Google+

Arama formu

Kızılcahamam

Kızılcahamam’da şehir içi ulaşım, özel halk otobüsleri, minibüs ve...
Devamı oku
Tarihi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan Kızılcahamam’da, manastırlar,...
Devamı oku
Kızılcahamam şehir merkezinde, yerel yemekler yapan ufak lokantalar...
Devamı oku
Kızılcahamam’da gece hayatı için otel ve restoranların dışında bir...
Devamı oku
Kızılcahamam, yöresel sanatlarıyla ön plana çıkmış bir Anadolu kenti....
Devamı oku
Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali: Kaçıncısının düzenlendiği...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155
Devamı oku
Kızılcahamam, sahip olduğu ormanlar, termal sular gibi jeolojik...
Devamı oku
Kızılcahamam, Ankara iline bağlı bir ilçedir. Ankara-İstanbul...
Devamı oku
Çam ormanlarının arasında, parklarla çevrili olan Kızılcahamam’a...
Devamı oku
Kızılcahamam’a, Ankara Etlik Garajı’ndan 20 dakikada bir kalkan şehir...
Devamı oku
Kızılcahamam’da genellikle termal otellerde konaklama sağlanmaktadır....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 25,179/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Kızılcahamam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

K1.jpg

Kızılcahamam, sahip olduğu ormanlar, termal sular gibi jeolojik güzelliklerin yanı sıra yoğun bir kültürel mirasa da sahip. Yapılan bazı araştırmalarda, Kızılcahamam’a bağlı köylerin bazılarında Paleolotik devirde yerleşim olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır.

M.Ö 2000 yılından itibaren Ankara ve çevresine yerleşen Hititler’e ait kalıntılar, bölgeye hakim olan M.Ö 500 yılından sonra Lidya, M.Ö 280 yılından sonra Galatlar’a ait bulgular araştırmacılarca Kızılcahamam’da gözlenmektedir.

Kızılcahamam’da yer alan kaplıcaların geçmişinin ise Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı düşünülüyor. Büyük kaplıcanın yanında bulunan Roma’lılara ait olduğu bilinen hamam da bu düşünceyi doğrular nitelikte.

Kızılcahamam, bugün çam ormanları arasında doğası, termal suları, tarihi ve kültürel dokusu ile Ankara’nın önemli turistik ilçelerinden biri. Bol mineralli meşhur Kızılcahamam sodası, enfes köfteleri, gözlemeleri, çörekleri ile sahip olduğu yerel Anadolu mutfağı; Ankara’ya gelmişken Kızılcahamam’ı görmeden dönmemek için yeterli sebepler sayılabilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hfi_OH0IYHE

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Tarihi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan Kızılcahamam’da, manastırlar, parklar, kaleler olmak üzere gezilecek pek çok doğal ve tarihi/kültürel miras bulunmaktadır. Çevresindeki köyleri de olmak üzere tarih ve doğayla çevrelenmiş Kızılcahamam pek çok gezgin için önemli bir uğrak yeridir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Mahkeme Ağacın Köyü, Pazar Köyü, Oruç Gazi Türbesi

Alicin Manastırı

Alicin Manastırı

Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmese de Trabzon’daki Sümela Manastırı’ndan daha eski olduğu düşünülen bu yapı; Alicin Deresi içinde, doğuya bakan bir yamaçta ve vadi tabanından yaklaşık 90 metre kadar yukardadır. Manastır, geriye doğru genişletilmiş bir mağaranın önü duvarla kapatılarak yapılmış bir yapıdır. Bu haliyle Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andırsa da, çok daha bakımsızdır ve içinde yaşama dair hiçbir iz kalmamıştır. Yine de Kızılcahamam tarihi hakkında bizi bilgilendirmek ve bir yamacın tepesindeki görüntüsüyle bizi büyülemesi açısından oldukça önemlidir.

Halk arasında manastır dense de, çevredeki benzerleri incelendiğinde bu yapının Roma döneminden kalma güvenlik amaçlı bir yapı olduğu düşünülmektedir. Alicin ismi ise, bulunduğu Alicin Deresi’nden gelmektedir. 19. yüzyılda ünlü bir eşkıya olan Cin Ali’nin bu vadide hatta Alican Manastırı’nda kaldığı ve halktan uzak bir yaşam sürdüğü bilinmektedir. Bunun üzerine bölgeye Alicin adı verilmiştir.

Manastıra çıkan yamaç oldukça dik ve dar olduğu için dikkatli çıkmakta hatta belki de aşağıdan izlemekte fayda var. Manastıra çık yolun tehlikeli olması dışında manastırın içine girmek içinde oldukça uğraşmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu manastırı ziyaret etmek için Kızılcahamam Belediyesinin Alicin Manastırı’nı daha turistik ve çıkması güvenli bir hale getirmesini beklemekte yarar var.

Kızılcahamam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Çam Thermal Resort, Başak Termal Otel, Kaplıca Termal Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ab-ı Hayat Termal Hotel, Kaplıca Termal Otel, Kızılca Vadi Termal Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Eliz Hotel Convention Center Thermal Spa Welness, Başak Termal Otel, Kızılca Vadi Termal Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Kızılcahamam otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Kızılcahamam otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Başköy Kalesi

Başköy Kalesi

Başköy, Kızılcahamam’a 35 kilometre uzaklıkta etrafı ormanlarla çevrili üç mahallesi bulunan şirin bir Anadolu köyüdür. Kale’nin en önemli turistik yapısı aynı zamanda Kızılcahamam’ında en önemli turistik yapılarından olan Başköy Kalesi’dir. Tamamen volkanik bir kütleden oyularak yapılmış bu kalenin Roma döneminden kaldığı düşünülmekle beraber ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamakta. Kimi zaman çeşitli üniversitelerden araştırma ekipleri geliyor ve kalede inceleme yapıyorlar.

Kale beş kattan oluşuyor ve Osmanlı Döneminde, Celali isyanları sırasında Osmanlı otoritesinin boşluğunda yaşanan bazı haydutluk olaylarında kalenin üs olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Kaleye yürümesi ve içeri girilmesi oldukça zor ancak eğer sabah saatlerinde ziyaret ederseniz inanılmaz bir manzarayla karşılaşacaksınız. Aynı zamanda akşamları da bir puslu olmakla birlikte güzel bir günbatımı görme şansınız da var.

Abacı Peribacaları

Abacı Peribacaları

Başören Köyü yakınlarında bulunan Abacı Peribacaları, yağmur aşındırması sonucu oluşmuş, 5000 metrekarelik bir alana yayılmış bir bölgeyi kapsamaktadır. Taş ormanları gibi görünen bu jeosit yerel halk tarafından “gelin kayaları” olarak adlandırılmaktadır.

Abacı Peribacaları, Türkiye’nin ilk jeoparkı olma özelliğini taşıyan 2000 kilometrekare bir alana yayılmış olan Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı içinde yer alıyor. Yörenin başlıca kayası tüfler ve aglomeralardır. Tüfler, volkanik merkezlerden (baca, krater) patlamalı şekilde püsküren kül ve lav parçalarının etrafa yayılması ile oluşur. Aglomera ise, volkanik iri parçalardan oluşmuş, bunların gelişigüzel çimentolaşması ile meydana gelmiş kayaçlardır.

Abacı Mahallesi’nde yer alan Abacı Peribacaları da, bu tüf ve aglomeraların yağış aşındırmasıyla oluşmuş yer şekilleridir.

Dar bir alan içerisinde sıkça bulunan peribacaları kimi daha uzun kimi daha alçak olması sayesinde gerçek bir taş ormanı gibi görünüyor. Yeni bir peyzaj projesiyle güzelleştirilmek ve çevre düzenlemesiyle ziyaretçiler için daha çekici hale getirilmeye çalışılan Abacı Peribacaları’nı Kızılcahamam’a geldiğinizde görmenize değecek yerler listenize eklemelisiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kızılcahamam nerededir?

s-cd98aa9ddae0d12fc627a6fb168a3ccf0823e379.jpg

Kızılcahamam, Ankara iline bağlı bir ilçedir. Ankara-İstanbul karayolu üzerinde, Ankara şehir merkezine 80 kilometre mesafede yer almaktadır.

Kızılcahamam’a Ne Zaman Gidilir?

Çam ormanlarının arasında, parklarla çevrili olan Kızılcahamam’a ilkbaharda gidip doğanın renklerine kavuşmasına, çiçek kokularına tanık olabilir, tertemiz havasını içinize çekerek uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ancak bölgenin iki adet önemli termal merkeze sahip olduğu için yaz aylarında da termal turizme hizmet ettiğini unutmamak lazım. Roma ve Selçuklu döneminde dahi işletildiği tahmin edilen bu kaplıcalara yaz aylarında ilgi hayli yoğun oluyor.

Kızılcahamam’a Nasıl Gidilir?

Kızılcahamam’a, Ankara Etlik Garajı’ndan 20 dakikada bir kalkan şehir içi otobüslerle yaklaşık bir buçuk saat süren bir yolculuk sonunda ulaşmak mümkün. Otobüs ücreti 8 TL olup, karşılıklı olarak hem Ankara’dan hem de Kızılcahamam’dan 20 dakika da bir kalkmaktadır.

Özel araçla Kızılcahamam’a ulaşacaksanız, Ankara’dan gelen gezginler Ankara-İstanbul Otoyolunda yaklaşık 80 kilometre yol aldıktan sonra Kızılcahamam’ı görecekler. İstanbul’dan gelenler ise Ankara yönüne doğru giderken Bolu’yu geçtikten yaklaşık 120 kilometre sonra Kızılcahamam’a ulaşacaklar.

Kızılcahamam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kızılcahamam’da Nerede Kalmalı?

Kızılcahamam’da genellikle termal otellerde konaklama sağlanmaktadır. Şehrin kaplıcalarının ünlü olması dolayısıyla gelen konuklarda özellikle termal otelleri tercih etmektedirler. Ancak termal oteller dışında da, daha uygun fiyata konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar şehir merkezinde, Soğuksu Milli Parkı’na giden yolda sıkça bulunmaktadır.

Cam Thermal Resort&Spa ve Kaplıca Termal Otel Kızılcahamam’daki popüler termal otellerdir. Kızılcahamam’a gelen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği otellerdir. Daha uygun bir otel arıyorsanız; Başak Termal Hotel tercih edilebilir.

Kızılcahamam İçi Ulaşım

3609_b.jpg

Kızılcahamam’da şehir içi ulaşım, özel halk otobüsleri, minibüs ve taksilerle sağlanır. İlçede 4 taksi durağı, 80’e yakın taksi çalışmaktadır. Şehir merkezinde gezmek için araca ihtiyaç olmayıp rahatlıkla yürüyerek gezinebilir büyüklüktedir.

Kızılcahamam Mutfağı

hb_b_20114847_l-b.jpg

Kızılcahamam şehir merkezinde, yerel yemekler yapan ufak lokantalar bulabilirsiniz. Yöreye özgü neredeyse yarım metrelik çapı olan simitlerden yiyebilir, bazlama, gözleme, mantısının tadına bakabilirsiniz. Köftesi çok meşhur olduğu için merkezde birden fazla köfteci bulunmakta, denemekte fayda var. Ayrıca Kızılcahamam’dan ayrılmadan ünlü balının tadına bakmalısınız.

Popüler restoranlar

Sultan Köfte: Soğuk Su Milli Parkı’nın hemen girişinde bulunan Sultan Köfte, uygun fiyatları ve lezzetli köftesiyle Kızılcahamam’ın en çok tercih edilen mekânıdır.

Tokdoyuran: Kızılcahamam’da nostaljik ve kapamalarıyla meşhur olan bu restoran, şehrin merkezinde yer alan konumu ve dışarıdan baktığınızda hemen etkileyen ortamıyla Kızılcahamam’daki popüler mekanlardan. Fiyatları Sultan Köfte’ye göre daha yüksek ancak lezzetli kapamalarından yemek için gidilmesi gerekir.

Ocakbaşı Restaurant: Patalya Otel’in bahçesinde yer alan Ocakbaşı Restaurant, yeşillikler içerisinde mangal keyfini deneyimlemek için harika. Lezzetli ızgaraları ve köfteleri ile Ocakbaşı Restaurant Kızılcahamam’ın hem mutfağını hem de doğasını güzel yansıtıyor.

Diğer restoranlar: Kozalak Cafe, Gülsüm Ana Sofrası

Kızılcahamam Gece Hayatı

maxresdefault.jpg

Kızılcahamam’da gece hayatı için otel ve restoranların dışında bir seçenek bulunmuyor. Kaldığınız otelde eğer gece programı varsa ya da yemek yediğiniz restoran ilerleyen saatlerde canlı müziğe devam ediyorsa, Kızılcahamam’da bulabileceğiniz neredeyse tek eğlence adresindesiniz demektir.

Kızılcahamam Festivaller

Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali: Kaçıncısının düzenlendiği bilinmeyen festivalde, her sene konserler, havai fişek gösterileri, yağlı güreş yarışmaları ve sergiler yer alıyor. Kızılcahamam’ın geleneksel hale gelmiş tek ve en uzun zamandır süregelen festivali olan Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali her sene Ağustos ayında düzenleniyor.

Kızılcahamam’da Alışveriş

Kızılcahamam, yöresel sanatlarıyla ön plana çıkmış bir Anadolu kenti. Danteller, örtüler, el işleri, kıyafetler ve bir çok el işi ürünü bulabileceğiniz haftanın belli günlerinde açılan pazarlar yada belediyenin kurduğu Yerel Ürünler Teşhir Merkezinden hediyelik eşya ve süs eşyası bulabilirsiniz. Ayrıca çarşıda bulunan tezgahlardan da takı ve el işleri bulmanız mümkün.

Kızılcahamam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155