Google+

Maşukiye

Maşukiye - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 6,483 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

masukiye-1.jpg
Kocaeli’nin doğusunda, Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısında, Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye, Türkiye’nin en sevilen köylerinden birisidir. Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahallesi bulunur.

Ormanları, dereleri, şelaleleri ve meyve bahçeleri ile huzur arayanlar için doğru bir adrestir. Karadeniz iklimiyle Akdeniz ikliminin kesişim noktasında bulunduğu için her iki iklimden de etkilenmiştir ve ortaya eşsiz bir doğa çıkmıştır. Maşukiye ismi ise “maşuk” kelimesinden gelmektedir. Maşuk kelimesi de “aşık” anlamına gelir. Yıllardır çevre illerden yeni evlilerin balayı için tercih ettikleri bir yer olmuştur. Yöre halkı Maşukiye’ye gelen aşık olur diyerek köyü aşıklar köyü olduğunu söyler.

Maşukiye Köyü 1860’larda kurulmuştur. Kafkas-Rus Savaşları sonrasında bugünkü Soçi ve civarında yaşayan Çerkes boyları Osmanlı Sarayı’yla yakın ilişkiler kurabilmek için bugünkü Maşukiye Köyü’ne gelip yerleşmişlerdir. Gelen Çerkesler arasından Murat Bey, köyün kurucusu olarak bilinmektedir. 93 Harbi zamanında Batum’dan Mahde adı verilen bir grup yine köye gelip yerleşmiştir. Daha sonra zaman içerisinde Karadeniz’den ve Romanya’dan göçler de köyün bugünkü nüfusunu oluşturmuştur. Ayrıca cumhuriyet döneminin ilk kadın belediye başkanı ve ilk kadın subayı Maşukiye’den çıkmıştır.

Maşukiye’de her mevsimi yaşamanın keyfi başkadır. Kartepe ile Sapanca Gölü arasındaki bu köyde manzara her mevsimde ayrı bir güzeldir. Son yıllarda popüler bir destinasyon olan köy, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Maşukiye'de konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Su sesine karışan kuş seslerini dinlemek, doğa yürüyüşleri yapmak, leziz yemekler yemek için çok uygun bir destinasyondur. Sık ormanları sayesinde köyün havası tertemizdir ve bu sebeple rahat bir uyku alıp dinlenmek için çevre illerden pek çok ziyaretçi yılın her döneminde Maşukiye’ye gelmektedir. Otoyol bağlantısından dolayı hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabildiği için son yıllarda çok popüler bir rota olmuştur.

Kartepe’nin zirvesinden başlayıp Maşukiye’ye doğru uzanan Aygır Deresi köyün en rağbet gören noktasıdır. Dere kıyısında akan suyun sesi kuş seslerine karışırken patikalarda yürüyüş yapmak insanın içini huzurla doldurur. Bu gezintiler sayesinde yeni keşifler yapabilir, şehir hayatının verdiği yorgunluğu bir an olsun atabilirsiniz. Ayrıca Aygır Deresi kenarında birbirinden güzel restoranlar bulunur. Ziyaretçiler bu restoranlara başta köyün meşhur alabalığı olmak üzere pek çok lezzeti tatmaya gelir. Bu restoranlar dışında Maşukiye’de piknik yapmak için de uygun alanlar bulabilirsiniz.

Yürüyüşlerinize Sapanca Gölü kıyısına inerek devam edebilirsiniz. Köyün yeşilini eşssiz mavisiyle tamamlayan Sapanca Gölü’nde kano veya deniz bisikletiyle tura çıkmanız da mümkün. Yürüyüş dışında bisiklet veya atv kiralayarak da belli rotalar üzerinden tur yapabilirsiniz.

Maşukiye’nin güzel noktalarından bir diğeri de Kuzu Yaylası’dır. Sapanca Gölü’nü arkanıza alarak Kartepe’ye doğru tırmanırken ulaşabileceğiniz bu yayla size eşsiz bir göl manzarası sunar. Bu panoramik manzaranın tadını çıkarırken adeta gençleştiğinizi hissedebilirsiniz. Yaylanın huzur veren sessizliğini bozan tek şey ise kuşların cıvıltısıdır. Doğa tutkunları burada çam, kayın, ıhlamur ve fındık ağaçlarını bulabilir. Kuzu Yaylası dışında Kirazlı Yaylası da bölgenin sevilen noktalarından birisidir. Hafta sonu geldiğinizde Kirazlı’da piknik yapan pek çok insan görebilirsiniz. Ayrıca yayladan hem Sapanca Gölü’nü hem de İzmit Körfezi’ni görmek mümkündür. Bu da tadını doyum olmaz bir manzara ortaya çıkarır.

Kış turizminin son yıllardaki popüler rotalarından biri olan Kartepe de Maşukiye’ye çok yakındır. Kış aylarında Maşukiye’ye gittiğinizde Kartepe’ye kayak yapmaya da geçebilirsiniz.

Kocaeli sınırları içerisinde olan Maşukiye, Sapanca Gölü kıyısında, Kartepe eteklerine bulunur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Maşukiye, Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin kesişim noktasındadır. İki iklimin etkileri de görülür. Yazları sıcak, kışları soğuktur. Kartepe Kayak Merkezi’ne yakın olduğu için kış aylarında kar yağışı da görülür. En çok bahar dönemlerinde ziyaret edilir. Özellikle sonbaharda harika bir görüntüye bürünmektedir.

Otoyola yakın olan Maşukiye, İstanbul’a yaklaşık 120 kilometre, İzmit’e 20 kilometre ve Bursa’ya 150 kilometredir. Maşukiye’ye pek çok şehirde günlük turlar da düzenlenir.

Ekonomik tatil arayanlar için uygun bir tercih olan Maşukiye’de çeşitli pansiyonlar ve oteller bulunur. Bu yerler hafta sonları yoğun olsa da rezervasyon yaptırmak her zaman mümkündür. Ayrıca Kartepe’ye sadece 13 kilometre uzaklıkta bulunduğu için Kartepe’de bir otelde kalıp Maşukiye’ye rahatlıkla ulaşılabilir.

masukiye-_masukiye_otel-_masukiye_restoran-_yazicilar_otel-_kartepe-atv_safari_paintball_kartepe_masukiye_sapanca_istanbul_turkey26_05_2014_15-25-14.jpg

Maşukiye içinde yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Aracınızı park edebileceğiniz alanlar da mevcuttur. Köy çevresindeki ormanlarda atv turları son zamanlarda çok popüler olmuştur.

kiremitte_alabalikK.jpg

Maşukiye’de bir birinden lezzetli bir sürü yemek yiyebilirsiniz. Ormanın içinde, derenin kenarında, kuş cıvılıtıları eşliğinde yiyeceğiniz yemek size daha lezzetli bile gelebilir. Köyün en meşhur yemeği Aygır Deresi’nden avlanan alabalıklardan yapılam kiremitte alabalıktır. Dere kenarına yaklaştığınızda burada bulunan restoranlardan gelen enfes alabalık kokusunu alabilirsiniz. Bu yemekte kullanılan kiremit, testi ve güveç gibi kaplar özel olarak Bilecik’in Kınık ilçesinden getiriliyor. Dilerseniz alabalığınıza lezzet katmak için kimyon, karabiber, kekik, sumak gibi baharatların eklenmesini de isteyebilirsiniz. Alabalık dışında sızma zeytinyağı ve kekikte bekletilmiş tavuğun ızgarası, kiremitte peynir, kiremitte kaşarlı mantar ve kiremitte köfte gibi yemekler de çok tercih ediliyor.

Maşukiye’de bulunan restoranlarda adeta krallara layık bir kahvaltı edebilirsiniz. Eğer günübirlik geliyorsanız erken gelip kahvaltıyı burada yapmanızı öneririz. Bölgede yetiştirilen salatalık, domates ve biberle, kara fırınlarda pişirilen ekmekle ve Edremit Körfezi’nden getirilen has zeytinyağıyla unutulmaz bir öğün yiyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Vadi Restaurant, Pınar Alabalık Tesisi, Koru Park Restaurant.

Bahşiş

Türkiye restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Maşukiye’nin meşhur alabalıkları turistler tarafından çok rağbet görmektedir. Başta Mersu Alabalık Tesisleri olmak üzere bölgede bulunan tesislerden alabalık alabilirsiniz. Eğer alabalığı tavada pişirmeyi düşünüyorsanız, balığı çift poşete koydurmanızda fayda var. Ayrıca tavada pişirmek isteyenler için bir küçük poşette mısır unu da veriliyor. Eğer balığı kiremitte pişirmek istiyorsanız Yazıcılar Hediyelik Eşya dükkanı gibi yerlerden Kınık’tan getirilen kiremit, güveç, testi gibi kaplar alabilirsiniz.

Sapanca Gölü’nün karşı tarafında hayvancılıkla uğraşan köylerden gelen süt, tereyağı ve yoğurt gibi ürünleri de Maşukiye’deki dükkanlarda ve pazarda bulabilirsiniz. Paza günleri kurulan pazarda süt ürünleri dışında pek çok taze meyve ve sebze bulabilirsiniz. İlkbahar sonu, yaz başında kiraz döneminde Maşukiye’yi ziyaret ettiğinizde meyve bahçelerinde yetiştirilen kirazlardan satın alabilirsiniz. Bölgede bulunan Akpınar, Gümüşpınar, Melek Suyu gibi pınarlardan su doldurabilirsiniz.

Ziyaretçiler hediyelik eşya dükkanlarından ahşap masaj topları, kiremit kaplar ve hamak gibi ürünler satın alıyor. Eğer bir bahçenizde varsa çevrede bulabileceğiniz çiçekçilerden ve seralardan rengarenk çeşitli çiçekler ve fidanlar alabilirsiniz. Bu çiçekçilerde peyzaj için kullanılan malzemeler de bulabilirsiniz.

Maşukiye, Türkiye (GMT +3) saat dilimi içindedir.

Türkiye sınırları içerisinde yer alan Maşukiye köyünün para birimi Türk Lirası’dır.

Türkiye sınırları içerisinde yer alan Maşukiye’nin resmi dili Türkçe’dır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)

Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)

Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155