haline gelen ve Şile Belediyesi’nin düzenlediği Ağva Şenliği’ne seyahat tarihleriniz denk geldiği takdirde siz de katılabilir Doğukan Manço ve Hüsnü Şenlendirici gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Ağva Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 11oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15oC
  • Kas 11oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.500 / İklim: Karadeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün