Google+

Ağva

Ağva03:25 AM
14℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 2.500 / İklim: Karadeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Ağva Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ağva, Türkiye’nin Marmara bölgesi sınırları içinde yer alan fakat Karadeniz’e kıyısı olan Şile ilçesine bağlı bir kasabadır. Ağva, Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" demektir. Gerçekten de Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında bulunur. Bu dereler Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülür. Yeşilçay balıkçı teknelerinin bağlandığı yerdir. Göksu kıyısında ise oteller bulunur. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılmaktadır. Ağva’nın nüfusu 2.500 civarındadır fakat yaz mevsiminde özellikle hafta sonları kasabanın nüfusu 15 bine yaklaşmaktadır. Ağva, Karadeniz kıyısında 3 kilometre uzunluğunda kumsala sahiptir. Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölgedir. Odunculuk ve balıkçılığın yaygın olduğu yörede Şile bezi el işlemeciliği ve üretimi de büyük gelir kaynağıdır. Son yıllarda çevreyi saran oteller ile turizm sektöründe de yerini almaya başlamıştır. Sadece İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyen yerli turistler değil başta Araplar olmak üzere yabancı turistler de son yıllarda Ağva’nın vaat ettiği huzuru keşfetmiştir.

Tarihte, Karadeniz’e yolu düşen her topluluk ve devlet Ağva’ya iz bırakmıştır. Milattan önceki yüzyıllarda belde ve yakınlarında yerleşim bulunduğuna dair kanıtlar ele geçirilse de yaşayan toplulukların kim olduğu hakkında net bilgi yoktur. Hitit ve Friglerin de bölgede yaşamış olduğu düşünülür. Sonrasında, Roma İmparatorluğu, Cenevizliler ve Bizans ve nihayetinde Osmanlıların izleri Ağva’da görülmektedir. Tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan Ağva’da, Hititlere ve Friglere ait kalıntıları, ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntılarını, mezar taşlarını görmek mümkündür. Ağva’da Cilalı Taş Devri’nden itibaren insanların yaşadıkları görülür. Engebeli yapısı nedeniyle yalnızca deniz ulaşımına açık olan Şile’nin ticaret merkezi olduğu da bilinir. Son kertede Ağva tarihi Şile tarihinden ayrı düşünülemez.

Ağva’da Gezilecek Yerler

Hem Ağva’da hem de civarında görülmesi gereken o kadar çok yer var ki en önemlilerini sizin için derlemeye çalıştık. Ağva deyince akla hafta sonu tatili gelebilir ve bu fikir dinlenmek, şehirden uzaklaşmak için yanlış da değildir fakat Ağva ve Şile’nin tarihini ve doğal zenginliğini keşfetmek istiyorsanız birkaç gün daha kalmak fena olmayacaktır.

Ocaklı Kale

019 Eki 2017Gezilecek Yerler

Ağva’da Gezilecek Yerler-1

Şile Limanı’nda bulunan ve Ağva’ya gitmişken görülmesi gereken yerlerin başında gelir Ocaklı Kale. Şile Kalesi olarak da bilinen bu kale Cenevizliler tarafından inşa edilmiş olup günümüze kadar gelebilmiştir. Bu kale Şile’de bulunan 4 kaleden biridir ve maalesef son günlerde restorasyon çalışmaları sonucunda aldığı yeni görüntü eleştirilere yol açmıştır. Beyaz renkli Ahmetli kireç taşları kullanılarak inşa edilmiş olan bu kale 12 metre yüksekliğindedir. Denizden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla inşa edilmiştir ve Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Kalenin saldırı yönetme amacıyla değil gözlem yapma amacıyla inşa edildiği bilinir. Kalenin 4 katlı yapısı incelendiğinde en altta kilerin bulunduğu, diğer katların da yaklaşık 20 kişilik bir asker grubunu barındırmak için uygun olduğu görülür.

Ağva lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Beyaz Ev Agva, Gunisigi Hotel, Piazza Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Agva Orman Evleri ( Bella Vista ), Agva Sahil Yildizi Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Yasmin Motel, Yağiz Motel, Elrio Motel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ağva aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hacıllı Köyü’ndeki Mağara Ve Şelaleler

019 Eki 2017Gezilecek Yerler

Ağva’da Gezilecek Yerler-2

Ağva’ya geldiğinizde kasabada vakit geçireceğiniz kadar mutlaka civar köylerde de vakit geçirmeli ve keşif yapmalısınız. Ağva’ya az mesafede bulunan Hacıllı köyü keşif rotalarınızdan biri olmalı. Zira bu köydeki mağara ve şelaleler mutlaka bizzat görülmeli ve fotoğraflanmalıdır. Hacıllı köyünün halkı, günümüzdeki Karaman ilinin sınırları içinde kalan bölgeden göçmüş. Doğa harikası bu yer özellikle kamp severlerin uğrak adresidir. Kampçıları yılın her sezonunda burada görebilirsiniz. Köyden itibaren 1,5 km yürüyerek şelalelere ulaşabilirsiniz. Köy sınırları içindeki 11 Göller Vadisi’ni ve Ballıkayalar ve Gürlek ismindeki mağaraları ziyaret etmeyi unutmayınız. Bu mağaraların MS 2. ve 3. yüzyıllarda hapishane olarak kullanıldığı bilinmektedir. Şile ismini Eski Yunancada kekiğin elde edildiği “yaban çiçeği” anlamına gelen “Philee”den alır ve bu geziniz sırasında yol üzerinde bol bol kekik toplayabilirsiniz.

Kilimli ve Kadırga Koyları

019 Eki 2017Gezilecek Yerler

Ağva’da Gezilecek Yerler-3

Ağva’dan yalnızca 15 dakikalık mesafede bulunan Kilimli ve Kadırga Koyları için piknik çantanızı hazır tutun. Hele ki mevsimlerden yazsa ve havada güneş belirmişse püfür püfür esen rüzgarın, yüzünüze vuran güneş ışıklarının eşliğinde yapacağınız bir piknik, sizi tüm hayattan soyutlayacak. Kilimli Koyu sanki Karadeniz’in bir parçası değilmişçesine usludur. Bu yüzden tehlikeli değildir ve gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Üstelik balıkların geçiş noktasıdır ve olta balıkçılığı koyda serbesttir. Kadırga Koyu doğal bir amfi tiyatrodur. Buradaki koyu çevreleyen kayaların şekilleri sizi şaşırtabilir, ancak bilin ki hiçbir insan müdahalesi yoktur, tamamen doğanın kendi eseridir. Kadırga koyu, Kilimli Koyu’ndan daha gözlerden uzak bir noktadır.

Ağva Turistik Gezi Biletleri

Ağva şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Ağva, Marmara Bölgesi sınırları içindedir. İstanbul’a bağlı Şile ilçesinin bir kasabasıdır. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer alır. Ağva’nın Karadeniz’e kıyısı vardır.

Geolocation

Ağva lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Ağva lokasyonunu gezmek isterseniz; Günübirlik Şile & Ağva & Polonezköy Turu - 109.8 TL , Günübirlik Şile & Ağva & Polonezköy Turu - 109.8 TL , Günübirlik Şile & Ağva & Polonezköy Turu - 109.8 TL , Günübirlik Şile & Ağva & Polonezköy Turu - 109.8 TL , Günübirlik Şile & Ağva & Polonezköy Turu - 109.8 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Ağva turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

3136.jpg

Ağva’da genel olarak Karadeniz iklimi hâkimdir. Bu sebeple yıllık hava sıcaklık ortalaması 20 dereceyi aşmaz. Yazları sıcak, kışları karlı ve soğuk geçer. Orman ve denizin olması nedeniyle yaz mevsiminde geceleri beldede serin bir hava hâkimdir. Ancak gündüzleri oldukça sıcak geçer. Ağva, Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle yıl boyu çok yağış alır. İlkbahar ve sonbahar ayları Ağva’nın güzelliğini görmek için ideal aylardır. Ağva’da denize girmek için en ideal dönem haziran ve eylül arası dönemdir. Kış mevsiminde ise bir hafta sonunu sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmek istediğiniz takdirde Ağva soğuğa rağmen yine en iyi adres olacaktır. Zira özellikle tatil sezonu dışında, şehir hayatından bir süreliğine uzaklaşmak isteyen İstanbullular en yakın kaçış noktası olarak Ağva’yı tercih eder.

Dünyanın en özel kumaşlarından biri olan Şile bezinin ve bu kumaştan yapılan ürünlerin ülkemizde tanıtımı için düzenlenen Şile Bezi Festivali tarihlerinde her sene Ağva ve Şile yerli turistlere ev sahipliği yapar. Sizin de bu tarihlerde yöreye gitmeniz güzel bir deneyim olabilir.

Ağva, İstanbul’a bağlı Şile ilçesinin bir kasabasıdır ve İstanbul merkezine 97 kilometre uzaklıkta bulunur. Özel aracınızla Ümraniye-Şile yoluna girerek trafik olmadığı takdirde 1-2 saat içinde Ağva’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakası’ndaki otogarlardan saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkmaktadır. Bu otobüslerle son durak olan Ağva’ya ulaşabilirsiniz.

Ağva’da Nerede Kalınır?


İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyılarıdır. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuştur ve yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştirilir. Özellikle son 20 yılda Ağva’nın gözde hafta sonu kaçamağı adresi haline gelmesi yöredeki otel işletmeciliğinin gelişmesini ve profesyonelleşmesini sağlamıştır. Ağva’da bulunan tüm pansiyon ve oteller konuklarına üst seviyede hizmet verir. Yaz-kış demeden ne zaman gitmek isterseniz Ağva’daki konaklama tesislerinde çok iyi konaklama deneyimi yaşarsınız. Ağva seyahatiniz boyunca kalmaya karar verdiğiniz konaklama tesislerinin türü ne olursa olsun hepsi özellikle yaz mevsimi boyunca yoğun talep görür ve buralarda konaklamak isteyen turistlerin seyahat tarihlerinden en az 2 ay önceden rezervasyon yapmaları gerekebilir.

Ağva onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ağva Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ağva Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ağva Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ağva Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ağva Otelleri

Ağva Şehir İçi Ulaşım

 

Ağva içinde genel ulaşım araçları özel otomobiller veya taksiler değildir. Otomobille varmış olsanız bile Ağva gibi küçük bir kasabada otomobile ihtiyacınız olmaz. Nitekim Ağva’yı bu araçlarla keşfetmeniz pratik olmayacaktır. Ağva’nın güzelliklerini keşfetmeniz için öncelikle Göksu ve Yeşilçay derelerinde tekne, kano, deniz bisikleti ve sandallarla gezintiye çıkmanızı öneririz. Kendiniz bu araçları kiralayarak kullanabileceğiniz gibi yöreyi bilen rehberler eşliğinde grup gezilerine de çıkabilirsiniz. Sandal ve deniz bisikleti gibi araçları kiralamanız halinde diğer turistlerin ve turist gruplarının olduğu, kuytu olmayan yerlerde gezinmeyi unutmayınız.

Ağva’da mutlaka yapmanız gereken şey, ikinci olarak, bisiklet turuna çıkmanızdır. Çoğu turist hali hazırda bisikletiyle Ağva’ya gelir fakat orada bisiklet kiralamak da mümkündür ve oldukça pratiktir. Normal bisiklet kiralayabileceğiniz gibi çiftler için ikiz bisikletler de mevcuttur.

Ağva Mutfağı


Ağva’da yemek yemek Karadeniz mutfağını tatmaktır desek abartmış olmayız. Hem İstanbul’a yakın hem şehir hayatının hengâmesinden uzak bu kasabada en güzel bölgesel yemekleri tadarsınız. Ağva'da restoranlar kasaba merkezinde nehir ve Karadeniz şeridi boyunca sıralanmaktadır. Ayrıca konaklama tesislerinin de restoranları da oldukça leziz yemeklerle hem kendi misafirlerine hem de gezginlere hizmet vermektedir. Ağva restoranları çok çeşitli yemek menülerine sahiptir. Bunlar arasında et restoranları, balık restoranları olduğu kadar aperatif yiyecek menüsü olanlar ve Türk mutfağından ev yemekleri servis edenler de bulunmaktadır. Ağva’da ne yenir sorusuna onlarca çeşidiyle cevap veren Ağva restoran seçenekleri, gezinize verdiğiniz ufak molaları tatlandırıyor.

Ağva’da Gece Hayatı  

İstanbul’dan uzaklaşarak sakin bir tatil yapmak isteyenlerin adresi olan Ağva eğlence mekânları ile dileyen konuklarının sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmelerine olanak tanır. Ağva’da gece hayatı özellikle yaz sezonu boyunca gayet renkli ve canlı geçer. Hava kararmaya başladığı andan itibaren kıyıları boyunca serilen restoran ve kafelerinden yükselen müzikler Ağva’da sizi eğlenceye çağıracaktır. Bunun sebebi Ağva’nın küçük bir kasaba olmasına rağmen turizminin çok gelişmiş olmasıdır. Ağva’da disko, gece kulübü ve bar bulmanız hiç zor olmayacaktır. Gündüzleri ne kadar kafa dinlenecek bir yer olsa da Ağva gece olduğunda eğlencenin adresi haline gelir. Sanatçıların ve DJ’lerin sahne aldığı gece kulüplerinin dışında restoranlar da müşterilerine canlı müzik ziyafeti sunar. Müziğin sesini gece çok açmayan kafeler de bulmanız mümkündür. Bu mekânlarda sevdiklerinizle ve dostlarınızla manzaraya karşı sohbet edebilirsiniz. Ağva’nın en gözde mekânları arasında Mavi Yeşil Tekne Restoran, Club Biber, Pub 81, Mola Restoran, Ağva Riverside Club ve Mandalin Restoran’ı sayabiliriz. Ağva’da lezzetli bir akşam yemeği yemeniz için önerebileceğimiz diğer mekânlar olarak Asmalı Köşk Cafe, Yarenler Restaurant, Kırık Çatal Ev Yemekleri, Akgün Restaurant, Köfteci Zeki Usta, Ağva Sultan Sofrası, Tahir Restaurant’ı hatırlatmak isteriz.

Ağva’daki Festivaller


Ağva çok küçük bir yer olmasına rağmen Türkiye’nin hem yaz hem kış turizminin ana damarlarından biridir. Hem yerli hem yabancı turist Ağva’ya ilgi göstermektedir. Ağva’da elbette şenlik ve festivaller de yok değil. Deneyimlemenizi tavsiye ettiğimiz organizasyonları yazımızda sizin için anlattık.

Ağva Şenliği: 2017 yılında 12/18/19/20/26 Ağustos tarihleri arasındaki belli günlerde Ağva Meydanı’nda gerçekleşen şenlik ve konserler ile Ağva halkı eğlenceye adeta doymuştur. Artık bir gelenek haline gelen ve Şile Belediyesi’nin düzenlediği Ağva Şenliği’ne seyahat tarihleriniz denk geldiği takdirde siz de katılabilir Doğukan Manço ve Hüsnü Şenlendirici gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyebilirsiniz.

Ağva’da Alışveriş

Ağva gibi küçük bir kasabada alışveriş merkezi bulunmamaktadır fakat her cuma günü kurulan pazara giderek yöresel ve organik ürünleri satın almanız mümkündür. Yöre halkının kurduğu ve civar köylerde yaşayanların da ürünlerini getirip sattığı ürünleri keşfedebilirsiniz. Ağva esnafı ve halkının ne kadar güler yüzlü, samimi ve misafirperver olduğunu alışveriş yaparken de göreceksiniz. Doğal tarla ürünlerinin ve Karadeniz çayının yanı sıra pazarda meşhur Şile bezinden yapılma ürünleri de göreceksiniz. Yazları terletmeyen, kışları üşütmeyen, özel bir dokusu olan Şile bezini ve bu kumaştan yapılan giysileri, havluları, örtü ve çarşafları hem kendiniz hem sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Ayrıca yine yöre halkının el emeği göz nuru işlemelerinden, takılarından ve ev süslerinden alarak ev hanımlarının kazancına katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle Yakuplu Caddesi’ndeki küçük tezgâhlarda köy kadınlarının elleriyle hazırladığı çiğbörek, mantı ve gözlemelerden almalısınız. Ağva’nın 70 yıldır hizmet veren tarihi fırınından da dumanı üstünde tüten ekmek alarak tadına bakabilirsiniz. Ağva ve Şile’nin en önemli doğal ürünü kestane balıdır. Tazeyken buruk ve acı bir tadı olan kestane balı nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini zenginidir.

Polis: 155

Ambulans: 112

Jandarma: 156

Sahil Güvenlik: 158