Kızılcahamam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızılcahamam, sahip olduğu ormanlar, termal sular gibi jeolojik güzelliklerin yanı sıra yoğun bir kültürel mirasa da sahip. Yapılan bazı araştırmalarda, Kızılcahamam’a bağlı köylerin bazılarında Paleolotik devirde yerleşim olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır.

M.Ö 2000 yılından itibaren Ankara ve çevresine yerleşen Hititler’e ait kalıntılar, bölgeye hakim olan M.Ö 500 yılından sonra Lidya, M.Ö 280 yılından sonra Galatlar’a ait bulgular araştırmacılarca Kızılcahamam’da gözlenmektedir.

Kızılcahamam’da yer alan kaplıcaların geçmişinin ise Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı düşünülüyor. Büyük kaplıcanın yanında bulunan Roma’lılara ait olduğu bilinen hamam da bu düşünceyi doğrular nitelikte.

Kızılcahamam, bugün çam ormanları arasında doğası, termal suları, tarihi ve kültürel dokusu ile Ankara’nın önemli turistik ilçelerinden biri. Bol mineralli meşhur Kızılcahamam sodası, enfes köfteleri, gözlemeleri, çörekleri ile sahip olduğu yerel Anadolu mutfağı; Ankara’ya gelmişken Kızılcahamam’ı görmeden dönmemek için yeterli sebepler sayılabilir.