Lara Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Yaz mevsimi boyunca Lara’da kamp yapan birçok kişiye rastlamak mümkündür. Bazı kişiler 3 ay boyunca burada çadır veya bungalovlarda konaklamakta, konakladığı yerin yanına da ufak çaplı bir tarım alanı oluşturabilmektedir. Bu toprak parçasından domates, biber ve patlıcan gibi sebze ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Lara’da yaz mevsimi oldukça hareketli geçmektedir. Antalya şehir merkezinde çalışmakta olanlar servisler vasıtasıyla Lara’ya gidip gelebilmektedir. Çoğu aile ise okulların açılması ile birlikte Lara’dan ayrılmaktadır. Lara, kış mevsiminde durgunlaşmakta ve daha sakin bir görüntü kazanmaktadır.

Lara, konaklama açısından da geniş yelpazede birçok seçeneğe sahiptir. Otel, pansiyon ve devre mülk şeklinde sunulan konaklama hizmetleri mevcuttur.

Konaklama imkânlarının genişliği, Antalya kent merkezine ve ulaşım ağlarına yakınlığı, doğa ve tarihle iç içe konumu ile Lara, yaz mevsimini geçirmek ve dinlenmek için daha çok yerli turistler tarafından sıkça tercih edilen bir tatil beldesidir. Muhteşem kumsallar, güneş banyosunun keyfini çıkarmak için ziyaret edilebilir.

Lara Nerededir?

Lara, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ilinde yer almaktadır. Muratpaşa ilçesi içinde yer alan Lara, ilçe merkezine 4 kilometre, Antalya kent merkezine ise 18 kilometre mesafededir.

Lara’ya Nasıl Gidilir?

Lara, İstanbul’a 730 ve Ankara’ya 550 kilometre mesafededir. Kara yolu ile Lara’ya ulaşmak için öncelikle Burdur üzerinden Antalya’ya, buradan Lara’ya geçilebilmektedir. Şehirlerarası otobüs vasıtasıyla ise, Türkiye’nin birçok noktası ile bağlantılı olan Antalya gelinip, buradan Lara’ya hareket eden minibüslere binilebilir. 

Lara’ya hava yolu ile ulaşmak da oldukça kolaydır. Lara ile Antalya Havalimanı arasındaki mesafe yaklaşık 15 kilometredir. Havalimanında indikten sonra ise Lara’ya hareket eden otobüslere binmek mümkündür.

Lara’da Görülecek Yerler

Altınkum Plajı, incecik altın gibi kumu sayesinde bu isim ile anılmaktadır. Göz alıcı genişliğiyle ferah bir plaj olan Altınkum aynı zamanda Lara Plajı olarak da bilinmektedir. Kızılçam ağaçları ile iç içe olan kumsalın kumları, romatizmaya şifa bulmak için de ziyaret edilmektedir.

Lara, Düden Şelalesi’ne de yakın bir konumdadır. Aşağı Düden’e oldukça yakın bir konumda yer alan Lara’ya gitmişken manzarasını izlemek ve doğal ortamında vakit geçirmek üzere şelale de ziyaret edilebilir.

St. Paul’un iki defa ziyaret etmesi sebebiyle Hristiyanlık dünyasında önemli bir yere sahip, Hititlere kadar uzanan tarihi ile Perge Antik Kenti, birçok anıtsal yapısı ile görülmeye değer tarihi bir yerleşimdir. Bergama Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerine de tanıklık etmiş olan antik kentin girişinde, ziyaretçileri öncelikle bir stadyum karşılamaktadır. Önemli filozofların yaşam alanı olmuş, ortasından su geçen kanal ile “su kenti” niteliği de kazanmış olan Perge Antik Kenti’nde şehrin merkezi agora, nekropol (mezarlık) ve anıtsal çeşme görülebilir.

Lara, Antalya şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan, Antalya’nın önemli tarihî geçmişini yansıtan Kaleiçi de görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Cumbalı evlerinin güzelliği ile mimari açıdan hoş bir atmosfere sahip olan Kaleiçi’nde, kafelerde vakit geçirmek ve tarihi dokuyu deneyimlemek mümkündür.

Lara ile İlgili

Lara Otelleri

Antalya'nın güneydoğusunda yer alan ve şehrin en güzel beldelerinden biri olan Lara; plajı, falezleri, Akdeniz güneşi ve muhteşem doğası ile yaz ayları boyunca oldukça popülerdir. Türkiye'nin turizm deyince akla ilk gelen şehri Antalya’nın en uzun plajı Lara’da bulunur. Bu belde yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Lara’ya ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca ilçeden şehrin diğer tatil beldeleri olan Kemer, Tekirova, Belek, Side gibi turizm merkezlerine de ulaşım kolaylıkla sağlanır. Pek çok konaklama seçeneğinin olduğu beldede tatilinize en uygun olanı rahatça seçebilirsiniz. Lara otelleri gerek denizi, kumu ve doğası gerekse gece hayatı ile eğlenceli bir tatil sunar. Ayrıca Lara otellerinde su sporlarına meraklı olan ziyaretçiler; dalış, yelken, su kayağı gibi aktivitelere de katılabilirler.

Devamını Oku

Lara Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa