Google+

Heybeliada

AVRUPATürkiyeHeybeliada
Heybeliada - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 4.885 / Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

phoca_thumb_l_5_2_2_2.jpg

Heybeliada, Büyükada'dan sonra İstanbul'un en büyük adasıdır. Adanın Heybeliada olarak adlandırılmasının nedeni, uzaktan bakıldığında, yere bırakılmış bir sırt çantası (heybe) gibi görünmesidir. Adanın en yüksek zirve noktası Degirmentepe’dir (136 metre). Diğer tepeler Taş Ocağı Tepesi, Umut Tepesi ve Makarios Tepesi'dir. Papaz Tepesi'nin eski adı olan bu tepe 85 metre yüksekliğindedir. Adada dört adet liman bulunmaktadır. Cam limanı ve güzel koyda bulunan Bahriye Limanı en önemlisidir.

Çam ağaçlarının arasında gizlenmiş özel yollar, tepelere çıkmak için ve muhteşem manzaraların tadını çıkarmak için idealdir. Adada iskelenin yanında Deniz Harp Okulu bulunmaktadır. İskelenin diğer tarafında restoranlar ve kafeler bulunur.

Ümit Tepesi’nde 19. yüzyılda inşa edilmiş bir ruhban okulu bulunmaktadır. Adanın eski adı “Halki” adını taşıyan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden sonra bu alanda kurulmuş ilk akademik okuldur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=QFH1FJSaytM&t=280s

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Heybeliada, muhteşem manzaraları ve yemyeşil doğasının yanında tarihi ve kültürel ögeleriyle de gezmeye, göremeye değer yerlerdendir. Rum mimarisi ve kültürünü hala taşıyan ve bu dokuyu koruyan Heybeliada’da görülecek kiliseler, manastırlar ve anıtların yanı sıra, Deniz Lisesi, Senatoryum gibi Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yapılar da bulunmaktadır.

Gezilecek diğer yerler: Senatoryum, Ayios Nikolos Rum Ortodoks Kilisesi, Aya Spridon Manastırı, Süslü Mezar

Ruhban Okulu

2919 Oca 2017Gezilecek Yerler

Ruhban Okulu

9. yüzyılda İmparator I. Basil’in emriyle, kilise ve sistematik dini eğitim amacıyla inşa edilen Aya Triada Kilisesi, 19. yüzyıla kadar bir yandan kilise diğer yandan eğitim amaçlı kullanımına, kesintilere uğramak kaydıyla, devam eder. Ancak 19. yüzyılda yapı Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu adıyla yeniden açılır. 1971 yılına kadar sadece I. Dünya Savaşı’nda kesintiye uğramak kaydıyla eğitime devam eder. 900’ü aşkın öğrenci yetiştirir ve bu öğrenciler arasından 12 patriğin yanı sıra, akademisyenler ve öğretmenler de çıkmıştır. Halki (Heybeliada)’de yer alan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden sonra kurulan akademik düzeydeki ilk okul olma özelliğini taşır.

1971 yılında Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karar doğrultusunda, özel yükseköğretim kurumlarının bir devlet üniversitesine bağlanması kararlaştırılır. Böyle bir durumda ruhban okulunun amacına ulaşamayacağı düşünüldüğü için Rum Ortodoks Patriği tarafından kapattırılır. Çünkü ruhban okulunda yatılı eğitim görülüyordu ancak herhangi bir yüksek öğretim kurumu gibi öğrenciler eğer derslerden sonra evlerine gidecek olsalardı ruhban okulunun amacı ve verimliliği sağlanamamış olacaktı. Aynı zamanda okulda yalnızca Ortodoks İlahiyatı okutuluyordu ve okulun bir üniversite bünyesine alınması sonucunda Ermeni, Süryani, Protestan ve Katoliklerin de okula girebilir olması ve bu durumda sadece Ortodoks eğitim vermenin mümkün olmayacağına dair endişeler vardı.

Bugün hala kapalı halde olan Rom Ortodoks Ruhban Okulu, Heybeliada’nın ağaçları arasından güzel bir ada manzarasına ve kimi zaman konser ve sergilere ev sahipliği yaparak hizmet ediyor.

-

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

1019 Oca 2017Gezilecek Yerler

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Asıl adı “Hagios Georgios tou Kremnou” olan Aya Yorgi Manastırı, Heybeliada’nın güney tarafında Büyükada’ya bakan yamaçta yer almaktadır. “tou Kremnou” tepedeki, uçurumdaki anlamına gelmektedir. Bu unvan yapının denize bakan bir uçurumda kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Çam ağaçlarının arasında kalan bu pembe renkli kompleks, adanın eşsiz manzaralarından birini oluşturmaktadır.

Manastırın 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Üç farklı yapıdan oluşmaktadır. 18. yüzyılda İstanbul’dan gelen Rumların veba salgınından kaçmak için Aya Yorgi Manastırı’na sığındıkları söylenmektedir.

1882’de çıkan büyük bir yangın sonucu manastır büyük hasar alır. Kilisede şu an görülen Rus eserleri dışındaki her şey yangınla birlikte yok olur. Ancak hala görülebilecek bir eser kilisenin narteksine kimliği bilinmeyen bir keşiş tarafından gömülmüş olan 1762 yılında buraya yerleşmiş olan Aziz Ioannikos’a adanmış Aziz George ikonasıdır.

-
Heybeliada şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Topkapı Sarayı ve Harem: Admissison Bileti ile 3 Saatlik Tur (39 €), Ayasofya Giriş Bileti ve Kısa Hoşgeldin Yürüyüşü (25 €), İstanbul'dan Dönüş Uçuş Efes Gün Turu (160 €), Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Hipodrom ve Çarşı (57.17 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

İsmet İnönü Evi ve Müzesi

1619 Oca 2017Gezilecek Yerler

İsmet İnönü Evi ve Müzesi

Asıl adı Mavromatakis Köşkü olan bu köşk bugün İnönü Vakfı’na bağlı bir müze olarak kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı olmuş sonra da cumhurbaşkanlığı yapmış İsmet İnönü 1924 yılında bir hastalık geçirir ve başta Atatürk olmak üzere, muayenesini yapan doktorlar istirahat etmesi için temiz havası olan bir yerde bir süre tatil yapmasını önerirler. Ailesiyle buraya yerleşen İsmet İnönü adanın çamlık yollarında turlar ve ağaçları incelemeye başlar. Ancak bu tatil pek uzun sürmez ve tekrar Ankara’ya döner. Yine de bu istirahat sağlığına kavuşması için çok yararlı olmuştur.

İsmet İnönü 1934 yılında bu evi satın alır, evin eşyalarını Atatürk hediye etmiştir. Bugünkü eşyalar yüzleri yenilenmiş olmakla birlikte o dönemdeki eşyaların aynısıdır. 1938-1950 yılları arasında adadaki evin yoğunluğu azalır; ancak 1950 yılında Cumhurbaşkanlığı sonrası dönemde evdeki trafik yeniden canlanır. İnönü’nün meşhur “çivileme” fotoğrafları da Heybeliada’da çekilmiştir. Bugün İnönü Ailesi, evin İnönü Vakfı bünyesinde müze olarak korunmasında ve İsmet İnönü’nün buraya ilk yerleştiği haliyle, Atatürk’ün hediye ettiği mobilyalarla kalmasında karar kılmıştır. Müzede eşyalar, fotoğraflar ve İnönü’nün sosyal yaşantısına dair eşyalar görülebilir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Heybeliada, Marmara Denizi’nde yer alan, İstanbul’a bağlı Prens Adaları’nın tam ortasında yer alır. İstanbul’da Büyükada’dan sonraki en büyük adadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

1.jpg

Heybeliada, yaz aylarında bunaltıcı derecede sıcak olan Prens Adaları arasında, büyük ormanlık alanlarıyla kısmen daha serindir. Ancak yine de adaya gitmenin en uygun zamanı mart-nisan aylarıdır. Baharın gelmesiyle şenlenen eşsiz doğası, taze çiçek kokuları ve üşütmeyecek kadar sıcak ancak terletmeyecek kadar serin geceleriyle ilkbahar şüphesiz adanın en güzel mevsimidir.

İstanbul’dan Heybeliada’ya her iki yakadan kalkan vapur, motor ve deniz otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Bostancı, Kabataş ve Kadıköy’den kalkan motorlar 25 ila 40 dakika arasında adaya ulaşırken; “Adalar Seferi” yapan vapurlarla ulaşım bir saati geçebilmektedir. Değişen yaz ve kış sefer saatleri için internetten bilgi alabilirsiniz.

Adalar_SukranSahin_2012_06.jpg

Heybeliada’da çok fazla konaklama imkanı bulunmamaktadır. L’isola Guesthouse güzel manzaralı odalarıyla adanın en popüler otellerindendir. Apart otel olarak hizmet veren Begonvil Apart Pansiyon ise sahilde yer almaktadır. Daha uygun fiyatlı bir konaklama imkânı arıyorsanız Özdemir Pansiyon tercih edilebilir.

otelleri.jpg

Heybeliada’ya gittiğinizde yemek için her çeşit mutfağa ait restoran bulabilirsiniz. Ancak Heybeliada’ya özgü diyebileceğimiz restoranlar; özellikle kıyıdaki balık restoranlarıdır. Bu durum aslında tüm Prens Adaları için geçerlidir. Ancak özellikle Heybeliada için tartışmasız bir durumdur. Taze balıklar, enfes Rum mezeleri ve saatlerce süren sohbetlerle burada her bir restoran ayrı bir neşe kaynağıdır. Her restoranın kendine ait meşhur bir mezesi bulunmaktadır. Bunları tatmadan o restorandan ayrılmamalısınız.

Popüler restoranlar

Heyamola: Adada diğer mekânlara göre daha yeni açılmış ama açıldığı gibi kendini Adalılara ve turistlere sevdirmiş bir restorandır Heyamola. Küçük, sıcak bir mekanda lezzetli mezeler yemek isterseniz burayı mutlaka değerlendirin.

Heybeliada Mavi Restaurant: Heybeliada motor iskelesinin karşısında yer alan bu restoran özellikle enginar dolması ve mezeleri ile ünlü. Heybeliada’ya vardığınızda karşınıza çıkan ilk restoranlardan biridir.

Kayıkhane: Renkli ve şirin görüntüsüyle, şirin bir ada restoranıdır Kayıkhane. Son derece hızlı ve güler yüzlü çalışanları, lezzetli ve makul fiyatlı yemekleriyle Heybeliada’ya gelecekler için iyi bir tercih.

Diğer restoranlar: Heybeliada Değirmenburnu Restaurant, Luz Cafe, Park Restaurant

Heybeliada’da gece hayatı, deniz kenarında sıra sıra dizilmiş meyhanelerde geçen uzun sohbetlerde, lezzetli yemeklerde, hareketli Rum ezgilerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle hafta sonu Heybeliada’daysanız her bir mekândan ayrı bir heyecana ayrı bir neşeye tanıklık edeceksiniz. Genelde rakı ve balık üzerine yoğunlaşmış restoranlardan oluşan gece hayatına alternatif olarak, Perili Köşk Jazz Bar’da unutulmaz caz ve blues parçalarını dinleyip, harika manzarasına karşı soğuk bir bira içebilirsiniz.

Bi’ Büyük Balık Festivali (Mayıs):

İstanbul’un farklı yerlerinde 2010 yılından itibaren düzenlenen festival Heybeliada’da da düzenleniyor. Festivalde sahnede konserler devam ederken, meze standından mezenizi, balık ve gurme standından yemeklerinizi alıp arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Adalar Sokak Festivali (Eylül):

2015 yılından itibaren Adalar’da kentsel, çevresel, ekolojik ve kültürel değerlerin korunmasına dikkat çekmek ve kalıcı sanat eserleri bırakmak amacıyla düzenlenen festival zamanı Heybeliada sokakları bir başka güzeldir.

Heybeliada’ya özgü, sabahları pastanelerde çıkan Ada Ponçiği’nin tadına mutlaka bakmalısınız. İçi marmelatlı bu tatlıyı özellikle sabahları ilk çıktığında taze taze yemelisiniz. Ancak şehre giderken yanınızda da götürebilirsiniz. Ada Ponçiğinin dışında adaya özgü bir başka lezzet ise sakızlı dondurmadır. Merkezdeki birçok dükkan ve mağazadan; adaya özgü hediyelik eşyalar, seramik figürler, süs eşyalar, takılar alabilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155