Google+

Arama formu

Erdek

Erdek’te şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiler ile...
Devamı oku
Balıkesir’in sakin ilçelerinden biri olan Erdek’te gece hayatı daha...
Devamı oku
Ülkemizin en eski tatil beldelerinden biri olan Erdek’te tadına...
Devamı oku
Erdek bakir koyları, tertemiz havası ve lezzetli yemeklerinin yanı...
Devamı oku
Erdek tatiliniz sonrasında ilçenin birbirinden lezzetli yöresel...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 0 266 835 12 95 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma: 156...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’ndeki Balıkesir ilinin en güzel ilçelerinden biri...
Devamı oku
Altın renkli kumsalları, berrak denizi, zeytinliklerle çevrili...
Devamı oku
Erdek, Marmara Bölgesi’ndeki Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Marmara...
Devamı oku
Ilıman Marmara ikliminin tüm özelliklerini taşıyan Erdek’te yazlar...
Devamı oku
Yaz aylarının gözde sayfiye yerlerinden biri olan Erdek; İstanbul,...
Devamı oku
Bakir koyları, doğal güzellikleri ve geçmişe doğru yolculuğa...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 32.317 / İklim: Ilıman Marmara iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Erdek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erdek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmara Bölgesi’ndeki Balıkesir ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Erdek ülkemizin ilk sayfiye yerleri arasındadır. Tertemiz denizi, oksijen deposu ormanları, tarihî yapıları ve sakinliği ile tatilseverlerin beğenisini toplayan Erdek, Kapıdağ Yarımadası’nda yer almaktadır. Toplam yüz ölçümü 1.007 km2 olan Erdek’te 2017 nüfus verilerine göre yaklaşık 32.317 kişi yaşamaktadır. Yaz aylarında ise nüfusu birçok küçük ilin nüfusunu aşmaktadır. Haziran ayında okulların kapanması ile başlayan ilçedeki tatil sezonu Eylül ayının ortalarına kadar devam eder. Son yıllarda Erdek’e gelen turistlerin sayısı da artış göstermeye başlamıştır. Ilıman Marmara iklimi sayesinde yaz aylarında bunalmadan gezebileceğiniz Erdek’te sonbahar ve kış da oldukça keyiflidir. Erdek’in tarihi beş bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlin geçmişte bilinen adı Artake’dir. İlçenin Sitler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Artake’den ilk söz eden ise Heredot olmuştur. MÖ 361 yılında Kapıdağ ile birlikte Kyzikos egemenliğine giren Artake’de sonrasında Roma ve Bizans Devletleri hakimiyet kurmuştur. Roma döneminde Kyzikos’un yanında sönük kalan ve ihmal edilen Artake Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 1339 yılında fethedilerek Türklerin egemenliğine girmiştir. 1843 yılından itibaren Marmara kazasına bağlanan Erdek aynı yılın sonunda Erdek Sancak Kaymakamlığı’na yükseltilmiştir. 1918 yılında Yunanların işgaline uğrayan ilçe 18 Eylül 1922 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur. O dönemlerde Erdek’te yaşayan nüfusun yüzde seksenden fazlasını Rumlar oluşturmaktaydı. Türkler ise azınlıktı. 1924 yılındaki Nüfus Mübadelesi ile Rumların boşalttığı merkez ve köylere Pomaklar, Giritli ve Boşnak göçmenler yerleştirilmiştir.

Tanıtım Videosu:

Erdek’te Gezilecek Yerler

Erdek’te Gezilecek Yerler

Altın renkli kumsalları, berrak denizi, zeytinliklerle çevrili yemyeşil doğası, huzur veren havası ile Balıkesir’in güzel ilçesi Erdek bir tatilden çok daha fazlasını vadediyor. İstanbul’dan iki buçuk saatlik bir yolculukla ulaşılması ile hafta sonu kaçamaklarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Erdek’te tekne turları ile masmavi koyları keşfe çıkabilir, Kyzikos Antik Kenti’ni ziyaret ederek Erdek’in geçmişini yakından tanıyabilirsiniz. Yeşille mavinin bir arada buluştuğu Ocaklar’da deniz, kum ve güneşe doyabilir, Çuğra’da bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Siz de en az 2-3 gününüzü bu güzel tatil beldesine ayırın ve Erdek’in göz alıcı doğasına doğru yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Erdek Nerededir?

Erdek, Marmara Bölgesi’ndeki Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Marmara Denizi’nin güneyinde Kapıdağ Yarımadası’nda yer alan Erdek, Bandırma ilçesi ile birlikte Marmara Adası ile komşudur. Ülkemizin ilk sayfiye yerlerinden biri olan ilçe Erdek Körfezi’nde yer almaktadır. Yaz aylarında binlerce tatilseverin tercih ettiği Erdek, Bandırma’ya 22 kilometre, Balıkesir’e 107 kilometre, İstanbul’a 360 kilometre mesafededir.
 

Erdek’e Ne Zaman Gidilir?

Erdek’e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman Marmara ikliminin tüm özelliklerini taşıyan Erdek’te yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Temmuz yılın en kurak ayı olurken ilçede en fazla yağış aralık ayında gözlemlenir. Ortalama 22,7 derece sıcaklıkla temmuz Erdek’te en sıcak ay, ortalama 5 derece sıcaklıkla ocak ayı ilçenin en soğuk geçen ayıdır. Soğuk günlerin sayısı kıyı kesimlerde oldukça azken iç kesimlere geçildikçe iklim karasallığa döner. Erdek ilçesinin yıllık sıcaklık ortalaması 17 derecedir. Dört mevsim boyunca ziyaretçilerine farklı güzellikler sunan Erdek’in ferahlatan rüzgârları sayesinde yazın bunalmadan tatil yapma imkânı bulabilirsiniz. Okulların kapanması ile birlikte sezonun açılmaya başladığı Erdek’te haziran - eylül ayları en yoğun dönemdir.

Erdek’e Nasıl Gidilir?

Erdek’e Nasıl Gidilir?

Yaz aylarının gözde sayfiye yerlerinden biri olan Erdek; İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Bandırma’ya yakınlığı ile öne çıkar. Merkezî konumda yer alması ve ulaşım konusunda farklı alternatiflere sahip olması Erdek’in önemli bir turizm merkezi olmasında rol oynar. İlçeye kara yolu ile ulaşabileceğiniz gibi deniz yolunu da tercih edebilirsiniz. İstanbul’a 360 kilometre uzaklıkta yer alan Erdek, Bandırma’ya 22 kilometre, Balıkesir’e 107 kilometre, Bursa’ya 120 kilometre mesafededir. Erdek’e ulaşmak için öncelikle Bandırma’ya gelmeniz gerekmektedir. İstanbul - Bandırma arasında düzenli sefer yapan hızlı feribotlar ile Bandırma’ya kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Yenikapı’dan hareket eden feribotlarla Bandırma’ya ulaşım süresi 1 saat 45 dakikadır. Sonrasında 20 dakikalık kara yolculuğu ile Erdek’e ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Bandırma feribot iskelesinin karşısından hareket eden minibüslere binerseniz Erdek Otogarı’na gidebilirsiniz. Bandırma’ya ulaşım sağladıktan sonra taksiler de Erdek’e gitmek için bir diğer seçenektir.

Erdek şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Erdek’te Nerede Kalınır?

Erdek’te Nerede Kalınır?Erdek’te Nerede Kalınır?-1

Bakir koyları, doğal güzellikleri ve geçmişe doğru yolculuğa çıkacağınız antik kentleri ile Erdek şehir hayatından bunalanları kendisine çekmektedir. Özellikle İstanbul’dan 2,5 saatlik mesafede olması ile adeta bir kaçış noktasıdır. Yaz aylarında ilçenin nüfusu üç katına çıkmakla birlikte yerli turist kadar yabancı turistler de Erdek’i tercih etmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için Erdek’te birçok tesis bulunmaktadır. Deniz ve güneşle iç içe bir tatil arayışı içerisinde olanlar konaklama için Ocaklar bölgesini tercih etmektedir. Üç kilometre boyunca uzanan mavi bayraklı plajı ile tatilseverlerin gözdesi Ocaklar Erdek’e beş kilometre uzaklıktadır. Ocaklar otellerinin büyük bir kısmı denize sıfırdır.

Erdek’te Şehir İçi Ulaşım

Erdek’te Şehir İçi Ulaşım

Erdek’te şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlanmaktadır. Erdek - Bandırma arası yaz-kış düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Erdek’ten ilk araç 06.15’te hareket ederken Bandırma’dan Erdek’e ilk sefer saat 07.30’dadır. 20 dakikada bir yapılan seferler gece 23.00’e kadar devam eder. Erdek Merkez’i yürüyerek kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Erdek çevresinde görülmeye değer koylara ise minibüslerle ulaşabilirsiniz ancak özel aracınızla gelmeniz daha rahat gezmeniz açısından avantajdır. Erdek’in en popüler plajlarından biri olan Ocaklar ve Narlı köyüne ulaşım için Erdek otogardan minibüsler kalkmaktadır.

Erdek Mutfağı

Erdek Mutfağı

Ülkemizin en eski tatil beldelerinden biri olan Erdek’te tadına doyulmaz yemekleri deneyebilir, arkadaşlarınızla birlikte keyifle öğle ve akşam yemekleri yiyebilirsiniz. Marmara ve Ege mutfağının seçkin lezzetlerini tadabileceğiniz Erdek restoranları sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında da misafirlerini ağırlamaktadır.

Erdek’te Gece Hayatı 

Erdek’te Gece Hayatı 

Balıkesir’in sakin ilçelerinden biri olan Erdek’te gece hayatı daha çok yerli turistlere hitap etmektedir. Dolayısı ile ilçede eğlence hayatı haziran – eylül arasındadır. Erdek’ten güneydeki tatil beldeleri gibi çılgın bir gece hayatı beklentiniz olmasın. Uzun sahil şeridi boyunca sıralanan barlar her zevke hitap ediyor. Erdek barlarının büyük bir bölümü canlı müzik performansları ile göz doldururken bir bölümü de rock ve pop müzik ile misafirlerine keyifli bir gece yaşatmaktadır.

Erdek’teki Festivaller

Erdek’teki Festivaller

Erdek bakir koyları, tertemiz havası ve lezzetli yemeklerinin yanı sıra yıl içerisinde merkezde ve çevresinde düzenlenen festivalleri ile de öne çıkıyor. Siz de Erdek seyahatinizin planını yaparken festival tarihlerini göz önünde bulundurabilir, tatilinize farklı bir deneyim katabilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Erdek Zamanı Festivali

2018’de ikincisi düzenlenen Erdek Zamanı Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. 5 - 6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen festivalde sergi açılışı, halk oyunları ve ateş dansı gösterileri, konserler ile iki gün boyunca eğlencenin nabzı Erdek’te atıyor.

Erdek’te Alışveriş

Erdek’te Alışveriş

Erdek tatiliniz sonrasında ilçenin birbirinden lezzetli yöresel ürünlerinden satın alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Erdek’ten ne alınır, diyenler için önereceğimiz ilk seçenek zeytinyağıdır. Alabildiğine uzanan zeytin ağaçları ile çevrili Erdek’te başlıca geçim kaynağı zeytinciliktir. Sele, salamura, kırma ve çizme zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının tadına doyum olmaz. Doğal sabun kullanmayı seviyorsanız uzun yıllardan bu yana saç ve cilt güzelliği için kullanılan zeytinyağlı sabunlardan satın alabilirsiniz. İçerdiği E vitamini ile cildinizi besleyen zeytinyağlı sabun yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.

Erdek İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 0 266 835 12 95

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 266 835 10 50