Kızılcahamam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızılcahamam, sahip olduğu ormanlar, termal sular gibi jeolojik güzelliklerin yanı sıra yoğun bir kültürel mirasa da sahip. Yapılan bazı araştırmalarda, Kızılcahamam’a bağlı köylerin bazılarında Paleolotik devirde yerleşim olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır.

Devamını Oku

Kızılcahamam ile İlgili

Kızılcahamam nerededir?

Kızılcahamam, Ankara iline bağlı bir ilçedir. Ankara-İstanbul karayolu üzerinde, Ankara şehir merkezine 80 kilometre mesafede yer almaktadır.

Kızılcahamam’a Nasıl Gidilir?

Kızılcahamam’a, Ankara Etlik Garajı’ndan 20 dakikada bir kalkan şehir içi otobüslerle yaklaşık bir buçuk saat süren bir yolculuk sonunda ulaşmak mümkün. Otobüs ücreti 8 TL olup, karşılıklı olarak hem Ankara’dan hem de Kızılcahamam’dan 20 dakika da bir kalkmaktadır.

Devamını Oku

Kızılcahamam’a Ne Zaman Gidilir?

Çam ormanlarının arasında, parklarla çevrili olan Kızılcahamam’a ilkbaharda gidip doğanın renklerine kavuşmasına, çiçek kokularına tanık olabilir, tertemiz havasını içinize çekerek uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ancak bölgenin iki adet önemli termal merkeze sahip olduğu için yaz aylarında da termal turizme hizmet ettiğini unutmamak lazım. Roma ve Selçuklu döneminde dahi işletildiği tahmin edilen bu kaplıcalara yaz aylarında ilgi hayli yoğun oluyor.

Kızılcahamam’da Nerede Kalmalı?

Kızılcahamam’da genellikle termal otellerde konaklama sağlanmaktadır. Şehrin kaplıcalarının ünlü olması dolayısıyla gelen konuklarda özellikle termal otelleri tercih etmektedirler. Ancak termal oteller dışında da, daha uygun fiyata konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar şehir merkezinde, Soğuksu Milli Parkı’na giden yolda sıkça bulunmaktadır.

Cam Thermal Resort&Spa ve Kaplıca Termal Otel Kızılcahamam’daki popüler termal otellerdir. Kızılcahamam’a gelen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği otellerdir. Daha uygun bir otel arıyorsanız; Başak Termal Hotel tercih edilebilir.

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Tarihi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan Kızılcahamam’da, manastırlar, parklar, kaleler olmak üzere gezilecek pek çok doğal ve tarihi/kültürel miras bulunmaktadır. Çevresindeki köyleri de olmak üzere tarih ve doğayla çevrelenmiş Kızılcahamam pek çok gezgin için önemli bir uğrak yeridir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Mahkeme Ağacın Köyü, Pazar Köyü, Oruç Gazi Türbesi

Devamını Oku

Kızılcahamam İçi Ulaşım

3609_b.jpg

Kızılcahamam’da şehir içi ulaşım, özel halk otobüsleri, minibüs ve taksilerle sağlanır. İlçede 4 taksi durağı, 80’e yakın taksi çalışmaktadır. Şehir merkezinde gezmek için araca ihtiyaç olmayıp rahatlıkla yürüyerek gezinebilir büyüklüktedir.

Kızılcahamam Mutfağı

Kızılcahamam şehir merkezinde, yerel yemekler yapan ufak lokantalar bulabilirsiniz. Yöreye özgü neredeyse yarım metrelik çapı olan simitlerden yiyebilir, bazlama, gözleme, mantısının tadına bakabilirsiniz. Köftesi çok meşhur olduğu için merkezde birden fazla köfteci bulunmakta, denemekte fayda var. Ayrıca Kızılcahamam’dan ayrılmadan ünlü balının tadına bakmalısınız.

Devamını Oku

Kızılcahamam’da Alışveriş

Kızılcahamam, yöresel sanatlarıyla ön plana çıkmış bir Anadolu kenti. Danteller, örtüler, el işleri, kıyafetler ve bir çok el işi ürünü bulabileceğiniz haftanın belli günlerinde açılan pazarlar yada belediyenin kurduğu Yerel Ürünler Teşhir Merkezinden hediyelik eşya ve süs eşyası bulabilirsiniz. Ayrıca çarşıda bulunan tezgahlardan da takı ve el işleri bulmanız mümkün.

Kızılcahamam Gece Hayatı

Kızılcahamam’da gece hayatı için otel ve restoranların dışında bir seçenek bulunmuyor. Kaldığınız otelde eğer gece programı varsa ya da yemek yediğiniz restoran ilerleyen saatlerde canlı müziğe devam ediyorsa, Kızılcahamam’da bulabileceğiniz neredeyse tek eğlence adresindesiniz demektir.

Kızılcahamam Festivaller

Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali: Kaçıncısının düzenlendiği bilinmeyen festivalde, her sene konserler, havai fişek gösterileri, yağlı güreş yarışmaları ve sergiler yer alıyor. Kızılcahamam’ın geleneksel hale gelmiş tek ve en uzun zamandır süregelen festivali olan Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali her sene Ağustos ayında düzenleniyor.

Kızılcahamam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Kızılcahamam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 25,179/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün