Google+

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

201019 Oca 2017Lokasyon Detay

 

Heybeliada, muhteşem manzaraları ve yemyeşil doğasının yanında tarihi ve kültürel ögeleriyle de gezmeye, göremeye değer yerlerdendir. Rum mimarisi ve kültürünü hala taşıyan ve bu dokuyu koruyan Heybeliada’da görülecek kiliseler, manastırlar ve anıtların yanı sıra, Deniz Lisesi, Senatoryum gibi Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yapılar da bulunmaktadır.

Gezilecek diğer yerler: Senatoryum, Ayios Nikolos Rum Ortodoks Kilisesi, Aya Spridon Manastırı, Süslü Mezar

Heybeliada şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İstanbul: Giriş Biletlerini İçeren Topkapı Sarayı ve Harem Turu (64.74 €), Ayasofya Kabul Biletleri ve Kısa Karşılama Yürüyüşü (25.9 €), İstanbul'dan Dönüş Uçuş Efes Gün Turu (150 €), İstanbul: Tam Gün İmparatorluk ve Asya Küçük Grup Turu (65 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Ruhban Okulu

2419 Oca 2017Gezilecek Yerler

Ruhban Okulu

9. yüzyılda İmparator I. Basil’in emriyle, kilise ve sistematik dini eğitim amacıyla inşa edilen Aya Triada Kilisesi, 19. yüzyıla kadar bir yandan kilise diğer yandan eğitim amaçlı kullanımına, kesintilere uğramak kaydıyla, devam eder. Ancak 19. yüzyılda yapı Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu adıyla yeniden açılır. 1971 yılına kadar sadece I. Dünya Savaşı’nda kesintiye uğramak kaydıyla eğitime devam eder. 900’ü aşkın öğrenci yetiştirir ve bu öğrenciler arasından 12 patriğin yanı sıra, akademisyenler ve öğretmenler de çıkmıştır. Halki (Heybeliada)’de yer alan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden sonra kurulan akademik düzeydeki ilk okul olma özelliğini taşır.

1971 yılında Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karar doğrultusunda, özel yükseköğretim kurumlarının bir devlet üniversitesine bağlanması kararlaştırılır. Böyle bir durumda ruhban okulunun amacına ulaşamayacağı düşünüldüğü için Rum Ortodoks Patriği tarafından kapattırılır. Çünkü ruhban okulunda yatılı eğitim görülüyordu ancak herhangi bir yüksek öğretim kurumu gibi öğrenciler eğer derslerden sonra evlerine gidecek olsalardı ruhban okulunun amacı ve verimliliği sağlanamamış olacaktı. Aynı zamanda okulda yalnızca Ortodoks İlahiyatı okutuluyordu ve okulun bir üniversite bünyesine alınması sonucunda Ermeni, Süryani, Protestan ve Katoliklerin de okula girebilir olması ve bu durumda sadece Ortodoks eğitim vermenin mümkün olmayacağına dair endişeler vardı.

Bugün hala kapalı halde olan Rom Ortodoks Ruhban Okulu, Heybeliada’nın ağaçları arasından güzel bir ada manzarasına ve kimi zaman konser ve sergilere ev sahipliği yaparak hizmet ediyor.

-

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

719 Oca 2017Gezilecek Yerler

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Asıl adı “Hagios Georgios tou Kremnou” olan Aya Yorgi Manastırı, Heybeliada’nın güney tarafında Büyükada’ya bakan yamaçta yer almaktadır. “tou Kremnou” tepedeki, uçurumdaki anlamına gelmektedir. Bu unvan yapının denize bakan bir uçurumda kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Çam ağaçlarının arasında kalan bu pembe renkli kompleks, adanın eşsiz manzaralarından birini oluşturmaktadır.

Manastırın 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Üç farklı yapıdan oluşmaktadır. 18. yüzyılda İstanbul’dan gelen Rumların veba salgınından kaçmak için Aya Yorgi Manastırı’na sığındıkları söylenmektedir.

1882’de çıkan büyük bir yangın sonucu manastır büyük hasar alır. Kilisede şu an görülen Rus eserleri dışındaki her şey yangınla birlikte yok olur. Ancak hala görülebilecek bir eser kilisenin narteksine kimliği bilinmeyen bir keşiş tarafından gömülmüş olan 1762 yılında buraya yerleşmiş olan Aziz Ioannikos’a adanmış Aziz George ikonasıdır.

-

İsmet İnönü Evi ve Müzesi

1319 Oca 2017Gezilecek Yerler

İsmet İnönü Evi ve Müzesi

Asıl adı Mavromatakis Köşkü olan bu köşk bugün İnönü Vakfı’na bağlı bir müze olarak kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı olmuş sonra da cumhurbaşkanlığı yapmış İsmet İnönü 1924 yılında bir hastalık geçirir ve başta Atatürk olmak üzere, muayenesini yapan doktorlar istirahat etmesi için temiz havası olan bir yerde bir süre tatil yapmasını önerirler. Ailesiyle buraya yerleşen İsmet İnönü adanın çamlık yollarında turlar ve ağaçları incelemeye başlar. Ancak bu tatil pek uzun sürmez ve tekrar Ankara’ya döner. Yine de bu istirahat sağlığına kavuşması için çok yararlı olmuştur.

İsmet İnönü 1934 yılında bu evi satın alır, evin eşyalarını Atatürk hediye etmiştir. Bugünkü eşyalar yüzleri yenilenmiş olmakla birlikte o dönemdeki eşyaların aynısıdır. 1938-1950 yılları arasında adadaki evin yoğunluğu azalır; ancak 1950 yılında Cumhurbaşkanlığı sonrası dönemde evdeki trafik yeniden canlanır. İnönü’nün meşhur “çivileme” fotoğrafları da Heybeliada’da çekilmiştir. Bugün İnönü Ailesi, evin İnönü Vakfı bünyesinde müze olarak korunmasında ve İsmet İnönü’nün buraya ilk yerleştiği haliyle, Atatürk’ün hediye ettiği mobilyalarla kalmasında karar kılmıştır. Müzede eşyalar, fotoğraflar ve İnönü’nün sosyal yaşantısına dair eşyalar görülebilir.

-

Heybeliada ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-