Çıralı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Çıralı, Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alır. Kemer ilçesi Ulupınar bölgesinde bulunan Çıralı’nın 3 kilometrelik sahili, koruma altındaki Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır. Denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselen kumsal, iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Çıralı sahilinin kumu, ince taneli ve yüksek kalitelidir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı bulunur. Ulupınar adını taşıyan dere, antik Olympos kentinin içinden geçerek köye gelir ve güney ucunda denize ulaşır. Bu doğal yapı, kumsalı Olympos ve Çıralı olarak ikiye ayırır.

Çıralı, Ulupınar deresi ve kanyonu, Likya yolu, Olympos, Yanartaş, sedir ormanları, yaylaları ve hem 1. hem de 2. dereceden doğal, tarihi sit alanlarını koruma statüleri sayesinde; etrafındaki pek çok bölgede karşılaşılan büyük çaplı turizm ve yapılaşmadan korunabilmiştir.

Akdeniz'in en temiz turistik bölgelerinden biri olan Çıralı sahili 3.2 kilometre uzunluğundadır. Kumsalın genişliği ise 50-100 metre arasında değişmektedir. Bu kumsalın en önemli özelliklerinden biri, Ulupınar deresinin denize döküldüğü yer olmasıdır. Bu sayede Çıralı’nın tuzlu suyunda yüzenler, doğal bir duş görevi yapan Ulupınar’da Akdeniz’in tuzlu sularından arınabilirler.

Çıralı, adını Olympos’taki Yanartaş’tan (Khimaira) alır. Eski Yunan mitolojisine göre, tanrısal bir güzelliğe sahip olan Bellerophontesadlı delikanlı, birçok engelli aşarak çok istediği uçan at Pegasos'a sahip olur. Bu engellerden biri de vücudunun ön tarafı aslan, arka tarafı yılan, ortası yani gövdesi ise keçi olan ve ağzından alevler çıkaran bir yaratık olan Khimaira'yı öldürmektir. Bellerophontes, Khimaira’yı burada öldürür. Hala yanmakta olan ateşin, yani Yanartaş’ın, öldürülen canavar Khimaira’nın ateşi olduğu söylenmektedir.

Bugün Çıralı’da yaz- kış yanan bu ateş, aslında yer altı kaynaklarından dışarı sızan metan gazıdır. Ve bu ateş, yaz-kış yerli-yabancı turistleri bu bölgeye çeker. Çıralı, güneşi, denizi, endemik bitki türleri ve nesli tükenmekte olan kuş türleriyle olduğu kadar, tarihi zenginliğiyle de büyük ilgi görmektedir. Çıralı, şehrin kalabalığından uzak, doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için uygun bir seçenektir. Kış mevsiminde 500 kadar olan nüfus yaz aylarında, 3 bini bulmaktadır.