Maşukiye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kocaeli’nin doğusunda, Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısında, Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye, Türkiye’nin en sevilen köylerinden birisidir. Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahallesi bulunur.

Ormanları, dereleri, şelaleleri ve meyve bahçeleri ile huzur arayanlar için doğru bir adrestir. Karadeniz iklimiyle Akdeniz ikliminin kesişim noktasında bulunduğu için her iki iklimden de etkilenmiştir ve ortaya eşsiz bir doğa çıkmıştır. Maşukiye ismi ise “maşuk” kelimesinden gelmektedir. Maşuk kelimesi de “aşık” anlamına gelir. Yıllardır çevre illerden yeni evlilerin balayı için tercih ettikleri bir yer olmuştur. Yöre halkı Maşukiye’ye gelen aşık olur diyerek köyü aşıklar köyü olduğunu söyler.

Maşukiye Köyü 1860’larda kurulmuştur. Kafkas-Rus Savaşları sonrasında bugünkü Soçi ve civarında yaşayan Çerkes boyları Osmanlı Sarayı’yla yakın ilişkiler kurabilmek için bugünkü Maşukiye Köyü’ne gelip yerleşmişlerdir. Gelen Çerkesler arasından Murat Bey, köyün kurucusu olarak bilinmektedir. 93 Harbi zamanında Batum’dan Mahde adı verilen bir grup yine köye gelip yerleşmiştir. Daha sonra zaman içerisinde Karadeniz’den ve Romanya’dan göçler de köyün bugünkü nüfusunu oluşturmuştur. Ayrıca cumhuriyet döneminin ilk kadın belediye başkanı ve ilk kadın subayı Maşukiye’den çıkmıştır.

Maşukiye’de her mevsimi yaşamanın keyfi başkadır. Kartepe ile Sapanca Gölü arasındaki bu köyde manzara her mevsimde ayrı bir güzeldir. Son yıllarda popüler bir destinasyon olan köy, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Maşukiye'de konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.