Kuyucak Köyü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuyucak Köyü, Isparta’nın lavanta tarlaları ile ün salmış bir bölgesidir. Torosların eteğinde, yüksek bir tepe üzerine kurulmuş olan Kuyucak Köyü’nün etrafındaki yamaçlar ve ovalar lavanta tarlaları ile kaplıdır. Bugün yaklaşık 250 kişinin yaşamakta olduğu köyün lavanta tarlaları 3 bin hektarlık alana yayılmış durumdadır. En başta kurak ve verimsiz toprak sahaları boş kalmasın diye az miktarda dikilen lavanta fideleri, ilerleyen zaman içerisinde Kuyucak köyünü lavanta diyarı haline getirmiştir. Lavanta tarlaları ile dünya çapında tanınır olan ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Fransa’nın Provence Bölgesi ile büyük benzerlik taşıyan Kuyucak Köyü de Türkiye’nin lavanta cennetidir. Kuyucak Köyü, Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen saklı kalmış 9 yerin en başında sayılmaktadır.

1315 yılından bu yana insanlığın yerleşim kurmakta olduğu Kuyucak Köyü’ne lavantanın ilk geldiği tarih 1975 yılıdır. 30 aileye 15’er kök verilmesi ile üretime başlayan Kuyucak Köyü bugün, TÜİK verilerine göre ülkenin lavanta üretiminin %93’ünü karşılamaktadır. Hobi olarak evlerin bahçelerinde başlanan üretimin ardından Kuyucak Köyü, 1990’lı yıllarda ticari üretime önem vermeye başlamıştır. Kuyucak, bugünkü ekonomik gücünü ve doğal güzelliğini lavantaya borçludur. Gıda, parfümeri, kozmetik ve ilaç sanayinde kendine yer edinebilmiş önemli bir bitki olan lavanta, Kuyucak köyüne turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.
Kuyucak köyü, Isparta’nın gül üretiminin %45’ini karşılayan Keçiborlu ilçesinde yer almaktadır. İlçedeki hoş kokuyu meydana getiren gül ve lavanta tarlalarıdır. Lavantanın Türkiye’de büyük çapta yetiştirildiği tek yer Keçiborlu ilçesidir. Lavanta Kokulu Köy projesi ile birlikte ise Keçiborlu ve civarındaki üreticilere katkı sağlamak; özellikle Kuyucak Köyü’nde lavantanın sağladığı olanaklarla turizmi ve üreticiyi geliştirme amacı güdülmektedir. Bu yolla, Fransa’nın Provence Bölgesi’ndeki lavanta tarlalarının bulunduğu köylere rakip olan Kuyucak Köyü’nde sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kuyucak Köyü, doğal güzellikler içinde muhteşem manzarayı görebilmek, fotoğraf çekmek, yörenin mutfak lezzetlerini tatmak, lavanta ile ilgili bilgiler edinmek, lavanta alışverişi yapmak ve doğa içinde gezintilere çıkmak için ziyaret etmeye değer bir yerdir.

Kuyucak Köyü Nerededir?

Kuyucak köyü, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinde bulunmaktadır. Isparta kent merkezine 47 kilometre, ilçe merkezine ise 28 kilometre mesafede olan Kuyucak köyü, Torosların eteğinde konumlanmaktadır.

Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Kuyucak köyü, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na yaklaşık 22 kilometre mesafededir. Havalimanından köye ulaşmak için ise taksi kullanmak gerekmektedir. Toplu taşıma vasıtası kullanmak için ise önce Isparta şehir merkezin ulaşım sağlayıp, bu noktadan da minibüslere binilerek Kuyucak köyüne ulaşmak mümkündür.

Şehirlerarası otobüs vasıtası ile Isparta Otogarı veya Burdur Otogarı’na ulaşım sağlandığı takdirde, bu noktalardan Keçiborlu’ya gidilip ardından minibüse binilerek Kuyucak köyüne ulaşılabilir.

Kuyucak köyüne özel araç ile ulaşım sağlamak tercih edildiği takdirde de Isparta ve Burdur’dan Burdur Gölü’ne yakın mesafede yer alan Kuyucak Köyü’ne kolayca ulaşmak mümkündür.

Kuyucak Köyüne Ne Zaman Gidilir?

Lavantalar, haziran ayında çiçeklenmeye başlamakta ve ay sonunda tamamen morarmaya başlamaktadır. Bu süre ortalama 45 ile 50 gün arasında sürmektedir. Ağustos ayında hasat edilen lavanta tarlalarının köyü mora boyadığı o eşsiz görsel şöleni yakalamak için Kuyucak Köyü temmuz ayının başında ziyaret edilebilir.

Kuyucak Köyünde Kalınacak Yerler

Kuyucak Köyü’nde konaklamak için pansiyon olarak hizmet veren birkaç tane ev bulunmaktadır. Lavanta Kokulu Köy’deki pansiyonlarla iletişime geçilerek konaklama bilgisi almak mümkündür.

Kuyucak Köyünde Yapılacaklar

Kuyucak Köyü, büyüleyici doğal güzelliğe sahip geniş arazileri ile fotoğraf çekmek için çok güzel malzemeler sunmaktadır. Ufuk çizgisi dikkate alınarak belirlenen noktalardan fotoğraf çekme fırsatı değerlendirilebilir.

Kuyucak Köyü’nde geleneksel kıl çadırlardaki otantik ortamda lavanta balı, lavanta çayı, zeytin gibi malzemeler eşliğinde köy kahvaltısı etmek ve öğlen yemeği yemek mümkündür.

Köyde, lavantanın faydalarının ve tarihçesinin anlatıldığı rehberli turlar da düzenlenmektedir. Bu sayede lavanta hakkında genişçe bilgi edinebilme şansı değerlendirilebilir. Ayrıca lavanta bahçelerinin içine girerek alan hakkında bilgili kişilerle gezmek de mümkündür.

Kuyucak Köyü’nde bisiklet ve yürüyüş rotaları da oluşturulmuştur. Bisiklet ile civarın doğasını ve manzarasını keşfetmek de ayrı bir keyiftir. Köyde aynı zamanda lavanta konseptli birçok hediyelik eşya mağazasından alışveriş yapmak da mümkündür.

Kuyucak Köyü ile İlgili

Kuyucak Köyü Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa