Alte Pinakothek

Tarihi 1836 yılına dayanan Alte Pinakothek, dünyanın en eski ve en büyük sanat galerilerinden bir tanesi. Sahip olduğu Neo Rönesans mimari tasarımla dünyada diğer galerilere de örnek durumundadır.İlk olarak kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu barındırması için inşa edilen bu sanat galerisinde, 700’e yakın eser bulunuyor ve 1200’lü yıllara dayanan eserler bulmak mümkün.Sergilenen en dikkat çekici eserler ise; Giotto’nun Son Yemek, Araf’taki İsa ve Leonardo da Vinci’nin yapmış olduğu Madonnave Çocuk İsa isimli çalışmalardır.

Alte Pinakothek, Kral 1. Ludwig tarafından açılmış. Sanatla yakından ilgi olan Kral, aynı zamanda bir koleksiyonermiş de. Onun sanata olan ilgisi Münih'e böyle bir sanat galerisi kazandırmış. Sanatsever olun ya da olmayın, Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka dünyanın en eski sanat galerilerindne biri olan Alte Pinakothek'e yer ayırın. 

Sanat galerisi, eskiliğinin yanında büyüklüğüyle de dünyanın en iyilerinden.Toplamda 19 salon ve 47 odadan oluşan galeride yaklaşık 700 eser sergileniyor. Galerinin zengin koleksiyonu 12. yüzyıldan 19. yüzyıla dek uzanıyor. Galeri, "old master" diye adlandırılan, resim sanatının büyük isimlerine ait resim koleksiyonuyla ünlü. Giotto ve Leonardo da Vinci’nin eserleri, bu koleksiyonun  öneminin büyüklüğü hakkında bir fikir veriyor.

Galeriyi hakkıyla gezebilmek için en az 3 saatinizi ayırmanız yerinde olacaktır. Alte Pinakothek'te sergi salonları dışında workshop, film gösterimleri, söyleşiler gibi etkinliklere ayrılan salonlar ve bir de hediyelik eşya satan bir dükkan bulunuyor. 

Ziyaret Saatleri:Salı - Pazar 10:00- 18:00

Giriş ücreti: 7 Euro | İndirimli 5 Euro Pazar bileti: 1 Euro, Audioguide 4,50 Euro

Adres: Barer Str. 27, 80333 München, Almanya 

Web Sitesi: https://www.pinakothek.de/besuch/alte-pinakothek