Maşukiye’de Gezilecek Yerler

Su sesine karışan kuş seslerini dinlemek, doğa yürüyüşleri yapmak, leziz yemekler yemek için çok uygun bir destinasyondur. Sık ormanları sayesinde köyün havası tertemizdir ve bu sebeple rahat bir uyku alıp dinlenmek için çevre illerden pek çok ziyaretçi yılın her döneminde Maşukiye’ye gelmektedir. Otoyol bağlantısından dolayı hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabildiği için son yıllarda çok popüler bir rota olmuştur.

Kartepe’nin zirvesinden başlayıp Maşukiye’ye doğru uzanan Aygır Deresi köyün en rağbet gören noktasıdır. Dere kıyısında akan suyun sesi kuş seslerine karışırken patikalarda yürüyüş yapmak insanın içini huzurla doldurur. Bu gezintiler sayesinde yeni keşifler yapabilir, şehir hayatının verdiği yorgunluğu bir an olsun atabilirsiniz. Ayrıca Aygır Deresi kenarında birbirinden güzel restoranlar bulunur. Ziyaretçiler bu restoranlara başta köyün meşhur alabalığı olmak üzere pek çok lezzeti tatmaya gelir. Bu restoranlar dışında Maşukiye’de piknik yapmak için de uygun alanlar bulabilirsiniz.

Yürüyüşlerinize Sapanca Gölü kıyısına inerek devam edebilirsiniz. Köyün yeşilini eşssiz mavisiyle tamamlayan Sapanca Gölü’nde kano veya deniz bisikletiyle tura çıkmanız da mümkün. Yürüyüş dışında bisiklet veya atv kiralayarak da belli rotalar üzerinden tur yapabilirsiniz.

Maşukiye’nin güzel noktalarından bir diğeri de Kuzu Yaylası’dır. Sapanca Gölü’nü arkanıza alarak Kartepe’ye doğru tırmanırken ulaşabileceğiniz bu yayla size eşsiz bir göl manzarası sunar. Bu panoramik manzaranın tadını çıkarırken adeta gençleştiğinizi hissedebilirsiniz. Yaylanın huzur veren sessizliğini bozan tek şey ise kuşların cıvıltısıdır. Doğa tutkunları burada çam, kayın, ıhlamur ve fındık ağaçlarını bulabilir. Kuzu Yaylası dışında Kirazlı Yaylası da bölgenin sevilen noktalarından birisidir. Hafta sonu geldiğinizde Kirazlı’da piknik yapan pek çok insan görebilirsiniz. Ayrıca yayladan hem Sapanca Gölü’nü hem de İzmit Körfezi’ni görmek mümkündür. Bu da tadını doyum olmaz bir manzara ortaya çıkarır.

Kış turizminin son yıllardaki popüler rotalarından biri olan Kartepe de Maşukiye’ye çok yakındır. Kış aylarında Maşukiye’ye gittiğinizde Kartepe’ye kayak yapmaya da geçebilirsiniz.