Ağva’da Nerede Kalınır?

İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyılarıdır. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuştur ve yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştirilir. Özellikle son 20 yılda Ağva’nın gözde hafta sonu kaçamağı adresi haline gelmesi yöredeki otel işletmeciliğinin gelişmesini ve profesyonelleşmesini sağlamıştır. Ağva’da bulunan tüm pansiyon ve oteller konuklarına üst seviyede hizmet verir. Yaz-kış demeden ne zaman gitmek isterseniz Ağva’daki konaklama tesislerinde çok iyi konaklama deneyimi yaşarsınız. Ağva seyahatiniz boyunca kalmaya karar verdiğiniz konaklama tesislerinin türü ne olursa olsun hepsi özellikle yaz mevsimi boyunca yoğun talep görür ve buralarda konaklamak isteyen turistlerin seyahat tarihlerinden en az 2 ay önceden rezervasyon yapmaları gerekebilir.

Ağva’daki konaklama tesislerinde odanızı telefon yoluyla rezerve ettiğiniz takdirde bazı özel fırsatlardan ve indirimlerden yararlanabileceğinizi unutmayınız. Aynı şekilde otel rezervasyon siteleri üzerinden Ağva’da bir otel ayarlamak isteyen turistler de bu sitelerin sunduğu ücretsiz iptal ve/veya kredi kartsız işlem gibi ayrıcalıklardan faydalanabilir. Evcil hayvanınızın da tertemiz Karadeniz havasında vakit geçirmesini istiyorsanız onun da birkaç günlüğüne şehrin kirli havasından kaçabilmesi için konaklayacağınız otelin evcil hayvan kabul edip etmediğinden emin olmayı unutmayınız. Üstelik bazı otellerin Ağva’nın sakinliği içinde romantik balayı geçirmek isteyen çiftler için ideal olduğunu ve bu sebeple çocuklu aileleri kabul etmeyebileceklerini hatırlatmak isteriz. Küçük çocuğuyla tatil yapmak isteyen konukların rezervasyon öncesi bu detaya da dikkat etmesi gerekmektedir.

Ağva’da konaklama deyince akla elbette kamp kurma alanları gelecektir. Kendinize ait veya kiralayacağınız karavanda bu alanlarda konaklayabileceğiniz gibi bungalow evler de kamp deneyimi için idealdir. Aynı şekilde bu alanlarda kendiniz getireceğiniz çadırda veya alandaki bungalow çadırlarda da kalabilirsiniz. Üstelik doğanın ortasında bir kamp alanında kalacak olmanıza rağmen alanda internet hizmeti bulunur. Daha da önemlisi bungalow evler için ortak duş ve tuvalet hizmeti mevcuttur. Bu alanlarda mangal yapma imkânı da vardır. Yatak, battaniye, ortak buzdolabı ve çocuk oyun parkı hizmetlerinden yaralanabilirsiniz. 4 kişilik bungalow evlerin sezonluk ücreti 250 TL iken 4 kişilik bungalow çadır 150 TL’dir. Özel araç ve karavanların alana giriş ücreti 30 TL’dir. Bu ücretler siz okuyucularımıza fikir vermek adına ortalama fiyatlardır ve hem sezona göre hem de kamp alanlarına göre değişebilmektedir.

Kamp alanı denize sıfırdır ve dilediğiniz zaman denize girebilirsiniz. Karadeniz’in çoğu zaman hırçınlaşabildiğinin ve bu zamanlarda tehlikeli olacağının bilincinde olarak denize giriniz. Risk almak istemezseniz denizin sakinleşeceği akşam saatlerini bekleyiniz. Kamp alanında kaldığınız süre içinde içinizdeki doğa sevgisini ortaya çıkarın. Onlarca kuş türünü tanıyın. Leylekleri yuvalarında görün. Martıları seyredin. Kartalları gökyüzünde süzülürken izleyin. Böğürtlen toplayın. Yaban elması, yaban armudu, muşmula tadın. Organik beslenin.