Google+

Sarıkamış

AVRUPATürkiyeSarıkamış
Sarıkamış - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 45,843/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

3.jpg

Sarıkamış isminin nereden geldiğine dair iki adet rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri; toprakların Çerkes Beylerinden biri tarafından biraz yiyecek ve bir sarık karşılığında alındığı dolayısıyla “Sarığalmış” kelimesinin yıllar içinde bu halde söylenegeldiğine dairdir. Diğer rivayet ise; Hazar denizi ile Aral gölü arasındaki Sarıkamış çukuru bölgesinden bir Türk boyunun yukarı Sarıkamış köyüne yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.

16 Ağustos 1064 tarihinde Alparslan'ın ordularıyla Bizans Kalesi Ani şehrini, Kars kalesini, Allahü Ekber ve Soğanlı Dağlarını istila etmesiyle Sarıkamış’a ilk Türk Boyları yerleşmiştir. 1877 yıllarında yayılan Panslavizm fikriyle Rusya ordusuyla bölgeye kadar ilerlemiş ve 1878 tarihinde Berlin Antlaşması imzalanarak Kars, Batum ve Ardahan Rusya’ya bırakılmıştır.

Bölgede 40 yıla yakın süren Rus egemenliği, bölgeyi mimari ve kültürel olarak pek çok yönde etkilemiştir. Sarıkamış’ta bugün hala ayakta olan Rus Mimarisiyle yapılmış büyük taş evler bu dönemden kalmıştır. Kültürel anlamda da Kars’ın bugün gelişmiş bir pastanecilik anlayışının da olduğu bilinmektedir ve bu pastanecilik faaliyetlerinin de Rus hâkimiyeti zamanından kaldığı düşünülmektedir.

1 Kasım 1914 tarihinde Çar Nikola Anadolu’nun biraz daha içine ilerleyebilmek adına Sarıkamış’tan Paşinlere doğru bir taaruz daha düzenlemiştir, bu taaruza karşı Enver Paşa komutasında meşhur Sarıkamış Harekâtı başlamıştır. Rus Ordusuyla ettiğinden daha çok soğuk hava koşullarıyla mücadele eden Türk Ordusu yenilgiye uğramıştır. Kars,1918'de Bolşevik İhtilali'nin ardından yapılan Brest-Litovsk Antlaşması ile Osmanlılar'a bırakıldı.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Sarıkamış’ta gezilecek yerler denince akla öncelikle, pek çok kültüre ve yönetime ev sahipliği yapmış Sarıkamış’ın kaleleri geliyor. Gerçekten de farklı dönemlerde inşa edilmiş kaleler görülmeye değer. Ancak Sarıkamış’ın bir diğer önemli noktası da kış turizm alanı. Önemli bir kültürel mirasa sahip Sarıkamış aynı zamanda Türkiye’nin en önemli birkaç kış turizmi merkezinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

105 Nis 2017Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı içinde yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, havaalanına sadece yarım saat mesafede olduğu için, sadece ulaşım bakımından dahi Türkiye’nin diğer kayak merkezlerine oranla neden daha avantajlı olduğunu görmemizi sağlyor. Ancak Sarıkamış Kayak Merkezi’nin avantajları sadece ulaşım kolaylığı ve 2 tanesi belediyeye ait, pek çok konaklama imkanının kayak merkezine yakın olması ve kayak malzemesi kiralamak için ve geçiş kartı için satış bürolarının erişilebilir olmasıyla sınırlı değil.

Sarıkamış Kayak Merkezi’ni önemli yapan en büyük etken kar. Sarıkamış diğer Kayak Merkezlerine oranla, kar yağışını bütün sene boyunca en yoğun ve en uzun alan merkez olması nedeniyle kayak sezonunun en uzun sürdüğü Merkez. Kimi yıllar kayak sezonu Mart ayının sonuna kadar devam ediyor.

En sert döneminde kar kalınlığı 1.5 metreyi bulmaktadır. Sarıkamış Kayak Merkezi Sarıçamlar arasında 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pistiyle dünyanın önemli kayak merkezlerinden biri. Sarıçamlar 2100-2700 rakımda yetişen tek çam türü ve bu Sarıkamış’ı Sarıçamlarla kaplı bir kayak pistine sahip Dünyadaki tek kayak merkezi yapıyor. Sarıçamların özelliği kurak havada yetişmesidir. Bu da nem oranının ‘sıfır’ olması anlamına geliyor. Yere kristal düşen o tanecikler de diğer kayak bölgelerindeki gibi birbirine yapışmıyor. Nem olmadığı için kuru kalıyor. Sarıkamış bu nedenle sakatlık oranının en düşük olduğu kayak merkezi çünkü yağan kar kristal olarak kalıyor ve buzlanmıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi Alplerden sonra “Kristal Kar”a sahip tek kayak merkezidir.

-

Sarıkamış lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Camkar Sarikamis, White Park Hotel, Hotel Aras. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Snowflake Dag Hotel, Kar Tanesi Apart Otel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Sarikamis Kar Hotel, Sarikamis Habitat Hotel, Bildik Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sarıkamış aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kahterina Köşkü

305 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kahterina Köşkü

1896 yılında II. Çar Nikola tarafından, eşi Çariçe Katherina için yaptırıldığına inanılan köşktür. Ancak burada bir hata olduğu da düşünülmektedir. Halk kendi arasında buraya Katherina Köşkü dese de Köşkün aslında 2. Çar Nikola’nın oğlu Aleksi için bir rehabilitasyon merkezi ve aynı zamanda kışları ve yazları kullanılan bir av köşkü olarak, yöre halkına yaptırdığı bilinmektedir. Av köşkü değerli misafirlerin ağırlandığı yerdir. Asıl köşk ise çeşitli zamanlarda hastane ve saray olarak kullanılmıştır.

Sarıkamış ormanları içinde, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kurulu, 28 odalı av köşkü ve yanındaki ahşap bina, 19. yüzyıl Baltık mimarisi izlerini taşımaktadır. Temel duvarları taştan, cephe duvarları ahşaptan inşa edilmiş ana binanın sağında ve solunda, cephe duvarları tamamen simetrik çam ağaçlarından birbirine geçmeli ağaçtan oluşan bir bölüm bulunmaktadır. Köşkün yanı sıra tümüyle ahşaptan inşa edilmiş yan binası, inşasında hiç çivi kullanılmamasıyla da dikkat çekmektedir. Beton kolanlar sayesinde ayakta duran yapının ısıtması bu kolonlar içerisinden sağlanan ısı ile sağlanmaktadır. Bu ısıtma sistemine "peç" adı verilir. Peçlerin içerisinde yakılan kömürlerin çıkardığı sıcaklık iç mekân duvarlarından geçirilen borularla yapıların tümünü ısıtmıştır.

Katherina Köşkü, Cumhuriyet’in ilanından 1994 yılına kadar askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalmıştı. Köşk daha sonra Hazineye devredilerek Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli alan olarak planlanmıştı. Köşk ve arazisi içinde yer alan tarihi ahşap binanın restorasyonu ve 50 yataklı otel haline getirilmesi için Antalya merkezli bir firmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığı tahsis başvurusuna ön izin belgesi verilmiştir.

II. Çar Nikola tarafından yaptırılan, 19. Yüzyıl Baltık mimarisi izleri taşıyan, Rus hâkimiyetindeki Kars’ın en özel ve iyi durumdaki yapısı önümüzdeki günlerde otele dönüşmeyi beklemektedir.

-

Zivin Kalesi

305 Nis 2017Gezilecek Yerler

Zivin Kalesi

Zivin Kalesi, Sarıkamış’a bağlı eski adıyla Zivin şimdiki adıyla Süngütaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Zivin, Kars ilinin Sarıkamış ilçesine bağlı Sarıkamış'a 39 kilometre uzaklıkta, 65 hanelik bir köydür. Kalenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber, kale çevresinde Urartulara ait seramik parçalar bulunmuştur. Buna dayanarak kalenin Urartu döneminde kurulup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kullanıldığı sanılmaktadır. Günümüze, 93 Harbi’nin de etkisiyle son derece harap bir durumda gelmiş olan kalenin sur duvarları büyük ölçüde yıkılmıştır. Kaba moloz taştan yapılan kalede yer yer arazideki kayalardan da yararlanılmıştır. Kale çevresinde Urartulara ait olduğu düşünülen seramik parçaları bulunmuştur. Kalenin köye bakan yüzünden tarafa kaleden Zivin Çayı’na kadar bir yer altı tünelinin olduğu ancak günümüzde kapanmış olduğu için kullanılamaz hale geldiği bilinmektedir.

Köyün bulunduğu bölge 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında önemli bir çatışma olan Zivin Çatışmasına sahne olmuştur. 93 Harbi’nde Osmanlı Ordusu başkente yakın Balkan cephesindeki büyük Rus taaruzları nedeniyle zor durumda olduğundan Kafkas cephesinde Osmanlı askerlerin takviye alması çok zor olup, Osmanlılar bölgedeki yerel halk ve Türk ve Kürt aşiret reislerinin verdiği milisler ve eldeki düzenli kuvvetlerle savunma yapmak zorundaydı. Rus Ordusunun başında Yerevan (Erivan)'daki kuvvetlerinin komutanı Arshak Ter-Gukasov vardı. Ancak bölgenin coğrafi yapısının Rus ordusunun aleyhine olmasıyla da birlikte, Türk Ordusu muharebede Rusları bozguna uğratmıştır, bu bozgunun ardından Osmanlılarca sıkışan Tergukasov ve onunla birleşemeyen diğer Rus Ordusu da geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu bozgun Rusların moralini bozmuş olsa da Tergukasov ve Melikov yönetimindeki Rus ordusu başarılı bir çekilme gerçekleştirmişler ve bu çekilme sonrasında Ruslar takviye güç alarak tekrar saldırıya geçmişlerdir ve Sarıkamış da dâhil olmak üzere Doğu Anadolu’nun bir kısmında 40 yıla yakın hâkimiyet sürdürmüşlerdir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sarikamis-Kayak-Merkezi-.jpg

Sarıkamış, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin Ermenistan’a sınırı olan Kars iline bağlı bir ilçedir. Kars’ın en batısında yer almaktadır dolayısıyla, Kars’ın Erzurum ili sınırında yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sarıkamış’a, sert bir karasal iklim hâkimdir. Sıcaklık en yüksek olduğu aylarda dahi, 15 derecenin üzerine çıkmaz, En sıcak olduğu ay ağustos ayıdır ve ortalama sıcaklık, 13-14 derecedir. Oldukça yüksek yağış almaktadır, en fazla yağış aldığı aylar mayıs-haziran aylarıdır, en düşük yağış ise eylül ayında görülmektedir.

Dolayısıyla Sarıkamış’ı gezebilmek, sokaklarında rahatça yürüyebilmek için iklim şartlarına göre en uygun dönem ağustos-eylül ayıdır. Yağış en düşük seviyede, sıcaklık ise Sarıkamış şartlarına göre en yüksek derecede olacağı için bu tarih aralığı Sarıkamış’ı gezmek için en uygun zamandır.

Sarıkamış’a Erzurum ya da Kars Şehir Merkezi’nden demir yolu, otobüs ve özel araçla ulaşmak mümkündür. Ankara-Kars arasında her gün sefer yapan Doğu Ekspresi Sarıkamış’tan geçmektedir. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir’den Kars Harakani Havaalanı’na veya Erzurum Havalimanı’na direkt seferler düzenlenmektedir.

Erzurum veya Kars Havaalanından Sarıkamış’a giden özel araçlar ve minibüsler kiralanabilmektedir ancak bu araçlar için rezervasyon yaptırmak gereklidir. Kars Havaalanı’ndan saat başı kalkan ve Sarıkamış’a giden belediye otobüsleri de bulunmaktadır. Sarıkamış-Kars 56 kilometre olup 45 dakika, Sarıkamış-Erzurum arası 156 kilometre 2 saat 15 dakika süren bir yolculuk sonucu ulaşılabilmektedir.

Sarıkamış’ta konaklama seçenekleri çoğunlukla kış turizmine, kayak turizmine yöneliktir. Dolayısıyla oteller de buna göre hizmet vermektedir. Ancak Villa, Apart, Pansiyon gibi konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Kar Tanesi Apart Otel, Sarıkamış Bildik Villas bu konaklama seçeneklerine örneklerdir. Ancak iki otel de yine bünyesinde birer kayak okulu ve kayak tesisleri için Pass satış noktası ve kayak ekipmanı kiralama ünitesi bulundurmaktadır.

Kayak tatili için daha uygun oteller ise Sarıkamış Habitat Hotel ve White Park Hotel’dir. Sarıkamış’ın pahalı otelleri olan bu oteller, Kayak pistlerine yakınlığı ve Kayak sezonlarında düzenlenen kış organizasyonlarının konaklama seçenekleri olmaları dolayısıyla oldukça tercih edilen ve kaliteli hizmet veren otellerdir. Daha uygun fiyatlı bir konaklama imkânı arıyorsanız; Şehr-i Beyza Suite Hotel ya da Sarıkamış Kar Otel’i tercih edebilirsiniz.

Sarıkamış onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sarıkamış Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sarıkamış Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sarıkamış Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sarıkamış Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sarıkamış Otelleri

Sarıkamış’ta şehir içi ulaşım özel minibüsler, taksiler ve halk otobüsleriyle sağlanmaktadır. Sarıkamış çok büyük bir ilçe olmadığı için fazla sayıda hat bulunmamaktadır. Ancak çevre köylere gidilmek isteniyorsa ya özel minibüs yada araç kiralanmalı ya da taksi ile ulaşılmalıdır.

sarikamis-allahuekber-daglari-milli-parki22504599.jpg

Sarıkamış ikliminin sebze tarımına elverişli olmaması nedeniyle yörede sebze üretimi yetersizdir. Bu nedenle Sarıkamış mutfağında tahıl ve et ürünleri önemli yer tutmaktadır. Sarıkamış’ta hemen hemen her köyde sonbaharda bulgur kaynatılır, erişteler kesilir, kurut (yoğurdun suyu süzülerek yazın güneşte kurutulması) hazırlanır. Un helvası, Hurma Tatlısı, Kaz Lokması, Ayran Aşı, Kımı Çorbası, Mihriban Pilavı gibi yoğunluk tahıl ve et ürünleri kullanılarak hazırlanan yemekler Sarıkamış Mutfağı’nda önemli yer tutmaktadır. Ayrıca çevrede kendiliğinden yetişen sebze ve bitkiler de Sarıkamış mutfağında ayrı bir öneme sahiptir. Evelik, çiriş, çaşır, yemlik, ısırgan, madımak, kuzukulağı ve kımı gibi sebze ve bitkilerin bir kısmı çiğ olarak yenir, bir kısmı da yöreye özgü yemeklere eklenerek tüketilmektedir.

Popüler restoranlar

Yusufeli Çağ Kebap: Sarıkamış’ın en popüler lokantalarından biri Yusufeli Çağ Kebap’tır. Çağ Kebabı önceden terbiye edilmiş oğlak veya kuzu etinin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Mekanda siz doyana kadar kebap gelmeye devam edecektir dolayısıyla sipariş etmeniz değil, duracağınız zamanı söylemeniz gerekmektedir.

Özcan Baba: Sarıkamış’ın yerel lezzetlerini tatmak için ideal bir lokanta. Hem ev yemekleri hem de kebap yapan Özcan Baba, uygun fiyatıyla da tercih sebebi. Lezzetli etleri, yemekleri ve hizmetiyle pek çok Sarıkamışlının da öncelikli tercihi.

Antep Sofrası: Pide, lahmacun, kebap ve ızgara çeşitleri sunan bir kebapçı Antep Sofrası. Lezzetli ve uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilebilir.

Bahşiş

Sarıkamış’ta’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Sarıkamış’ta gece hayatının hareketli geçtiğini söylemek zordur. Ancak özellikle kış aylarında hareketlenen ve doluluk oranına ulaşan otellerin restoran ve barlarında, şömine başı sohbetlerinde, canlı müzik organizasyonlarında ve kayak turizmi için düzenlenen kış organizasyonlarında keyifli vakit geçirmeniz mümkündür.

Sarıkamış’ta Kars iline özgü yerel ürünleri temin edebileceğiniz dükkânlar bulunmaktadır. Bu dükkânlardan özellikle gravyer, kaşar ve bal gibi Kars’a özgü ve tüm Türkiye’de bilinen ürünleri bulabilirsiniz. Yine Kars’a özgü boyalı pamuk, kıl, ipek ve yün iplikler kullanılarak yapılan, ilginç yöresel motiflerle süslenmiş Kars Kafkas kilimleri ve halıları bulabileceğiniz mağazalardan bu halılardan temin edebilirsiniz.