Google+

Arama formu

Harran

Harran, Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın olan bir ilçesidir....
Devamı oku
Şanlıurfa'nın 44 kilometre güneydoğusunda yer alan Harran, kendi adıyla...
Devamı oku
Harran’da karasal iklim hâkimdir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak,...
Devamı oku
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden gitmek isteyenler...
Devamı oku
Harran’da, konaklama için 2 tesis mevcut. Biri, 4 yataklı öğretmenevidir...
Devamı oku
Şanlıurfa Otogarı’ndan her 15 dakikada bir Harran minibüsleri...
Devamı oku
Harran Mutfağı aslında, Urfa mutfağının bir parçasıdır. Ama yine de...
Devamı oku
Harran’da hareketli bir gece hayatı yoktur. Konaklama sınırlı olduğu ve...
Devamı oku
Harran’ın içindeki koni kubbeli evlerin biri turistik amaçlı hizmet...
Devamı oku
Ekolojik Kadın Köyü Festivali (Mart)
Devamı oku
Acil Yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155 Belediye: 0 414 441 20 75
Devamı oku
İbrahim Peygamber’in yaşamının bir bölümünü burada geçirmiş olması ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 11℃
Nis 16℃
May 21℃
Haz 27℃
Tem 30℃
Ağu 29℃
Eyl 25℃
Eki 19℃
Kas 12℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 6.452 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Harran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harran, Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın olan bir ilçesidir. Şanlıurfa'ya uzaklığı 44 km’dir. En önemli özelliği dünyanın ilk bilim merkezlerinden (Atina, Mardin, Şanlıurfa gibi) biri olmasıdır. Dünyanın ilk üniversitesi Harran’dadır. Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi, adını bu ilçeden almıştır. Harran’da İbni Teymiyye gibi âlimler, Battani gibi bilim adamları yetişmiştir.

Kuzey Mezopotamya'nın en eski yerleşim bölgelerindendir. İlçe halkının neredeyse tamamını, Arap kökenli Türk vatandaşları oluşturur. Bu nedenle ilçede Arap kültürü hâkimdir.

Şehrin tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. Harran adının ilk geçtiği buluntular, Ebla'da bulunan M.Ö. 2250 yıllarına ait çivi yazılı tabletlerdir. Bu tabletlerde şehrin "Ha-ra-an" olarak adlandırıldığı dikkati çeker. Yine aynı dönemlere ait olan ve Kültepe'yle Mari'de bulunan çivi yazılı tabletlerdeyse kentin adı "Har-ra-na" ya da "Ha-ra-na" diye geçmektedir. Bu adlar, Sümerce’de ve Akat dilinde “seyahat” ya da “kervan” anlamına gelen "haran-u"dan gelmektedir. Bazı başka kaynaklarda ise bu sözcüğün “kesişen yollar” ya da “şiddetli sıcak” anlamına geldiği belirtilmektedir.

Harran’da Gezilecek Yerler

İbrahim Peygamber’in yaşamının bir bölümünü burada geçirmiş olması ve İncil'de, aynı adı taşıyan eski bir kent olduğuna inanılması; Harran’ı doğunun en gizemli merkezlerinden biri haline getiriyor. Buna bir de koni çatılı evleri, tarihin en eski İslam Üniversitesi’nin burada oluşu, 8. Yüzyıl’dan kalma kent surları ve kalesi eklenince, Harran adeta bir Açık Hava Müzesi kimliğine bürünüyor.

Harran Evleri

Harran Evleri

Harran Evleri

Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye aday, hem mimarisiyle hem de tarihî dokusuyla son derece etkileyici bir bölgemizdir. Birçok medeniyete başkentlik yapmış olan bu bölge, aynı zamanda dünyanın ilk üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri özellikle geleneksel Harran evleriyle çok dikkat çekmektedir.

 

Harran Üniversitesi

Harran Üniversitesi

11. yüzyıla kadar büyük bir bilim merkezi olan Harran’ın en önemli özelliği, Abbasi Hükümdarı Harun Reşit’in yaptırdığı, dünyaca ünlü Harran Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmasıdır. İlkçağ felsefe ekolünün merkezi, sonrasında da Arap düşünce sisteminin kaynağı olarak kabul edilen bu üniversitede; din, gökbilim, tıp, matematik ve felsefe olmak üzere beş ayrı bölümde bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Felsefede ağırlığın Platon, Aristoteles, Plotinos gibi bilginlerde olduğu üniversitede, Farabi’nin de kısa bir süre öğrenim gördüğü biliniyor. Bugüne ulaşan kalıntıların çoğunun İslam öncesi ve İslam dönemine ait olduğu söylenmektedir. Ancak üniversiteden bugüne kalan en sağlam yapı gözetleme (astronomi) kulesidir. Kazıları hala devam etmektedir.

Harran Kalesi

Harran Kalesi

Kentin güneydoğusunda bulunan kale, “İç kale” ve “Aşağı sur” olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

İç kale: Şehrin güneydoğusunda, şehir suruna bitişik olarak inşa edilen iç kale, dikdörtgen planlıdır ve köşelerinde onikigen kuleleri bulunmaktadır. 90 metreye 130 metre ölçülerindeki kale, üç katlıdır. İslami kaynaklar, kalenin yerinde önceleri, bir Sabii Tapınağı’nın varlığına işaret etmektedir. Emevi halifesi II. Mervan tarafından 10 milyon dirhem altın harcanarak yaptırılan sarayın, kalenin esasını oluşturduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar kalenin içinde 50 koridor ve 150 oda bulunduğunu iddia etmektedirler. Ancak zamanla yer yer çökmeler olmuş ve ne odalar ne de koridorlar günümüze kadar ulaşamamıştır. 1951 yılında gerçekleştirilen Türk-İngiliz ortak kazıları sonucunda, doğu kanadında iki yanı aslan kabartmalı bir kapı ortaya çıkarılmıştır. Bu kapının üzerinde yer alan Arapça kitabe, kalenin 1059 yılında Fatimiler tarafından yenilendiğini söylemektedir. İç kale’nin bir bölümünde yapılan restorasyonda, havan, sini ve kazan gibi 100’e yakın madeni mutfak gereci bulunmuştur.

Dış kale: Kenti çevreleyen ve daire şeklinde planlanmış “dış kale”yi oluşturan surların uzunluğu 4 kilometre, yüksekliği 5 metredir. Kalenin burçlarının yüksekliği ise 15-17 metre arasında değişmektedir. Halep, Rakka, Aslanlı, Musul, Bağdat ve Anadolu adında altı kapısı olan ve bu kapılarla dışa açılan kalenin, bugün sadece Halep Kapısı ayaktadır. Ancak surlar yer yer yıkılmış olsa da, çepeçevre izlenebilmektedir.

Mecm Kapısı

Harran şehrinin kapılarından birinin adının “Mecm kapısı” olduğu bilinmektedir. Bu kapının üzerinde “Men Arefe Te’ellehe” yani “Kendini bilen kişi ilahileşir” yazmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Harran Nerededir?

Şanlıurfa'nın 44 kilometre güneydoğusunda yer alan Harran, kendi adıyla anılan ovanın merkezinde yer almaktadır. İlçenin 63 köyü vardır. Güneyinde Akçakale, kuzeyinde merkez, batısında Suruç, doğusunda ise Ceylanpınar ilçeleriyle çevrilidir. Topraklarının büyük bölümü, Harran Ovası ile kaplıdır. Colap suyu, Cudi ve Urça derelerinin suladığı Harran’da, en yüksek nokta 600 m’yi aşmaz. İlçe Türkiye-Suriye sınırında yer almaktadır.

Harran’a Ne Zaman Gidilir?

38_big.jpg

Harran’da karasal iklim hâkimdir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar sert ve soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18 derece, yağış tutarı ise ortalama 800 metreküptür. En uygun gezi zamanı bahar ayları, özellikle de ilkbahardır.

Harran’a Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden gitmek isteyenler havayolunu kullanmak isterlerse, İstanbul ve Ankara’dan her gün direkt uçuşu var. İzmir’den ise İstanbul ve Ankara aktarmalı uçuşlar bulunuyor. Şanlıurfa’ya uçan bir başka havayolu şirketinin de, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan her sabah seferi bulunuyor.

Bazı merkezlerin Harran’a uzaklıkları şöyledir:

* Gaziantep-Harran: Yaklaşık 187 km. Araçla yaklaşık 2 buçuk sürüyor.

* Adana-Harran: Yaklaşık 402 km. Araçla yaklaşık 5 saat sürüyor.

* Diyarbakır-Harran: Yaklaşık 226 km. Araçla yaklaşık 3 saat sürüyor.

Otobüsle gidecek olanlar için seçenek daha fazla. Türkiye’nin hemen her ilinden, Şanlıurfa’ya otobüs mevcuttur. Şehir merkezine ulaştıktan sonra tek yapmanız gereken, otogardan kalkan Harran minibüslerine binmektir.

Özel aracınızla gidecekseniz, harita kullanmanızda yarar var. İstanbul’dan gidecek olanları 1274 kilometrekarelik bir yol bekliyor. İstanbul-Ankara-Aksaray-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa güzergâhını kullanabilirler. Ayrıca Ankara’dan sonra Kırşehir, Nevşehir yolu ve Niğde üzerinden devam edip Ulukışla'dan Pozantı'ya ulaşabilirler. Pozantı'dan Tarsus'a inen otoban, sizi Adana'ya oradan da Gaziantep ve Şanlıurfa’ya götürecektir.

Harran şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nerede Kalmalı?

Harran’da, konaklama için 2 tesis mevcut. Biri, 4 yataklı öğretmenevidir. Diğeri ise, Harran Kaymakamlığı’na ait olan 22 yataklı Bazda Motel. Ayrıca 2 tane koni kubbeli Harran Evi, günübirlik tesis olarak hizmet vermektedir. Ancak Şanlıurfa’da hem 4-5 yıldızlı oteller, hem de butik oteller yer alıyor. Özellikle kent merkezindeki otellerden, Urfa Kalesi ve gece aydınlatılan camileri görebilirsiniz.

Harran Şehir İçi Ulaşım

Şanlıurfa Otogarı’ndan her 15 dakikada bir Harran minibüsleri kalkmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık 1 buçuk saattir. Ancak, Urfa’dan dolmuşa binerken, gezi sürenizi ve dönüşünüzü iyi hesaplamanız gereklidir. Çünkü Harran’dan son minibüs, saat 18.00 gibi kalkmaktadır.

Harran Mutfağı

4ea75520134f0232f05d26a3b4d5003a.jpg

Harran Mutfağı aslında, Urfa mutfağının bir parçasıdır. Ama yine de bu yöreye özgü lezzetler vardır. Bunlardan biri, patateslerin kubbe şeklinde kesilerek tepsiye dizilip, fırında pişirilmesiyle yapılan Harran'ın geleneksel yemeği “patates kubbesi”. Ayrıca parça et ve patlıcanla yapılan “Harran Çömleği”, olmazsa olmaz çiğköfte ve geleneksel içecek “Harran Mırrası” mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir.

Popüler restoranlar

Harran Çamlık Restoran: Harran’ın hemen girişinde bulunan restoranda, et ve tavuk çeşitlerinin yanında taze balık, hindi ve yöreye özgü her türlü kebap çeşidi mevcuttur. 20 dönümlük bir arazinin ortasında açık havada hizmet veren restoran, yörenin en ünlü lezzet durağıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Harran Gece Hayatı

Harran’da hareketli bir gece hayatı yoktur. Konaklama sınırlı olduğu ve şehir merkezine kalkan minibüslerin son seferleri erken saatte olduğu için, genelde Urfa’da konaklama tercih ediliyor. Harran’da kalanlar, akşam saatlerinde sakin ortamda uzun yürüyüşler yapabilirler. Urfa’da ise otellerin barları geç saatlere kadar hizmet veriyor. Çok sayıda cafe de mevcuttur.

Harran Festivaller

Ekolojik Kadın Köyü Festivali (Mart)

Harran’da Alışveriş

harranda-sali-pazarina-buyuk-ilgi-sanliurfa-20100119A19010A9-01.jpg

Harran’ın içindeki koni kubbeli evlerin biri turistik amaçlı hizmet vermektedir. Bu evde yöreye özgü renk renk kıyafetler ve eşarplar satılmaktadır. Almasanız bile kıyafetleri giyip hatıra fotoğrafı çektirebiliyorsunuz. Bunun dışında birkaç küçük hediyelik eşya dükkânı mevcuttur. Ancak merkeze giderseniz, özellikle tarihi çarşı ve pazarlarda; el dokumacılığı, tarakçılık, ağaç oymacılığı, saraçlık (dericilik), kürkçülük, bakırcılık, kuyumculuk ve taş süslemeciliği örneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Harran İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0 414 441 20 75