Şarköy Genel Bilgiler / Rehber

Tekirdağ’ın şirin bir ilçesi ve gözde tatil beldesi olan Şarköy, ayrıca oldukça tarihi bir yerleşim yeridir. Batısında bulunan Kızılcaterzi Köyü, Buruneren Çiftliği, Fener Karadutlar Mevkii ve Sofuköy'de İ.Ö. 6000-3000 yıllarına ait yerleşmeler tespit edilmiştir. Burada yapılan kazılarda antik çağlara ait taş baltalar ortaya çıkarılmıştır.


 
Şarköy İğdebağları (Araplı) Köyü, Kozmanderesi mevkiindeyse erken demir çağına ait bronz eserler bulunmuştur. Ege’den ticaret yolları ile gelen Miken kılıçları da bulunan eserler arasındadır. Ayrıca Şarköy, M.Ö. 750-550 yılları arasında Yunanlar ve Trakların anlaşmaları sonucu oluşturulmuş kolonilerden biridir. Milattan önceki 200 yıl boyunca da bölgeye Romalılar hakim olmuşlardır. Bizans’ın egemen olduğu bin yıllık süreçte Bizans topraklarına yakın olan Trakya bölgesi; sürekli olarak Hunlar, Avarlar, Slavlar, Peçenekler, Bulgarlar, Haçlılar ve Latinler tarafından gelen akınlara maruz kalmışlardır.
 
Şarköy eski haritalarda Tristatis, Agora gibi isimlerle adlandırılmıştır. Rumeli'nin fethinden sonra adına Şehirköy denmiş fakat Anadolu'dan göç eden Yörük Türkleri tarafından ağızdan ağıza değiştirilerek Şarköy ismi yerleşmiştir. Şarköy bu dönemde akın eden Yörüklerce Türkleştirilmiştir.
 
Daha sonra Balkan Savaşları’nda Bulgarlarca işgal edilmiş olan Şarköy toprakları, tekrar geri kazanılsa da I. Dünya Savaşı sırasında Yunanlar tarafından işgale uğramıştır. Bu sırada Şarköy 2,5 yıl kadar Yunan işgali altında kalmıştır. En sonunda 17 Kasım 1922 günü işgalden kurtarılmış ve vatan topraklarına geri kazanılmıştır. 

Şarköy Gezilecek Yerler

Kuşkusuz Şarköy’de gezilecek en güzel yerler, yeni başlatılan Miras Yolu Projesi ile daha da önem kazanan civardaki beş köydür. Bu köylerdeki 100’e yakın tarihi tescilli yapılar restore edilerek kültürel dönüşüm projesi başlatılmış, 6 bin yıllık tarihi mirası korumak amaçlanmıştır. Endemik bitki örtüsü ve tertemiz koyları ile dikkat çeken bu köyler; Uçmakdere, Gaziköy, Güzelköy, Eriklice ve Tepeköy’dür.
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Miras Yolu Projesi kapsamında eski ahşap evler, sokaklar, camiler, kiliseler, hamamlar, manastırlar mal sahiplerinden herhangi bir ücret talep edilmeden restore edilecektir. Uçmakdere, Gaziköy, Güzelköy, Eriklice ve Tepeköy’de restorasyon atölyeleri kurulacak ve buradaki ekolojik yaşam korunmaya çalışılacaktır. Gittikçe azalan bir zanaat olan ipekböcekçiliği gibi kültürel miraslar bölgenin kalkınması için yeniden canlandırılacaktır. Özellikle Uçmakdere bölgesinde yamaç paraşütü pisti ve dağ yürüyüşü (trekking) parkuru oluşturulmuştur. Bölgedeki Rum-Yunan mübadele tarihini daha iyi anlatabilmek için Mübadele Müzesi kurulacaktır. Şarköy bölgesinin yöresel lezzetlerini tanıtmak için gastronomi turizmine yönelik çalışmalar da yapılması planlanmaktadır.
 
Uçmakdere, İstanbul’a yakın konumu ve yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar için uygun doğal yapısının olması nedeni ile oldukça bilinen bir köydür. Türkiye’nin en kaliteli üzümlerinden yapılan şaraplarının bulunduğuUçmakdere’de 10 tane de anıt ağaç vardır.
 
Şarköy’e 20 km uzaklıkta olan Hoşköy ise şirin bir yerleşim yeridir. Fransızlar tarafından inşa edilen Hora Feneri’ne ev sahipliği yapar. Bu köy zeytin, üzüm yetiştiriciliği ve balıkçılık ile geçinmektedir. Öte yandan burada 1800’lerde çok sayıda doktorun bulunduğu rivayet edilir. Hoşköy ziyaretinizde şarap tadımı ve şarap turlarına katılabilirsiniz.
 
Şarköy’e 6-7 km mesafedeki Eriklice, Zeus’un oğlu Herakles’e adanmıştır. Eriklice’deki tarihi kalıntılar arasında kale, kilise, ayazma gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Eski dönemlerde "Hareklesia", "Iraklitsa" ve "Raklıca" gibi isimlerle anılmış olan Eriklice, oldukça sakin bir yerdir.

Şarköy Otelleri ve Şarköy Pansiyonları

Şarköy'ün en güzel manzaraya sahip konaklama tesisleri denizin dibinde olanlardır. SohbetMotel; klimalı, rahat ve konforlu odaları, deniz gören balkonları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Motelin restoranında taze balık, butik üretim şaraplar ve kaliteli hizmet sizleri bekler.
 
İğdebağları Ganohora Otel ise 24 yatak kapasitelidir. Ayrıca otelde düğün ve özel grup organizasyonları için de tercih edilen havuz, bahçe ve teras bulunmaktadır.
 
Tekirdağ'ın en sevilen tatil bölgesi Şarköy'de Kaan Pansiyon konuklarından 10 tam puan alan konaklama tesislerinden biridir. Denize 15 metre mesafede yer alan otelde tüm konaklama birimleri kablosuz internet ağı ile donatılmıştır. Özel araçları ile gelen konuklar için de otopark hizmeti sağlanmaktadır. Pansiyonun tüm odalarında özel balkon bulunmaktadır. 

Şarköy ile İlgili

Şarköy Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa