Ağva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

agva-2704486_960_720.jpg


Ağva, Türkiye’nin Marmara bölgesi sınırları içinde yer alan fakat Karadeniz’e kıyısı olan Şile ilçesine bağlı bir kasabadır. Ağva, Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" demektir. İstanbul'a yakın gezilecek yerlerden en güzelidir.Gerçekten de Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında bulunur. Bu dereler Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülür. Yeşilçay balıkçı teknelerinin bağlandığı yerdir. Göksu kıyısında ise oteller bulunur. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılmaktadır. Ağva’nın nüfusu 2.500 civarındadır fakat yaz mevsiminde özellikle hafta sonları kasabanın nüfusu 15 bine yaklaşmaktadır. Ağva, Karadeniz kıyısında 3 kilometre uzunluğunda kumsala sahiptir. Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölgedir. Odunculuk ve balıkçılığın yaygın olduğu yörede Şile bezi el işlemeciliği ve üretimi de büyük gelir kaynağıdır. Son yıllarda çevreyi saran oteller ile turizm sektöründe de yerini almaya başlamıştır. Sadece İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyen yerli turistler değil başta Araplar olmak üzere yabancı turistler de son yıllarda Ağva’nın vaat ettiği huzuru keşfetmiştir.
 

Tanıtım Videosu: 
 

Devamını Oku

Ağva ile İlgili

Ağva Nerededir?

Ağva, Marmara Bölgesi sınırları içindedir. İstanbul’a bağlı Şile ilçesinin bir kasabasıdır. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer alır. Ağva’nın Karadeniz’e kıyısı vardır.

Ağva’ya Ne Zaman Gidilir?

3136.jpg
 

Ağva’da genel olarak Karadeniz iklimi hâkimdir. Bu sebeple yıllık hava sıcaklık ortalaması 20 dereceyi aşmaz. Yazları sıcak, kışları karlı ve soğuk geçer. Orman ve denizin olması nedeniyle yaz mevsiminde geceleri beldede serin bir hava hâkimdir. Ancak gündüzleri oldukça sıcak geçer. Ağva, Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle yıl boyu çok yağış alır. İlkbahar ve sonbahar ayları Ağva’nın güzelliğini görmek için ideal aylardır. Ağva’da denize girmek için en ideal dönem haziran ve eylül arası dönemdir. Kış mevsiminde ise bir hafta sonunu sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmek istediğiniz takdirde Ağva soğuğa rağmen yine en iyi adres olacaktır. Zira özellikle tatil sezonu dışında, şehir hayatından bir süreliğine uzaklaşmak isteyen İstanbullular en yakın kaçış noktası olarak Ağva’yı tercih eder.

Dünyanın en özel kumaşlarından biri olan Şile bezinin ve bu kumaştan yapılan ürünlerin ülkemizde tanıtımı için düzenlenen Şile Bezi Festivali tarihlerinde her sene Ağva ve Şile yerli turistlere ev sahipliği yapar. Sizin de bu tarihlerde yöreye gitmeniz güzel bir deneyim olabilir.

Ağva’da Nerede Kalınır?

İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyılarıdır. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuştur ve yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştirilir. Özellikle son 20 yılda Ağva’nın gözde hafta sonu kaçamağı adresi haline gelmesi yöredeki otel işletmeciliğinin gelişmesini ve profesyonelleşmesini sağlamıştır. Ağva’da bulunan tüm pansiyon ve oteller konuklarına üst seviyede hizmet verir. Yaz-kış demeden ne zaman gitmek isterseniz Ağva’daki konaklama tesislerinde çok iyi konaklama deneyimi yaşarsınız. Ağva seyahatiniz boyunca kalmaya karar verdiğiniz konaklama tesislerinin türü ne olursa olsun hepsi özellikle yaz mevsimi boyunca yoğun talep görür ve buralarda konaklamak isteyen turistlerin seyahat tarihlerinden en az 2 ay önceden rezervasyon yapmaları gerekebilir.

Devamını Oku

Ağva Otelleri

Ağva, İstanbul'un yoğun temposundan sıkılanların en yakın kaçış noktasıdır. İstanbul'a 95 km mesafede yer alan Ağva'ya hafta sonu ya da günübirlik konaklamalar tercih edilmektedir. Yaz sezonunda turistik beldelere gidemeyenlerin ilk aklına gelen tatil yeri ise yine Ağva olmaktadır. Ağva, Göksu nehri kenarında, Karadeniz kıyısında ve yemyeşil bir doğanın içinde pek çok konaklama tesisi ile konuklarını ağırlamaktadır. Ayrıca Ağva; kano, deniz bisikleti, kamp gibi birçok aktivite olanağına sahiptir. Bölgeye İstanbul'dan ulaşım ise oldukça kolaydır. Ağva otelleri; küçük, butik ve bungalov tesislerden oluşmaktadır. Bölgede çok sayıda bulunan butik oteller oldukça konforlu ve modern binalardan oluşurken bungalov oteller doğa ile iç içe lüksten uzak bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Ağva otelleri çoğunlukla nehir kıyısında ya da denize yakın mesafelerde konumlanmıştır. Bunların yanı sıra otellerde açık yüzme havuzu da bulunur.

Devamını Oku

Ağva’da Gezilecek Yerler

Hem Ağva’da hem de civarında görülmesi gereken o kadar çok yer var ki en önemlilerini sizin için derlemeye çalıştık. Ağva deyince akla hafta sonu tatili gelebilir ve bu fikir dinlenmek, şehirden uzaklaşmak için yanlış da değildir fakat Ağva ve Şile’nin tarihini ve doğal zenginliğini keşfetmek istiyorsanız birkaç gün daha kalmak fena olmayacaktır.

Ağva’da Gezilecek Yerler

Ağva’da ve Ağva’ya yakın bölgede görülmesi gereken yerleri sizin için yazdık. Buraları gördüğünüzde Ağva’nın hem tarihinin hem doğasının ne kadar kıymetli olduğunu bizzat fark edeceksiniz. Ocaklı Kale’den Saklı Göl’e, Gelin Kayası’ndan Şile Kalesi’ne kadar birçok turistik noktayı sizler için derledik.

Devamını Oku

Ağva Şehir İçi Ulaşım

Ağva içinde genel ulaşım araçları özel otomobiller veya taksiler değildir. Otomobille varmış olsanız bile Ağva gibi küçük bir kasabada otomobile ihtiyacınız olmaz. Nitekim Ağva’yı bu araçlarla keşfetmeniz pratik olmayacaktır. Ağva’nın güzelliklerini keşfetmeniz için öncelikle Göksu ve Yeşilçay derelerinde tekne, kano, deniz bisikleti ve sandallarla gezintiye çıkmanızı öneririz. Kendiniz bu araçları kiralayarak kullanabileceğiniz gibi yöreyi bilen rehberler eşliğinde grup gezilerine de çıkabilirsiniz. Sandal ve deniz bisikleti gibi araçları kiralamanız halinde diğer turistlerin ve turist gruplarının olduğu, kuytu olmayan yerlerde gezinmeyi unutmayınız.

Ağva’da mutlaka yapmanız gereken şey, ikinci olarak, bisiklet turuna çıkmanızdır. Çoğu turist hali hazırda bisikletiyle Ağva’ya gelir fakat orada bisiklet kiralamak da mümkündür ve oldukça pratiktir. Normal bisiklet kiralayabileceğiniz gibi çiftler için ikiz bisikletler de mevcuttur.

Son olarak Ağva’ya gitmişken mutlaka ama mutlaka yapmanız gereken bol bol yürümektir. Ağva’nın yürüyüş parkurlarında, çim üzerinde ve dere kenarlarında doğa yürüyüşlerine çıkmadan Ağva’dan dönmemelisiniz. Karadeniz’in bol oksijenini içinize çekmeden huzur dolu Ağva atmosferini solumadan şehre dönmeyiniz. Hazır yürüyorken mutlaka Ağva Feneri’ne de yürüyerek ulaşmayı deneyimleyiniz. Ağva’ya gittiğinizde civardaki köylere ve Ağva yakınlarındaki turistik noktalara mutlaka uğrayınız. Örneğin Saklı Göl kenarında kahvaltı etmeye arabanızla gidebilirsiniz. Hisar Tepe’deki kale kalıntısını veya Ocaklı Kale’yi görmeye de arabayla gidebilirsiniz. Ancak şelale ve mağaraları, ağlayan kaya ve gelin kayasını görmek için bir yere kadar arabayla gitseniz bile yola yürüyerek devam etmek durumunda olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Ağva Mutfağı

Ağva’da yemek yemek Karadeniz mutfağını tatmaktır desek abartmış olmayız. Hem İstanbul’a yakın hem şehir hayatının hengâmesinden uzak bu kasabada en güzel bölgesel yemekleri tadarsınız. Ağva'da restoranlar kasaba merkezinde nehir ve Karadeniz şeridi boyunca sıralanmaktadır. Ayrıca konaklama tesislerinin de restoranları da oldukça leziz yemeklerle hem kendi misafirlerine hem de gezginlere hizmet vermektedir. Ağva restoranları çok çeşitli yemek menülerine sahiptir. Bunlar arasında et restoranları, balık restoranları olduğu kadar aperatif yiyecek menüsü olanlar ve Türk mutfağından ev yemekleri servis edenler de bulunmaktadır. Ağva’da ne yenir sorusuna onlarca çeşidiyle cevap veren Ağva restoran seçenekleri, gezinize verdiğiniz ufak molaları tatlandırıyor.

Devamını Oku

Ağva’da Alışveriş

Ağva gibi küçük bir kasabada alışveriş merkezi bulunmamaktadır fakat her cuma günü kurulan pazara giderek yöresel ve organik ürünleri satın almanız mümkündür. Yöre halkının kurduğu ve civar köylerde yaşayanların da ürünlerini getirip sattığı ürünleri keşfedebilirsiniz. Ağva esnafı ve halkının ne kadar güler yüzlü, samimi ve misafirperver olduğunu alışveriş yaparken de göreceksiniz. Doğal tarla ürünlerinin ve Karadeniz çayının yanı sıra pazarda meşhur Şile bezinden yapılma ürünleri de göreceksiniz. Yazları terletmeyen, kışları üşütmeyen, özel bir dokusu olan Şile bezini ve bu kumaştan yapılan giysileri, havluları, örtü ve çarşafları hem kendiniz hem sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Ayrıca yine yöre halkının el emeği göz nuru işlemelerinden, takılarından ve ev süslerinden alarak ev hanımlarının kazancına katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle Yakuplu Caddesi’ndeki küçük tezgâhlarda köy kadınlarının elleriyle hazırladığı çiğbörek, mantı ve gözlemelerden almalısınız. Ağva’nın 70 yıldır hizmet veren tarihi fırınından da dumanı üstünde tüten ekmek alarak tadına bakabilirsiniz. Ağva ve Şile’nin en önemli doğal ürünü kestane balıdır. Tazeyken buruk ve acı bir tadı olan kestane balı nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini zenginidir.

Ağva’ya günübirlik giderseniz mutlaka eve dönüş yolunda taze balıklardan almanızı tavsiye ederiz. Ağva’ya bir süreliğine gidiyorsanız yine dönmeden balık almalısınız. Ağva’da eviniz varsa veya ev kiraladıysanız evin balkonunda veya bahçesinde mutlaka ama mutlaka ailenizle balık ziyafeti çekmelisiniz. Ağva’nın çeşit çeşit ve birbirinden lezzetli balıklarını yemek için İstanbul’a dönmeyi beklemeyiniz. Siz de tatilinizi Ağva hediyelik eşya ürünlerinden alarak ölümsüzleştirebilir, gördükçe anılarınızı hatırlayacağınız güzelliklere sahip olabilirsiniz. Ağva hediyelik eşya dükkânları ekonomik fiyatları ile sizi bekliyor. Ağva esnafının ürünleri ile eliniz boş dönmeniz neredeyse imkânsız olacak.

Ağva’da Gece Hayatı  

İstanbul’dan uzaklaşarak sakin bir tatil yapmak isteyenlerin adresi olan Ağva, genelleri akşamüzeri ve geceleri de denize vuran dalgaların tadını çıkarabileceğiniz sakin bir hayata sahiptir. Bu anlamda çılgın bir gece hayatındansa huzurlu bir uzun haftasonu geçirmeyi dileyen kaçamak tatilcilerin vazgeçilmez bir durağıdır. Bunun yanında gece dışarı çıkmak ve müzikle eğlenmek isteyenler için de çeşitli olanak sunan Ağva'nın en gözde mekânları arasında Mavi Yeşil Tekne Restoran, Club Biber, Pub 81, Mola Restoran, Ağva Riverside Club ve Mandalin Restoran’ı sayabiliriz.


arkaplan.jpg

 

Devamını Oku

Ağva’daki Festivaller


Ağva çok küçük bir yer olmasına rağmen Türkiye’nin hem yaz hem kış turizminin ana damarlarından biridir. Hem yerli hem yabancı turist Ağva’ya ilgi göstermektedir. Ağva’da elbette şenlik ve festivaller de yok değil. Deneyimlemenizi tavsiye ettiğimiz organizasyonları yazımızda sizin için anlattık.

Ağva Şenliği: 2017 yılında 12/18/19/20/26 Ağustos tarihleri arasındaki belli günlerde Ağva Meydanı’nda gerçekleşen şenlik ve konserler ile Ağva halkı eğlenceye adeta doymuştur. Artık bir gelenek haline gelen ve Şile Belediyesi’nin düzenlediği Ağva Şenliği’ne seyahat tarihleriniz denk geldiği takdirde siz de katılabilir Doğukan Manço ve Hüsnü Şenlendirici gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Ağva İçin Faydalı Bilgiler

 

Polis: 155

Ambulans: 112

Jandarma: 156

Sahil Güvenlik: 158

Ağva Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 11oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15oC
  • Kas 11oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.500 / İklim: Karadeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün