Google+

Salihli

Salihli - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Salihli, Türkiye'nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa ilinin bir ilçesidir. Tarihçe olarak Melesli bir kral tarafından kurulmuş ve M.Ö. 7. yüzyılda Lidya devletinin ilk başkenti olarak ün yapmıştır. M.Ö. 18. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Salihli’nin eski adı Sardes (Sart)’tir.

Salihli’de Görülmesi Gereken Yerler

Sardes Ören Yeri: İlçenin batısında yer alan Sardes Antik Kenti’nde Lidya, Helen,  Roma ve Bizans kalıntıları bulunmaktadır. "Karun kadar zengin " deyiminde adı geçen Karun, Lidya Devleti'nin son kralı olarak yaşamıştır. Dünyada ilk para Lidyalılar tarafından burada icat edilmiştir. Bölgede kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Şu ana kadar yapılan kazılarda, Artemis Tapınağı, Akrapol, Roma Hamamı, Sinagog ve Gymnasium ile ekleri bulunmuştur. Sardes Ören Yeri tüm görsel güzellikleriyle yerli ve yabancı turistleri kendisine hayran bırakmaktadır.
Bintepeler (Anadolu Piramitleri): Antik Sardes ile Marmara Gölü arasında bulunan yer 119 adet Nekropolis (mezar) alanıdır. Mezarlar o dönemdeki kişilerin saygınlığına göre büyüklü, küçüklüdür. En büyük Tümülüs Kral Alyettes'e aittir. 69 metre yüksekliğindedir.
Fosil Ayak İzleri: Salihli ilçesine bağlı Adala ve Gökeyüp Beldeleri arasındaki Divlittepe’de bulunan 26 bin sene önce olduğu tespit edilen ayak izlerine "ilk insanın ayak izleri" adı verilmiştir. Bu ayak izlerinin, bir erkek, bir kadın, bir çocuk ve bir tavşan veya bir köpeğe ait olduğu tahmin edilmekte olup, dünyanın en önemli doğa müzesi olmaya adaydır.
Kız Köprüsü: İlçede Gediz Nehri üzerinde kurulu olan köprü 6 gözenekli sütun üzerine kemerli bir Osmanlı Dönemi eseridir. Yapım yılı bilinmemekle birlikte Mimar Sinan'ın stilini andırmaktadır. Ziyaretiniz sırasında çevresinde bulunan alabalık üretim çiftliklerinde, taze alabalık yiyebilirsiniz.
Su Uçtu Şelalesi ve Adala Kanyonu: Kız Köprüsü’nün altından akan suyu takip ettiğinizde 2 kilometre kadar sonra 25 metre yükseklikten akan ve Adala Volkanik Kanyonu’nun başlangıcına dökülen ve bu su ile çeşitli bitkilerin harmanlanmasından oluşan doğa harikasının kesinlikle görülmesi gerekir.
Adala Köprüsü Piknik Alanı: 1954 yılında Adala'nın girişinde inşa edilen bu köprü, ayaklarından dökülen sular ile çevresinde bulunan söğüt, çınar, kavak ağaçlarının gölgesi eşliğinde halka açık bir piknik alanıdır.
Attalos At Çiftliği: İlçenin Adala Beldesi’nde yer alan çiftlikte, doğa yürüyüşleri, piknik alanları bulunmaktadır. Çiftlikte eğitmen eşliğinde at binicilik dersleri alıp çevre gezisi yapabilirsiniz.
Gökeyüp Çölekçiliği: İlçenin Gökeyüp Bölgesi’nde özel bir çamurun elle şekillendirilerek yapılan çömleklerin kökeni Orta Asya'ya kadar uzanmaktadır. Günümüzde hemen hemen her evde kullanılan güveç adı verilen simli, kahverengi renkli toprak pişirme kapları burada yapılmaktadır.
Kurşunlu Kaplıcaları: İlçede bulunan kaplıcalar Ege bölgesinin en önemli termal kaynaklarından biridir. Bölgenin saklı cenneti Kurşunlu Vadisi'nde yer alır. Romatizmal hastalıklar, kireçlenme, kırık, çıkık, cilt hastalıkları ve  böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde yarar sağlıyor. Kaplıcada bulunan tesiste 270 yatak ve 86 adet ev, 2 adet kapalı yüzme havuzu, 8 adet jakuzi ve fizik tedavi iyileştirme merkezi bulunmaktadır.
Tren Garı: Fransızlar tarafından yapılıp işletilen tren istasyonu korunmaya alınmasına rağmen Yunan askerlerince yakılmıştır. 1924 yılında mühendis Fesçizade Mekmet Galip Bey tarafından aslına uygun olarak onarılmış olan gar binası özellikle geceleri renk ve ışık saçmaktadır. İstasyondaki büyük çınar ağacının altında bulunan çay bahçelerinde, çay içip, çınarın gölgesinde serinlemek, ilçe halkının halen vazgeçemediği bir alışkanlık olarak sürmektedir.
Çamur Hamamı Kaplıcaları:  İlçenin Bozdağ eteklerinde yer alan kaplıcanın çevresinde bulunan Kazan ve Güvercin Kuyusu Şelaleleri kaplıcaya gelen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.
Tarihi Şehir Hamamı: Yapım tarihi bilinmeyen hamam 1850 yılından beri halka hizmet vermekte ve klasik Osmanlı Hamam Mimarisi’nin son örneklerinden kabul edilmektedir.

Salihli’de Ne Yenir?

Salihli’nin en meşhur yemeği, koyun ya da kuzu kıyması, un ve baharatlarla lezzetlendirilip şişlere sarılarak odun ateşinde pişirilen odun köftesidir. Ev yemekleri, mantı, gözleme, Ege'nin her türlü deniz ürünü, özel yapım ağızda köpük gibi dağılan yoğurdu, çöp şişi ve Manisa kebabı meşhurdur.

Salihli’de Nerede Kalınır?

Tarihi ve doğal güzelliklerin uyum içerisinde görsellik sunduğu Salihli'de konaklama imkânları da gelen turist sayısı arttıkça gelişmiştir. Misafirlerine her türlü konforu sunan otellerde termal, spa, hamam, sauna ve masaj imkânları mevcuttur. Hotel La Bella, Grand Miranda, Çınaraltı Pansiyon ve Salihli Öğretmen Evi bunlara örnektir.

Salihli’ye Nasıl Gidilir?

Salihli'ye özel aracınız, şehirlerarası otobüsler, tren ve uçakla gelebilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na uçakla gelerek, otobüs terminaline geçip 1 saat 15 dakikalık bir mesafe olan İzmir - Salihli arasına 30 Lira ödeyerek ulaşabilirsiniz. Manisa Otogarı’ndan 10 Lira ödeyerek otobüsle Salihli'ye gelebilirsiniz. Bazı illerden Salihli'ye direkt olarak otobüs bulunmaktadır. İzmir Basmane’den 21.05 trenine binerek 2 saat 40 dakikada, Manisa'dan 22.46 trenine binerek 1 saatte Salihli'ye gelebilirsiniz.