Google+

Arama formu

Heybeliada

Heybeliada Mutfağı
Bir ada olduğundan dolayı şüphesiz deniz ürünlerine doyabileceğiniz...
Devamı oku
Heybeliada’da Gece Hayatı 
Yazın nüfusu 7 katına çıkan, elli bin kişiye ev sahipliği yapan...
Devamı oku
Heybeliada İçin Faydalı Bilgiler
Zabıta ve İtfaiye: 110 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma: 156 Ambulans...
Devamı oku
Heybeliada’da Şehir İçi Ulaşım
2.000 metrekarelik bir alana sahip olan Heybeliada’da arabalara yer...
Devamı oku
Heybeliada’da Nerede Kalınır?
Daha çok günübirlik geziler olarak ziyaret edilen adayı tam anlamıyla...
Devamı oku
Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?
İstanbul’a bağlı olan Heybeliada’ya ulaşım deniz yolu ile...
Devamı oku
Heybeliada’da Alışveriş
Heybeliada’dan dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız...
Devamı oku
Heybeliada’daki Festivaller
Heybeliada’ya gittiğinizde özellikle bahar ve yaz aylarında hayatın...
Devamı oku
Heybeliada Nerededir?
Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Heybeliada, İstanbul’a bağlı...
Devamı oku
Heybeliada’da Gezilecek Yerler
Büyükada’dan sonra en büyük ada olan Heybeliada da birçok gezilecek...
Devamı oku
Heybeliada Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Marmara Denizi’nde Büyükada ve Kınalıada ile beraber Prens Adaları’...
Devamı oku
Heybeliada’ya Ne Zaman Gidilir?
İstanbul’a bağlı olan Heybeliada, iklim olarak da İstanbul iklimine...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 7.000 / İklim: Akdeniz ve Karadeniz İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün

Heybeliada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Heybeliada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmara Denizi’nde Büyükada ve Kınalıada ile beraber Prens Adaları’ndan biri olan Heybeliada İstanbul’a bağlıdır. Adalar Belediyesi’ne bağlı olan Heybeliada bu belediyeye ait 5 mahalleden biridir. Aynı zamanda Büyükada’dan sonra en büyük Prens Adası’dır. Yeşil alanı da oldukça fazla olan ada İstanbul’a yakınlığıyla beraber çok ilgi çekmektedir. Büyükada’nın hemen komşusu olan Heybeliada, Büyükada kadar kalabalık ve hareketli değildir. Sakinliği sayesinde de bir tercih sebebi olan Heybeliada, genelde günübirlik turlar için tercih edilmektedir. Tüm gün gezdikten ve denize girdikten sonra bir gece konaklama yaptıktan sonra gece hayatını da size göstererek eğlenceli bir tatil vadetmektedir.

Tanıtım Videosu:
 

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

Büyükada’dan sonra en büyük ada olan Heybeliada da birçok gezilecek ve görülecek yer var. Birçok kültüre ev sahipliği yapan bu arayı bisikletle gezerek stresten uzak bir an yaşayabilirsiniz. Hüseyin Rahmin Gürpınar’ın, Ahmet Rasim’in ve İsmet İnönü’nün yolunun geçtiği bu ada gezilecek ve görülecek birçok yer vadediyor.

Heybeliada Nerededir?

Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Heybeliada, İstanbul’a bağlı Prens Adaları’ndan biridir. Büyükada ve Kınalıada arasında bulunan Heybeliada, Marmara Denizi’nin kuzey doğusunda bulunmaktadır.

Heybeliada’ya Ne Zaman Gidilir?

1-23.jpg

İstanbul’a bağlı olan Heybeliada, iklim olarak da İstanbul iklimine benzer özellikler taşımaktadır. Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasındaki geçişi yaşayan bu adada yazları sıcak ve kurak, kışları ise kuzeyden esen balkan rüzgârları sayesinde soğuktur. Daha çok hafta sonları İstanbul’dan bir kaçış noktası olarak kullanılan Heybeliada’ya gitmek için ilkbahar en elverişli mevsimdir. Prens Adaları arasındaki en çok yeşil alana sahip olan ada oksijen olarak da çok zengin. Güzel havasıyla ilgi çekmektedir. Zaman zaman bahar yağışlarına da tanık olan Heybeliada’da doğanın uyanışını izlemek, bunalmadan bisiklete binebilmek ve adayı gezmek için nisan ve mayıs ayı en uygun aylardır. Denizin keyfini çıkarmak ve İstanbul’un boğucu havasından uzaklaşmak için yaz aylarında da Heybeliada çok keyiflidir. Ama yaz ayları aynı zamanda adanın en yoğun olduğu ve en pahalı olduğu zaman dilimidir. Kış aylarında yaza oranla nüfusu çok daha azalan adaya gitmek de sakin bir tatil ve deneyim için denenebilir. Ancak sadece deniz yolu ile ulaşım sağlandığı için hava muhalefetinden dolayı tekneler sefer yapmayınca kendinizi bir anda adaya hapsolmuş bulabilirsiniz.

Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a bağlı olan Heybeliada’ya ulaşım deniz yolu ile sağlanabilmektedir. İstanbul’un iki yakasından da kalkan ulaşım araçları bulunmaktadır. Ulaşım için Beşiktaş, Eminönü, Kartal, Bostancı, Kabataş ve Kadıköy’ü başlangıç noktası olarak alabilirsiniz. İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) Beşiktaş-Adalar seferi bulunmaktadır. Bir saat ara ile sabah 8’den akşam 8’e kadar birçok sefer bulunmaktadır. Aynı zamanda şehir hatları vapuruyla da Heybeliada’ya ulaşılabilir. Beşiktaş sahilinden kalkan ve Beşiktaş - Heybeliada – Büyükada seferini yapan vapur kullanılabilir. Eminönü – Kadıköy – Adalar seferini yapan vapuru da kullanabilirsiniz. Bostancı çıkış noktasıysa Bostancı – Adalar Şehir hatları vapurunu kullanabilirsiniz. Kartal’dan kalkan ve Heybeliada’ya giden motorlar da bulunmaktadır. Motor, deniz otobüsü ve vapurların sefer saatlerine bağlı kalmak istemeyenler içinse İstanbul’un birçok noktasından Deniz Taksi ile ulaşımınızı sağlayabilir ya da tekne kiralayarak adaya ulaşabilirsiniz.

Heybeliada’da Nerede Kalınır?

Daha çok günübirlik geziler olarak ziyaret edilen adayı tam anlamıyla yaşamak, gece hayatını da görebilmek için adada konaklayabilirsiniz. Bunun için birçok alternatif bulunmaktadır. Her zevke ve bütçeye göre alternatif bulunabilir. Tarihî konakların restorasyonuyla yapılmış butik otellerden pansiyonlara, otellerden apart dairelere kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Restore edilmiş bir köşkte kalmak isterseniz Kuleli Köşk Otel’i ya da Perili Köşk Butik Otel’i tercih edebilir, kısa bir konaklama için L’isola Konukevi’ni deneyebilirsiniz. Perili Köşk otelde kalmayacağız derseniz restoran kısmından faydalanabilir, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servislerine katılabilirsiniz. Daha konforlu bir gece için adadaki en iddialı otellerden biri olan Merit Halki Palas da güzel bir tercih. Uluslararası bir otel zincirinin yönettiği Halki Palas Oteli tarihî bir binaya sahip. 1800’lerde inşa edildiği düşünülen ve bir dönem eğitim kurumu olarak da kullanılan bu tarihi bina ziyaretçilerine farklı bir deneyim de sunmayı vadediyor. “Biz sadece yatacağız, pansiyon yeter” diyenler için Özdemir Pansiyon bir seçenek olabilir. Sahilde bulunan bir konaklama isteyenler Begonvil Apart otel bulunmakta.

Hemen yanında bulunan Büyükada ve Kınalı Ada da konaklama için tercih edilebilir. Büyük ada Heybeli adadan daha fazla nüfusa sahip olduğu için daha çok konaklama seçeneğine sahiptir.

Daha fazla fiyat ve olanak seçeneği için konaklama yeri olarak İstanbul tercih edilebilir.

Heybeliada’da Şehir İçi Ulaşım

2.000 metrekarelik bir alana sahip olan Heybeliada’da arabalara yer yok. Adada resmî birkaç araç dışında motorlu taşıt yok. Tüm adayı yürüyerek gezmenin yanı sıra bisiklette kullanılabilir. Faytonla da ulaşım sağlanan adada, atların yaşadığı zor durumlar yüzünden elektronik faytona geçilmesi adanın gündeminde. Bisiklet kullanmak istemeyen ve yürümeyi tercih etmeyenler içinse akülü araçlar da bir seçenek. Vapurla geçerken yanına bisikletini almayanlar için bisiklet kiralayabilecek birçok yer bulunmaktadır.

Heybeliada Mutfağı

Heybeliada Mutfağı

Bir ada olduğundan dolayı şüphesiz deniz ürünlerine doyabileceğiniz bir mutfağa sahip olan Heybeliada’da balıktan, kalamara, midyeye birçok lezzet denenebilir. Hem Türk hem de Rumların birçok lezzetini birleştiren restoranlarda çok güzel lezzetler keşfedilebilir. Her restoran kendine özgü bir mezede iddialı. Yörenin en meşhur yemekleri arasında karidesli börek ve iskorpit salatası bulunmaktadır. Tatlıya gelince özellikle yaz aylarında çok iyi gelecek olan sakızlı dondurmayı mutlaka denemelisiniz. Sakızlı dondurma için Tadım Dondurmacısı iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca sabahları sıcacık çıkan Heybeliada ile özdeşmiş Ada ponçiği de denenmelidir.

Heybeliada’da Gece Hayatı 

tsr06284635975425316765593.jpg

Yazın nüfusu 7 katına çıkan, elli bin kişiye ev sahipliği yapan Heybeliada da yazın geceleri de oldukça eğlenceli oluyor. Kısıtlı bir alana sahip olduğu için çok fazla mekâna sahip olsa da havaların ısınmasıyla eğlencenin de dozu artmaktadır. Gündüz denize girilen plajlarda akşam eğlenceli partilere katılabilir, sahilde yürüyüş yapabilirsiniz. Hem aileyle gidilebilecek çay bahçelerine hem de arkadaşlarla eğlenebilecek kafelere ev sahipliği yapan Heybeliada yazlıkçıları da ağırladığı için yaz aylarının büyük bir kısmını kalabalık geçiriyor. Hafta sonu nüfusun iyice patlama yaptığı adanın sokaklarında gezerken güzel müzikler duyabilir hatta sirtaki gecelerine şahit olabilirsiniz. Gidilebilecek yerler arasında Lady Cafe, Sarmaşık ve Rest Cafe Elfaro var. Aynı zamanda otel olarak da hizmet veren Perili Köşk Jazz Bar da blues ve caz parçaların eşliğinde güzel bir gece geçirebilirsiniz. Muhteşem bir manzarası olan mekânda deniz kenarında güzel bir an olabilir.

Heybeliada’daki Festivaller

Heybeliada’daki Festivaller

Heybeliada’ya gittiğinizde özellikle bahar ve yaz aylarında hayatın daha da renklendiğini görebilirsiniz. Düzenlenen çeşitli etkinlikler adaya daha da güzel bir enerji katmaktadır. Bu etkinliklerin arasında bulunan çeşitli festivaller sayesinde Heybeliada daha da çok dikkat çekmektedir.

Heybeliada Rakı-Balık Festivali: Mayıs ayının sonunda gerçekleştiren bu festival sahildeki bir plajda yapılmaktadır. Heybeliada’nın güzel koylarından birinde gerçekleşen etkinlik iki gün sürmekte ve müzikle beraber birçok lezzeti tatmanıza fırsat vermektedir.

Heybeliada’da Alışveriş

meyra_butik_heybeliada.jpg

Heybeliada’dan dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız hatıra ve hediyelik ürünler şüphesiz seramik figürler, süs eşyaları ve hatıra için objelerdir. Sakızlı dondurmasıyla da ünlü olan adadan sakızla ilgili ürünler de alabilirsiniz. Turistlerin yoğunluğuna olan bölgelerde birçok ürün bulabilirsiniz. Sakızın yanı sıra ada ile özdeşmiş olan ada ponçiğini hem adada sabahları alıp sıcak sıcak yiyebilir hem de paket yaptırıp eve ve sevdiklerinize götürebilirsiniz. Ayrıca tekstil ürünlerinin satıldığı birçok küçük butiğin olduğu adada, ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz küçük marketler de bulunmaktadır.

Heybeliada İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 110

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0216 382 3 382