Google+

Arama formu

Çıralı

Çıralı’nın kendine özgü bir mutfağı yoktur. Plajın yanında sahil...
Devamı oku
Çıralı’da hareketli bir gece hayatı beklemeyin. Zaten insanlar buraya...
Devamı oku
Köyde hediyelik eşya ve cam işi satan birkaç küçük dükkan bulunuyor....
Devamı oku
Çıralı Denizkaplumbağası Festivali (Haziran) Çıralı-Yanartaş Ateş...
Devamı oku
Acil Yardım: 112 Orman Yangını: 177 Polis: 155 Belediye: 444 0 297
Devamı oku
Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Çıralı, Olympos Beydağları...
Devamı oku
Antalya Kemer'e bağlı Çıralı, Antalya'nın batısında, Kaş yolu...
Devamı oku
Çıralı’da tipik Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışın ısı neredeyse hiç sıfırın...
Devamı oku
Antalya-Muğla D-400 karayolu üzerinde bulunan Çıralı’ya özel...
Devamı oku
Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği...
Devamı oku
Köy içinde araçla ulaşılabilecek bir nokta yoktur. Eğer özel aracınız...
Devamı oku
Kentin kalabalığından kaçmak isteyen herkesi kucaklayan Çıralı,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4℃
Şub 6℃
Mar 10℃
Nis 15℃
May 20℃
Haz 26℃
Tem 30℃
Ağu 30℃
Eyl 26℃
Eki 19℃
Kas 13℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...

Nüfus:  / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Çıralı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çıralı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Çıralı, Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alır. Kemer ilçesi Ulupınar bölgesinde bulunan Çıralı’nın 3 kilometrelik sahili, koruma altındaki Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır. Denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselen kumsal, iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Çıralı sahilinin kumu, ince taneli ve yüksek kalitelidir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı bulunur. Ulupınar adını taşıyan dere, antik Olympos kentinin içinden geçerek köye gelir ve güney ucunda denize ulaşır. Bu doğal yapı, kumsalı Olympos ve Çıralı olarak ikiye ayırır.

Çıralı, Ulupınar deresi ve kanyonu, Likya yolu, Olympos, Yanartaş, sedir ormanları, yaylaları ve hem 1. hem de 2. dereceden doğal, tarihi sit alanlarını koruma statüleri sayesinde; etrafındaki pek çok bölgede karşılaşılan büyük çaplı turizm ve yapılaşmadan korunabilmiştir.

Akdeniz'in en temiz turistik bölgelerinden biri olan Çıralı sahili 3.2 kilometre uzunluğundadır. Kumsalın genişliği ise 50-100 metre arasında değişmektedir. Bu kumsalın en önemli özelliklerinden biri, Ulupınar deresinin denize döküldüğü yer olmasıdır. Bu sayede Çıralı’nın tuzlu suyunda yüzenler, doğal bir duş görevi yapan Ulupınar’da Akdeniz’in tuzlu sularından arınabilirler.

Çıralı’da Gezilecek Yerler

Kentin kalabalığından kaçmak isteyen herkesi kucaklayan Çıralı, muhteşem doğası, temiz denizi, konuklarını mitolojik dönemde geziye çıkaran efsaneleri, antik kentleri ve caretta caretta’larıyla hem sakin, hem de sıra dışı bir tatil seçeneği. Köy içinde araç kiralayabilir ya da tekne turlarına çıkabilirsiniz.

 

 

Olympos

Olympos

Olimpos’un Tarihi

Olimpos ya da Olympos’un kuruluşu, Helenistik Dönem’e rastlamaktadır. MÖ 300’lerde inşa edilmeye başlanan Olimpos, eski Yunancada “Ulu Dağ” anlamına gelmektedir. Olimpos ismi, dünyada 20’den fazla dağ ve tepeye verilmiştir. Yunanistan’ın kuzeydoğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan Thessalian Tepesi, en ünlü Olimpos Tepesi’dir.

Olympos

Likya’nın en önde gelen yerleşimlerinden biri olan Olimpos’a Likya’nın MÖ 167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde rastlanmaktadır. Büyük İskender’in fetihlere başladığı ilk yıllarda, Olimpos’a yakın liman şehri Phaselis’te kış mevsimini geçirdiği bilinmektedir. Olimpos, Phaselis’ten sonra gelen ikinci önemli liman kentidir.

Çıralı şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Rüya Villen Park Hotel, Kimera Hotel Çıralı, Nerissa Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Valentina Doğa Evleri, Leontopolis Apart Otel, Hemera Butik Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Hemera Butik Otel, Rüya Villen Park Hotel, Dolunay Apart Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Çıralı otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.

Phaselis

Phaselis

Kemer İlçesi’nin Tekirova Beldesi idari sınırları içerisinde yer alan Phaselis Antik Kenti’ne Çıralı’dan da kolayca ulaşmak mümkündür. Antik Kent çok zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Şehrin M.Ö. 690’da Lokios tarafından kurulduğu söylenir. Phaselis'te yapılan çalışmalarla gün ışığına çıkarılan kalıntıların, büyük kısmı Roma döneminden kalanlardır. Bu kalıntılar arasında; liman, kale duvarları, Zeus Mabedi, Kral Antonius Caravella yolu ve 20 sıralı tiyatro bulunmaktadır.

Yanartaş

Yanartaş

Olympos’un sönmeyen ateşi… Antalya Çıralı’da  bulunan yanartaş,  adeta büyüleyici görüntüsüyle turist akınına uğramaktadır. Yanartaşı görmek için kısa süreli  bir tırmanış yapmanız gerekecektir. Yanartaş, adını doğal gaz  sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan almaktadır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler hiçbir zaman sönmez.

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi'ne konu olmuştur. Yunan Mitolojisi'ne göre efsane şu şekildedir: Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir. Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Khimaira 'nın bulunduğu yer Lykia'da Olympos (bugün Çıralı) kentinin arkasındaki Yanartaş diye gösterilir. Burada ilkçağda olduğu gibi bugün de dağdan doğal gazlar fışkırır ve bunlar kendiliğinden ya da bir kibritle tutuşturulup hiç durmadan yanar. Dağda yer yer yanan ateş denizden bile gözüküp gemicilere kılavuz olmaktadır. 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Çıralı Nerededir?

Antalya Kemer'e bağlı Çıralı, Antalya'nın batısında, Kaş yolu üzerindedir. Antalya ile arası 70 kilometre, Kemer’e uzaklığı ise 35 kilometredir. Antalya’dan batıya 70 km ilerledikten sonra, yolun sol tarafında “Çıralı 7 km” yazılı bir tabela karşınıza çıkar. Bu tabeladan saptıktan 5 dakika sonra Çıralı'ya ulaşmış olursunuz. 3 km uzunluğundaki Olympos sahili ile Yanartaş Dağı arasında yer alan Çıralı, Beydağları Milli Parkı içinde yer almaktadır.

Çıralı’ya Nasıl Gidilir?

1447061386569.jpg

Antalya-Muğla D-400 karayolu üzerinde bulunan Çıralı’ya özel aracınızla gidecekseniz, Antalya'dan Kumluca-Kaş istikametine devam etmelisiniz. Tekirova’yı geçtikten sonra, karşınıza “Çıralı 7 km” tabelası çıkacak. Bu tabeladan sola dönüp, virajlı ama çam ağaçları arasında ve eşsiz bir manzaraya sahip 7 kilometrelik yolculuğu tamamladığınızda, “saklı cennet” Çıralı'ya varmış olacaksınız.

Otobüsle gidecek olanlar, Antalya otogarına indikten sonra Kumluca, Finike, Demre, Kaş ya da Patara’ya giden minibüslerden herhangi birine aktarma yapabilirler. Bu minibüslerden Çıralı kavşağında inip, (Çıralı kavşağında inmek için otobüs şoförünü önceden uyarınız.) Çıralı dolmuşlarıyla köye ulaşabilirler. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Uçağı tercih edenler ise, Antalya hava alanından Antalya otogarına gelmeliler. Buradan Kumluca, Finike, Demre, Kaş ya da Patara’ya giden minibüslerle Çıralı'ya ulaşabilirler.

Çıralı’daki bazı otel ve pansiyonlar, müşterilerini hava alanından karşılıyorlar. Ancak bu hizmet için işletme personellerine bilgi vermek gerekmektedir.

Çıralı’nın bazı merkezlere uzaklığı şöyledir:

* Antalya-Çıralı: 70 km (Yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir.)

* Ankara-Çıralı: 620 km (Yaklaşık 9 saat sürmektedir.)

* İstanbul-Çıralı: 800 km (Yaklaşık 11 saat sürmektedir.)

* İzmir-Çıralı: 525 km (Yaklaşık 8 saat sürmektedir.)

Çıralı şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Çıralı’da Nerede Kalmalı?

Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği Çıralı’da, çok katlı ve bol yıldızlı oteller yok. Buradaki seçenekler, küçük butik tarzı oteller, pansiyonlar ve bungalovlardan oluşur. Masmavi denizin kenarındaki Çıralı Plajı’nın hemen yanında bulunan tesislerin çoğu, başta narenciye olmak üzere, çeşit çeşit meyve ağaçlarıyla bezeli bahçelerin ortasında konumlanmıştır. Begonvillerin sarıp sarmaladığı bir balkonda ya da verandada oturup dalından muz ya da elma koparıp yemek; Çıralı’da tatil yapanlar için günlük rutinin bir parçasıdır.

Çıralı’daki tesislerin hemen hepsinde duş, wc, klima ve wi-fi bulunur. Tesisler, talep edildiğinde misafirlerine havaalanından servis imkanı sunmaktadır. Ayrıca doğa yürüyüşleri için rehber ve dileyenlere ücretsiz bisiklet hizmeti de verilmektedir.

Çıralı İçi Ulaşım

Köy içinde araçla ulaşılabilecek bir nokta yoktur. Eğer özel aracınız yoksa her yere yürüyerek gitmeniz gerekiyor. Ancak mesafeler oldukça kısa. Rahat bir sandalet, şapka ve gözlük yeterlidir.

Çıralı Mutfağı

kalamarin-faydalari.gif

Çıralı’nın kendine özgü bir mutfağı yoktur. Plajın yanında sahil restoranları, bahçeli kafe ve fast-food türü restoranlar mevcuttur. Buradaki restoranlarda, taze levrek ve çupra bulabilirsiniz. Ayrıca kalamar ve gözlemelerin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Çıralı’nın en popüler tatlısı ise kavun dondurması. Restoranların deniz ürünleri, alabalık, güveçte kalamar yahnisi, et çeşitleri ve zeytinyağlıları, yöresel ürünlerle hazırlanmaktadır.

Çıralı’daki kafe ve restoranların önemli bir kısmını yerel halk işletmektedir. Konaklama tesislerine ait olan yerler de vardır. Bu nedenle, menülerde çoğunlukla yerel ürünlerle yapılan lezzetler sunulmaktadır.

Popüler restoranlar

Olaender Restoran: Ulupınar Çıralı olan sahibi Cemal Demir’in özel soslarıyla lezzetlenen balıkları, mutlaka tatmalısınız.

Azur Aida Restoran: Hem deniz ürünleri hem de geleneksel Türk yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Üstelik denize sıfır konumdadır.

Karakuş Restoran: Özellikle zengin kahvaltısı ve fırından yeni çıkmış ekmekleri nedeniyle tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Çıralı Gece Hayatı

Çıralı’da hareketli bir gece hayatı beklemeyin. Zaten insanlar buraya sessiz ve huzurlu bir tatil için geliyorlar. Hava kararınca herkes şaraplarını ya da biralarını alıp sahile iniyor ve yıldızları seyrediyor. Yine de Çıralı’daki ağaç evleri kurucusu Kadir Kaya’nın barı ve diskosu günün ilk ışıklarına kadar açıktır. Ayrıca ana cadde üzerinde birkaç adet bar da var.

Bir diğer popüler seçenek de Yanartaş’a çıkmaktır. Çıralı’ya 4 kilometre uzaklıktaki Yanartaş’a ana cadde üzerinde tur düzenleyenlere adınızı yazdırarak gidebilirsiniz. Bu turlar turistleri Yanartaş’ın kapısına kadar götürüp, oradan merkeze geri getirmektedirler. Ancak minibüsten indikten sonra da, 15 dakika kadar tırmanmak gerekiyor. Bu yüzden gündüz sıcağında gitmek Akdeniz’in sıcağında oldukça sakıncalıdır. Zaten turlar da akşam 8 gibi başlıyor. Dağa fazla ışığın olmadığı bir yoldan tırmanılacağı için, fenere ihtiyaç duyulur. Tabii Yanartaş’a çıkmışken sucuk-ekmek yemeden dönmek olmaz. Bu ritüeli yerine getirmek isteyenlerin, yanlarında sucuk, ekmek ve içeceklerini de götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Çıralı Festivaller

Çıralı Denizkaplumbağası Festivali (Haziran)

Çıralı-Yanartaş Ateş Festivali (Temmuz)

Çıralı’da Alışveriş

yoresel-lezzetler-kumluca-da.jpg

Köyde hediyelik eşya ve cam işi satan birkaç küçük dükkan bulunuyor. Kumluca'daki renkli köy pazarında, yöreye özgü ürünler ve el işlerinden örnekler bulabilirsiniz. Ama daha büyük bir alışveriş için Kemer’e gidebilirsiniz.

Çıralı İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112

Orman Yangını: 177

Polis: 155

Belediye: 444 0 297