Turgutreis Genel Bilgiler / Rehber

Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalle olan Turgutreis, Bodrum'un en güzel gün batımını izleyeceğiniz noktasıdır. 1972 yılına dek Kara Toprak ismiyle anılan bu bölge adını önemli bir savaş kahramanı olan, Osmanlı amirali Turgut Reis'ten alıyor. Buralı olan Turgut Reis, Trablusgarp'ın Trablus Beyi olarak da bilinen fatihidir.
 
Bodrum'a gidenlerin aklına gelen ilk bölge olmasa da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Turgutreis 500 yılı aşkın tarihi, tertemiz denizi, zeytin ağaçları, mandalina bahçeleri ve güler yüzlü halkıyla neşeli bir atmosfere sahiptir. Mahalle olmasına rağmen küçük bir bölge olmadığı gerçeğini de atlamamak gerekiyor: Akyarlar'dan Kadıkalesi'ne kadar uzana, upuzun bir sahil şerididir Turgutreis
 
Turgutreis'in Lelegler'e kadar uzanan bir tarihi vardır. Marinası sakin ve huzurlu bir tatil akşamı geçirmek isteyenler için en güzel köşesidir. Burası aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Klasik müzik severler için D-Marin bir süredir Uluslararası Klasik Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapmakta. Yunan adalarına karşılıklı seferler düzenlenen limanıysa sıklıkla ziyaret edilmekte ve turizm açısından son yıllarda oldukça renkli bir hâle gelmiştir. Turgutreis Dağı'nın doruğu ise bölgeyi kuş bakışı izlemek isteyenler için birebir. Ancak yalnız bu sebeple değil, tarihî yel değirmenlerini görmek için de bu noktaya çıkılabilir. Kadıkalesi'ne uğrayarak tarihî çeşmeleri görebilir ve Helenistik döneme kadar geriye uzanan bu bölgedeki Roma Kilisesi'ni ziyaret edebilirsiniz.
 
Özellikle cumartesi pazarı ile ün salmış olan Turgutreis, hem yerli halkın hem de ziyaretçilerin favori ziyaret noktasıdır. Köy halkının sattığı doğal ürünler, Ege otları ile yöresel yemekler ve eşyalar burada bir araya getiriliyor. Otantik hediyeler ve neşeli bir kalabalık  arasında Bodrum'u tanıma fırsatını burada bulabiliyorsunuz.
 
Turgutreis merkeziyle birlikte birçok köyden ve koydan oluşuyor. Bodrum'un belki de en güzel sahili olan Akyarlar Koyu minibüslerle 15 dakika; deniz sporlarını sevenlerin buluşma noktası olan Fener Koyu ise yine minibüsle sadece 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.
 
Sabah saatlerinde Turgutreis'in güzel plajlarından birini tercih ederek gününüzü denizde geçirebilir, marinadan kalkan bir tekne turuna katılabilir, Fener'e giderek su sporları yapabilir, Akyarlar'ın masmavi denizinde yüzebilir, vizeniz varsa veya pasaportunuz ile kapıdan vize alarak Yunan Adalarına günü birlik ziyarette bulunabilirsiniz.
 
Akşam saatlerinde Turgutreis oldukça eğlenceli bir hale dönüşüyor. Sanatçılar Sokağındaki ve Ressamlar Sokağındaki tezgahlar açılıyor, marina yürüyüşe çıkanlarla renkleniyor, barlar sokağı eğlencenin merkezi oluyor ve Bodrum'a gelmişken balık yemeden olmaz diyenler balık restoranlarını dolduruyor.  Yerel ve manevi açıdan değerli bir hediye almak isterseniz bu tezgahlardaki kapaklar içine yapılmış Bodrum tasvirilerinden oluşan magnetler, kabaktan yapılmış lambalar, kağıt sanatı ile oluşturulmuş tablolar, el emeği aksesuarları çok seveceksiniz. Merkezin içindeki balık restoranlarının içinizi ısıtacağı ise kaçınılmaz bir gerçek. Canlı performans izleyebileceğiniz mekanlar ise D-Marin'de ya da şehir merkezinin içinde bulunabiliyor. 
 
 Turgutreis'e Nasıl Gidilir? 
 
Turgutreis, Milas Bodrum Havaalanı'na 53 km, Bodrum'aysa 19 km uzaklıktadır. Turgutreis Otogarı'na Havataş ile 9 dakikada ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla Bodrum merkezden Turgutreis yoluna girerek kısa sürede varabilirsiniz. İkinci bir yol ise  Bodrum Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden kalkan Turgutreis dolmuşlarıdır. Bu yol yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Minibüs seferleri yaz sezonunda sabah 06:00 sularında harekete başlar ve sabaha karşı 03:00'e kadar devam eder. Kış aylarındaysa bu saatler seyrekleşir, bu nedenle taksi seçeneği de düşünülebilir. 
 
Turgutreis'e Ne Zaman Gidilir?
 
Akdeniz ve Ege iklimlerinin hakim olduğu Turgutreis'e yılın her günü gidebilirsiniz. Kış sezonunun sert geçmemesinden ve güneşini neredeyse yıl boyunca hiç kaybetmemesinden dolayı her mevsim güzeldir. Ancak özellikle deniz mevsiminde ve en canlı zamanlarında gitmek istiyorsanız, en güzel zaman haziran-ağustos ayları arasına denk gelen yaz sezonudur. Eğer daha sessiz, sakin ve denize girilebilir bir sezonda gitmek isterseniz eylül-kasım ayları önerilebilir. Kış mevsimiyse huzurlu bir tatil için en uygunudur. Ancak yaz sezonundaki canlılığın ve imkanların bulunamayacağı göz önüne alınmalıdır.
  
Turgutreis’te Nerede Kalınır?
 
Son yıllar içerisinde turizm konusunda canlılık kazanan Turgutreis'teki konaklama olanakları da hızla artış göstermiştir. Otel, kiralık ev, pansiyon, butik otel, kiralık villa gibi birçok seçenek bulmak artık mümkün. Ancak ne kadar erken rezervasyon yapılırsa hem güzel konaklama imkânı bulmak, hem de uygun bütçeli seçeneklere ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü tatil sezonu yaklaştıkça hem fiyatlar oldukça artıyor hem de kalacak mekân bulmak zorlaşıyor. Dragut Point South Hotel, La Blanche Resort&SpaMio Bianco ResortXanadu Island Hotel en çok tercih edilenler.

Turgutreis ile İlgili

Editörün Kaleminden

Turgutreis Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa