Erdek’e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman Marmara ikliminin tüm özelliklerini taşıyan Erdek’te yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Temmuz yılın en kurak ayı olurken ilçede en fazla yağış aralık ayında gözlemlenir. Ortalama 22,7 derece sıcaklıkla temmuz Erdek’te en sıcak ay, ortalama 5 derece sıcaklıkla ocak ayı ilçenin en soğuk geçen ayıdır. Soğuk günlerin sayısı kıyı kesimlerde oldukça azken iç kesimlere geçildikçe iklim karasallığa döner. Erdek ilçesinin yıllık sıcaklık ortalaması 17 derecedir. Dört mevsim boyunca ziyaretçilerine farklı güzellikler sunan Erdek’in ferahlatan rüzgârları sayesinde yazın bunalmadan tatil yapma imkânı bulabilirsiniz. Okulların kapanması ile birlikte sezonun açılmaya başladığı Erdek’te haziran - eylül ayları en yoğun dönemdir.

Erdek’te deniz sezonu ise mayıs ayında açılır. İlkbaharda 25 derece olan deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında 32 dereceye kadar çıkar. Erdek masmavi denizi, yemyeşil ormanları ve tertemiz havası ile yaz aylarında Marmara Bölgesi’nde yaşayan tatilcilerin uğrak adresidir. İlçede mayıs ayından ekim ayının sonuna kadar tatil yapmak mümkündür. Erdek sadece yaz döneminde değil bahar ve kış aylarında da oldukça keyifli bir tatil beldesidir. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Erdek’e eylül - ekim aylarında gelerek denizin ve güneşin tadını etrafınızda kimseler yokken çıkarabilirsiniz. Her yıl 5 - 6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Erdek Zamanı Festivali’ne katılabilir, Hıdırellez coşkusunu Erdekliler ile birlikte yaşayabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı

Yorumlar

23 Tem 2024, Salı - 17:29
güneyde, kuşadasında yaşıyorum, burada bile deniz suyu sıcaklığı 24-26 dereceyi geçmezken çocukluğumun erdek'i nasıl oluyor da 32 dereceye varan deniz suyu sıcaklığıyla belirtiliyor? bi yanlışlık olmasın?