Ağva’daki Festivaller


Ağva çok küçük bir yer olmasına rağmen Türkiye’nin hem yaz hem kış turizminin ana damarlarından biridir. Hem yerli hem yabancı turist Ağva’ya ilgi göstermektedir. Ağva’da elbette şenlik ve festivaller de yok değil. Deneyimlemenizi tavsiye ettiğimiz organizasyonları yazımızda sizin için anlattık.

Ağva Şenliği: 2017 yılında 12/18/19/20/26 Ağustos tarihleri arasındaki belli günlerde Ağva Meydanı’nda gerçekleşen şenlik ve konserler ile Ağva halkı eğlenceye adeta doymuştur. Artık bir gelenek haline gelen ve Şile Belediyesi’nin düzenlediği Ağva Şenliği’ne seyahat tarihleriniz denk geldiği takdirde siz de katılabilir Doğukan Manço ve Hüsnü Şenlendirici gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyebilirsiniz.

Şile Bezi Festivali: 30 senedir her yıl geleneksel olarak kutlanan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali Şile ve Şile halkı ile özdeşleşmiştir. Türkiye' de kültür festivalleri arasında özel bir yeri olan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali her yıl Temmuz ayının son haftası kutlanır. Şile Bezi Festivali uluslararası alanda da kendini kanıtlamış bir festivaldir ve festivale sadece yerli turist değil yabancı turist de ilgi göstermektedir. Ana teması Şile kültürü ve Şile bezi olan bu festival Şile Belediyesi tarafından düzenlenir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.