Heybeliada Mutfağı

8011_4cdfbbb4.jpg

Bir ada olduğundan dolayı şüphesiz deniz ürünlerine doyabileceğiniz bir mutfağa sahip olan Heybeliada’da balıktan, kalamara, midyeye birçok lezzet denenebilir. Hem Türk hem de Rumların birçok lezzetini birleştiren restoranlarda çok güzel lezzetler keşfedilebilir. Her restoran kendine özgü bir mezede iddialı. Yörenin en meşhur yemekleri arasında karidesli börek ve iskorpit salatası bulunmaktadır. Tatlıya gelince özellikle yaz aylarında çok iyi gelecek olan sakızlı dondurmayı mutlaka denemelisiniz. Sakızlı dondurma için Tadım Dondurmacısı iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca sabahları sıcacık çıkan Heybeliada ile özdeşmiş Ada ponçiği de denenmelidir.

Adadaki restoranlar genelde deniz kenarındaki Yalı Cadde üzerine konumlandırılmış. Restoranların menüleri genel olarak birbirine benzemektedir. Balık restoranlarından biri tercih edilecekse MaviRestoran iyi bir seçenek olabilir. Kendi hazırladıkları zeytinyağlılarla ve enginar dolmasıyla da iddialarını ortaya koymaktadır. Heyamola diğer restoranlara göre daha yeni olsa de sunduğu lezzetlerle diğer restoranlara yetişmiştir. Şirin bir ada restoranı olan Kayıkhane, makul fiyatlarının yanı sıra lezzetten de ödün vermemektedir. Onun dışında beyaz değil de kırmızı et yemek isteyenler için adada çok bilinen DostlarKebapSalonu güzel bir alternatif olabilir.

“Yok, ben kendim halledeyim, buraya kadar geldim” o balığı ben tutayım diyorsanız sahilde şansınızı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda çimlere basarak huzurlu bir yemek yemek isteyenler için Değirmen Piknik Alanı da hazır bir şekilde beklemektedir.