Google+

Arama formu

Kars

Ülkemizde güneşin ilk doğduğu ve kışın kar tanelerinin ilk düştüğü yer...
Devamı oku
TURİZM DANIŞMA BÜROSU: Adres: Atatürk Caddesi Süleyman Demirel  Parkı...
Devamı oku
  Kars geleneklerinden kopmamış ve geçmişine ait değerlere sahip...
Devamı oku
  Şehirde Kars çarşılarını gezerek hem ihtiyacınız olanları hem de...
Devamı oku
Üniversite şehri olan Kars’ta çok yaygın bir gece hayatı olmasa da yaz...
Devamı oku
Zengin bir mutfağa sahip olan ve kaşarıyla ünlü Kars’ta çoğunlukla unlu...
Devamı oku
​ Özellikle son yıllarda kış aylarının favori rotası haline gelen Kars'ta...
Devamı oku
Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve güvenli yol...
Devamı oku
Çeşitli konaklama alternatiflerini bir arada bulunduran şehirde butik...
Devamı oku
Kars’a giderken karayolu, demiryolunu ve havayolunu kullanabilirsiniz....
Devamı oku
Kışları uzun ve çok soğuk geçen Kars yazları ise daha ılık bir hava...
Devamı oku
Kars Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve kuzeydoğu kesimindedir. EKA...
Devamı oku
Türkiye’nin en çok heykele sahip şehri olan Kars; ülkenin en soğuk...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -9℃
Şub -9℃
Mar -3℃
Nis 5℃
May 9℃
Haz 11℃
Tem 16℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 7℃
Kas 3℃
Ara -6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti / Nüfus: 296.466 / İklim: Yayla İklimi / Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün /  

Kars Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin en çok heykele sahip şehri olan Kars; ülkenin en soğuk illeri arasındadır. Her sabah ülkede ilk güneş burada doğar ve yıl içerisinde ilk kar buraya düşer. Karla kaplı dağlarıyla kış turizm merkezi olarak bilinen il Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni bünyesinde bulundurur. Ayrıca şehir tarihteki en eski yerleşim yerlerinden de biridir. Türkiye illeri içerisindeki en eski Türkçe isme sahip il Kars’tır ve şehirde dünya üzerindeki en eski kültürlerin izlerini görmek mümkündür. 

Alt Paelolitik Dönem'e ait izler bulunan şehir; farklı zamanlarda egemenlik kurmuş Urartuların, Perslerin, Arapların, Selçukluların, Osmanlıların, Rusların, İngilizlerin ve Ermenilerin etkisi altında kalarak çok kültürlü bir şehir haline gelmiştir. Günümüzde Azerilerin, Kürtlerin, Terekemelerin, Türkmenlerin yaşadığı şehirde farklı dinlere ait ibadet yerleri, Ruslardan kalma ve günümüzde korumaya alınmış taş evler, eski antik kent ve yer altı şehri, heykeller ve çok daha fazlasını göreceksiniz. Tarih boyunca sınır kenti olmasından dolayı çeşitli ulusların işgaline maruz kalan Kars, bir serhat kenti. Bu nedenle hep askerlerin ve paşaların bulunduğu bir sancak olmuştur. Şehrin tarihindeki savaşlar ve başarılar nedeniyle ilk "gazi" madalyasını almaya hak kazanan il de Kars'tır. 

Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerini birarada görebileceğiniz bu şehirde çeşitli etnik dokular, kültür ve coğrafya ile harmanlanmıştır. Kültürel zenginliklerin yanı sıra eğitim seviyesinin yüksekliği ile de dikkat çeken şehirde 15.000 öğrenci bulunmaktadır. Şehirde sanat, edebiyat ve müzik önem verilen unsurlar arasındadır. Şehirdeki konservatuvar Türkiye'nin önemli konservatuvarlarından biri.

Cemal Süreyya'nın "Beyaz, uykusuz ve uzakta" diye nitelendirdiği Kars, birçok şairin dizelerine, yazarların satırlarına ve mektuplarına konu olmuştur. Kozmos, Deli Deli Olma gibi filmlerde hayat bulan Kars, Mesnevi'de adından "şehr-i din" olarak söz ettirir. Görünen o ki, Kars tarih boyu etkileyici ve akıllara kazınan bir şehir olmuştur.

Kültürümüze ait en güzel geleneklerden "aşık geleneği" Kars'ın yüzyıllardır koruduğu ve yaşattığı bir gelenek. Ova, dağ, köy dinlemeden dolaşarak saz çalıp şiir okuyan ozanların kalpleri ısıtan hikayesine Kars'ta tanık olmak mümkün. Kars Aşıklar Otağı, Serhat Halk Oyunları ve Müzik Evi gibi aşıkların bulunduğu adreslere giderek ozanları dinleyebilirsiniz.

Kars tarihine kuşkusuz en büyük etkiyi barışçıl bir topluluk olan "Molokanlar" yapmıştır. Molokanlar, Rus Ortodokslarından kopan "Ruhani Hristiyanlar" olarak bilinir. Bu grubun Tanrı ile insan arasına kimsenin giremeyeceğini öne süren kilise karşıtı bir düşünceleri vardır. Bu nedenle Rusya'dan Kafkaslara ve Kars çevresine sürülmüşlerdir. Sürüldükleri topraklarda kalıcı izler bırakan bu insanlar, Kars'ta bölge halkına peynirciliği öğreten, patates ve lahana ile insanları tanıştıran kişilerdir. Molokanlardan geriye günümüzde pek kimse kalmamıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında savaşa çağrılan Molokan halkı savaşa katılmayı reddetikleri için 1922'de ve daha sonra 1960'larda Rusya'ya göç etmişlerdir. 

Taş işçiliğini hayranlık uyandıran şehrin sokakları bembeyaz bir kar örtüsüyle kaplıdır. Tarihin masalsı bir penceresidir, On İki Havariler Kilisesi, Kars Kalesi, Hamam ve Taş Köprüye çıkan Kars sokakları... Günbatımındaki sulu boya renkleri ve yumuşacık karın kristal yapıdaki tanelerinden yansıyan parıltılar Kars'ı başka dünyadan kılıyor. Bırakın manzaraları, sadece yöresel yemekler için bile gözünüz kapalı gidebilirsiniz. Çeşitli otların buluştuğu çorbalar, yumuşak eti ile kaz tandırı, el yapımı erişte, buzda rakı ve sazan balığı ızgarası, kars gravyeri, tereyağı mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında buunuyor.

Tanıtım Videosu: 

 

Kars Nerededir?

Kars Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve kuzeydoğu kesimindedir. EKA kısaltmasıyla da anılan Türkiye’nin en soğuk illeri olan Erzurum – Kars – Ardahan bölgesinde yer almaktadır. Şehrin komşuları; Iğdır, Ağrı, Ardahan ve Erzurum ve Ermenistan’dır. Ayrıca 100 bin nüfuslu bölge; ülkenin en yüksek il merkezidir.

Kars'a Ne Zaman Gidilir?


Kışları uzun ve çok soğuk geçen Kars yazları ise daha ılık bir hava olmasına rağmen yine serin denebilecek bir şehrimizdir. Şehir daha çok kış turizmi için tercih edilen bir yerken özellikle okulların yarı yıl tatiline girdiği sömestır dönemi şehre gelenlerin sayısının arttığı zamanlardır. Doğu Ekspresi ile Kars'a gidecekseniz nefis manzaralar eşliğinde uyanmak için şubat, mart, nisan aylarında yola çıkabilirsiniz. Kış etkinlikleri içinse ocak, şubat aylarını kaçırmamalısınız. Kars'ın doğası ilkbahar ve yaz mevsiminde kızıl, boz bir dokuya döner ve Avrupa'daki dağ manzaralarını aratmaz.
 

Kars'a Nasıl Gidilir?

Kars’a giderken karayolu, demiryolunu ve havayolunu kullanabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım:
İstanbul ile Kars arasındaki mesafe 1.535 km’dir ve bu yolu ortalama bir hızla 21 saat 24 dakika gibi bir sürede otobüsle ya da kendi aracınıza gidebilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım:
İstanbul ile Kars arasındaki uçuş süresi ise 2 saat 5 dakikadır. Şehirde kent merkezinden 7 km mesafede Kars Havalimanı bulunmaktadır ve bu havaalanına yurt içi ve yurt dışından her gün seferler düzenlenmektedir.

Demiryolu ile ulaşım:
Erzurum-Erzincan-Sivas-Kayseri bağlantılı Kars-Ankara Demiryolu (Doğu Ekspresi) ile Ankara’dan şehre direkt tren seferleri ile ulaşabilirsiniz. Ankara’dan tren yolculuğu 24 saat sürmektedir. 
 

Kars şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kars'ta Nerede Kalınır?

Çeşitli konaklama alternatiflerini bir arada bulunduran şehirde butik oteller, pansiyonlar 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller yer almaktadır. Ayrıca öğretmen evi de ailece konaklayabileceğiniz bir yerdir. Kars'ta konaklamak için bütçeye en uygun seçenek öğretmenevidir. Öğretmenlere gecelik 30 TL, kamuya 37 TL, sivillere 45 TL ücretlerle konaklayabilirsiniz. DSİ misafirhanesi fiyatları sezona ve doluluk oranına göre değişir ancak 25 TL gibi oldukça uygun fiyatlara kalmak mümkündür. Ayrıca Kars'ta şehir merkezinde kalmak her zaman daha avantajlıdır.

Şehir merkezindeki butik otellerden biri olan eski bir Rus otelinde kalmak isterseniz Kar's Otel doğru bir tercih olacaktır. Kar's Otel, Sarıkamış Kayak Merkezi'ne ücretsiz servis hizmeti sunar. Araba kiralama hizmeti ve tur masası da bulunan otelin marka değeri taşıyan restoranı Beyaz Restoran'da konuklar yerli ve dünya yemeklerinin tadını çıkarabilirler. Kars Kalesi'ne ve Beylerbeyi Sarayı'nın kalıntılarına 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Kar's Otel, Kars Havaalanı'na 10 kilometre uzaklıktadır. Mimari yapısı ile dikkat çeken Cheltikov Hotel de tercih edilebilecek yerler arasındadır. Ayrıca Kars Konak Otel ve Hotel Kent Ani değerlendirebileceğiniz diğer seçeneklerdir. 

*Güncel fiyatları öğrenmek için ilgili otele ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Kars pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kars Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kars Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kars Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kars Otelleri

Kars Otelleri

Ülkemizde güneşin ilk doğduğu ve kışın kar tanelerinin ilk düştüğü yer olan Kars, âdeta masal diyarlarından çıkıp gelmiştir. Her yıl tarihi zenginliği ve kış turizmi ile pek çok turist çeken Kars otelleri ile de şehrin mistik havasını içinde barındırır. Kars Kalesi, Kars Müzesi, Kafkas Cephesi ve Harp Tarihi Müzesi, Kars Beylerbeyi Sarayı, Eski Rus Kalesi, Masal Parkı, Eski Vali Konağı, Kafkas Müzesi, On İki Havariler Kilisesi, Şehit Alperen’ler Türbesi, Namık Kemal Evi, Ahmet Tevfik Paşa Konağı başlıca gezilmesi gereken yerlerdendir. Sarıçam Ormanları’nda yer alan Sarıkamış kayak otelleri kış sezonunda kayak ve snowboard tutkunları için güzel alternatifler sunmaktadır. Bembeyaz kristal karlarla kaplı pist ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kars otelleri uygun fiyatlı hizmet vermesiyle her bütçeye hitap ederek, konforlu konaklama sağlar. Kars’ı keşfetmek, tertemiz karlarında kaymak, mis gibi kokan doğasını içinize çekmek, harika retro fotoğraflar çekmek için kış aylarını tercih edebilirsiniz. Havanın çok soğuk olmasıyla konakladığınız otellerde, sıcak içecekler misafirlere ikram edilirken; odalarda merkezi ısıtmalı sistem veya split klimalar bulunmaktadır. Otel bünyesinde restoranlarda her sabah Kars yöresine özgü zengin çeşitli kahvaltılar misafirlere sunulmaktadır.

Kars Otelleri

Kars İçi Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve güvenli yol taksilerdir. Ayrıca havaalanı kalkışlı özel otobüs firmalarının servislerini kullanarak 10 dakikalık bir süre içerisinde şehir merkezinde olacaksınız. Kars Otogarı ise şehir merkezine 3 km mesafededir. Buradan minibüs veya taksiye binerek kısa bir süre içinde şehirde olabilirsiniz.

Şehirde otobüs, taksi ve minibüsler ile bölgeyi gezebilirsiniz. Yol üzerinden çevirebileceğiniz taksilerle ya da duraklardan bindiğiniz toplu taşıma araçlarıyla şehirde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir içindeki gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan aralarındaki yolu yürüyerek kat edebilirsiniz.
 

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Özellikle son yıllarda kış aylarının favori rotası haline gelen Kars'ta gezilecek çok fazla yer var. Doğu Ekspresi'ni deneyimleyerek eşsiz manzaralar eşliğinde 24 saat süren Kars yolculuğuna çıkmak ve Kars'ta birkaç gün konaklamak popüler bir aktivite haline geldi. Ancak Kars; tarihî ve doğal güzelliklerinin tümünü görerek gezmek için en azından 3 günlük bir süre ayırmanız gereken bir şehir. Şehir merkezindeki tarihî binalar arasında yürüyüşe çıkmak, geleneksel ürünler bulacağınız çarşıları gezmek, anıtları ziyaret etmek ve doğal güzellikleri gözlemlemek için doğru bir adres olan Kars’ta görülecek çok önemli yerler var.

Kars Mutfağı

Kars Mutfağı

Zengin bir mutfağa sahip olan ve kaşarıyla ünlü Kars’ta çoğunlukla unlu yiyecekler, baklagiller ve hayvansal gıdalar tüketilir. Şehre özgü yemekler ise; umaç çorbası, Kars böreği, ekmek aşı, haşıl, hangel, kete, kuymak, katmer, pişi, elma dolması ve hörre çorbasıdır. Ayrıca Kars’ın kaşarı kadar balı da ünlüdür. Bal almadan dönememeniz tavsiye edilir. Kaşarı ve balının yanı sıra, Kars zengin ve renkli bir mutfağı ile bilinir.

Yöreye özgü başlıca yemekler; umaç helvası, elma dolması, hörre (un) çorbası, evelik adlı bitkiden yapılan evelik aşı, ekmek üzerine kızgın yağ ve yoğurt dökülerek yapılan ekmek aşı, pişi, kuymak, hengel (mantı), yarma buğdaydan yapılan haşıl, bozbaş, kemikli ve parça etten yapılan ve bir çeşit çorba olan piti, sultani üzümle yapılan pilav ve Kars böreğidir. 

Yaz aylarında yaylalarda otlatılıp çeşit çeşit otlar ile beslenen kazlar, yaz sonunda köye indirilir ve başaklardan toprağa düşen tahıl taneleri ile beslenirler. İlk kar fırtınasında kesilip tuzlanıp 10 gün kar altına yatırılan Kars'ın kazlarından kaz dolmasıfırında bulgurlu kaz etikaz eti haşlamasıkaz suyundan kaz etli pilavhınkaltandırda kaz çekmesi gibi yemekler yapılır. Ayrıca açık havada ayazda güneş ve rüzgar görecek şekilde asılıp 30-60 gün arası kurutulur ve Kaz kurusu denen kaz pastırması yapılır. Kaz mevsimi aralık- mart aylarıdır. Bu aylar arasında taze kesilmiş kazlardan yapılan tandırı denemelisiniz.

Kars mutfağı yoğunluklu olarak hamur işleri ve hayvansal ürünlerden oluşan, zengin ve renkli bir mutfaktır. Peynir türleri bakımından çok gelişmiş olan Kars’ta; çeçil peyniri, Kars kaşarı, Kars loru akla ilk gelen peynirler olarak sıralanmaktadır. Yöre halkının geçim kaynağının bir kısmını yapılan bu eşsiz peynirler oluşturmaktadır.

Kars Gece Hayatı

Üniversite şehri olan Kars’ta çok yaygın bir gece hayatı olmasa da yaz aylarında disko ve barlarda canlı müzik dinleyebilir, şehirdeki tavernalarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kış aylarında ise öğrencilerin düzenlediği eğlenceli programlara katılabilirsiniz. Ayrıca şehirde Kafkas dans gösterileri yapan yerler de vardır.

Kars'ta akşam canlı müzik yapılan bir kaç mekân vardır: Pasha Cafe, Nida Cafe, Antik Cafe, Kale Cafe ailenizle birlikte güzel bir akşam geçirebileceğiniz mekânlardır. 

Kars'ta tercih edebileceğiniz en güzel barlardan biri ise eğlenceli ve otantik bir ortamı olan Yağmurcu'dur. Kars’ın en popüler mekanları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Burada canlı müzik yapan grupların şarkılarını dinleyerek eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.  Binbir Gece Bar, Ozzi Club Bar, Club Areena, Çamkar Otel Bar ise Kars'taki diğer eğlence mekanlarıdır.

Kars'ta Alışveriş


 

Şehirde Kars çarşılarını gezerek hem ihtiyacınız olanları hem de hediye olarak götürebileceğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Yine semt pazarlarını ziyaret edip taze meyve-sebze, ot ve baharat çeşitleri, salça, reçel, erişte bulabilirsiniz.

Peynir Müzesi’nin bulunduğu Boğatepe köyünü ziyaret ederseniz üretilen Kars gravyeri, deri tulum, Kars kaşarı, çeçil peyniri, çeçil peynirinin küflenmişi olan göğermiş peyniri ve beyaz peynirden mutlaka birkaç çeşit almalısınız. Ayrıca has çiçek balını da burada bulabilirsiniz. Mayıs-ekim ayları arasında otların toplanma mevsiminde gelirseniz, şifalı otlardan da almanız mümkün.

Doğal boyalı pamuk, kıl ve yün iplikler kullanılarak yapılan, ilginç yöresel motiflerle bezeli Kars kilimlerine mutlaka göz atmalısınız. Hediyelik olarak magnetler, taş ve ahşap eşyalar alabileceğiniz şehirde dönerken yanınızda götürebilecekleriniz arasında en üst sırada bal ve kaşar gelmektedir. Ayrıca halı ve kilim konusunda gelişmiş olan şehirden geleneksel motiflerle bezenmiş halılar alınabilir. Gümüş kemerler ve takılar, kaz tüyü yastıklar da Kars’tan alınabilecekler arasında yer almaktadır. 

Kars Festivaller


 

Kars geleneklerinden kopmamış ve geçmişine ait değerlere sahip çıkılan aynı zamanda da modern zamanlara uyum sağlanmaya çalışılan bir şehrimizdir. Buna bağlı olarak yıl içerisinde yapılan festivaller; Uluslararası Kars Kültür Günleri, Kars Kafkas Kültürleri Festivali, Geleneksel Sarıkamış Kar Festivali, 19 Mayıs Güreş Müsabakaları, Koçköyü Festivali, Kaşar Festivali, Uluslararası Altın Kaz Film Festivali, Avrupa Filmleri Festivali gibi önemli etkinliklerdir. Şehirde Sarıkamış Kutlamaları gibi tarihe damga vurmuş özel günlerde de etkinlikler düzenlenirken her yıl Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı da gerçekleştirilir.
 

Kars için Pratik Bilgiler

  • TURİZM DANIŞMA BÜROSU:

Adres: Atatürk Caddesi Süleyman Demirel  Parkı Yanı Çıraklık Eğitim Merkezi Binası Kat 2 KARS 
Telefon: 0 (474) 2126817

  • Turizm Polisi: 212 47 00 ( 63 50 )
  • İl Sağlık Müdürlüğü: 0 474 212 04 39-212 34 21
  • Kars Valiliği: 0 474    223 10 01 – 223 27 18
  • İl Emniyet Müdürlüğü: 212 68 35 – 212 68 37