Yuvacık Genel Bilgiler / Rehber

1

Kocaeli ili, İzmit merkez ilçesine bağlı Yuvacık, İzmit’e 10-12 kilometre mesafede, İzmit Körfezi’nin doğu ucunda 25 kilometrekare alana sahip yayla görünümünde, doğal güzellikleri içinde barındıran ormanlık alanları ile Kocaeli ile çevresinin en zengin su kaynaklarını içinde barındıran bir cennettir. Uzun yıllar Ermenilere ev sahipliği yapan Yuvacık ve köyleri Osmanlının son döneminde Karadeniz ve Kafkasya’dan gelen göçler sonrası Türk nüfusla tanışmıştır. Şimdiki nüfusunun büyük bir bölümünü Rizeliler oluşturmaktadır. “Şehrin gürültüsünden usandım bütün haftanın stresinden kurtulmak için bir yerlere kaçayım dağ, tepe havası alayım” diyorsanız, gidilecek en iyi adreslerden birisi Yuvacık’tır.

Yuvacık’ta Ne Yapılır?

İzmit’e bağlı bu bölge ayrıca trekking sporu yapanları uğrak yeri. Baraj gölü, dağ tepesi, yeşili ile hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için önerilecek bir adres denebilir. Yemyeşil tepeleri, masmavi sularıyla o kadar sessiz ki etrafta ne ev ne insan yapımı bir oluşum. Tam bir piknik ve huzur bulma ortamıdır.
Buraya gelenlerin birçok alternatif spor imkanları vardır. Trekking, ATV, jeep safari, paintball bunlardan bazılarıdır. Bölgeyle ilişkisi olan köyler: Doğantepe, Cami düzü, Serindere, Tepecik, Aksığın, Kazandere, Servetiye’dir. Tabiatın bütün güzelliklerinin bulunduğu Yuvacık, dağ çilekleri, karalahana bahçeleri, yayla evleri ve fındık ağaçlarıyla Karadeniz Bölgesi’yle benzerlikler taşır. Köylerde yaşayanların çoğu Karadenizli oldukları için kendi yaşam tarzlarını buraya taşımışlardır. Bazı tabelalarda “Ayle Piknik Yeri” veya “Gelin Görün Daa” gibi yer ve yön belirtiliyor.
Yuvacık’a geldiğinizde dört bir yani dağlar, akarsular, ormanlar ve yaylalarla çevrilmiş bu güzel yerde öncelikle meydandaki kahvede oturup çay ve kahve keyfi yapıp yerlisiyle biraz sohbet etmek için çok iyi bir başlangıç olacaktır. Bir de günlerden pazarsa sakın Yuvacık Pazarı’na uğramamazlık yapmayın. Köylünün kendi yetiştirdiği tüm doğal ve ev yapımı ürünler bütün güzelliğiyle tezgâhlarda alıcılarını bekliyor. Daha sonra tepelerde konumlanmış olan Yuvacık Barajına doğru yola çıkabilirsiniz.
 
Yuvacık Barajı, Kirazdere Çayı üzerinde kurulduğu için adı Kirazdere Barajı’dır. Ama Yuvacık Barajı diye anılmaktadır. Baraj iki büyük derenin birleştiği vadide inşa edilmiştir. Baraj Gölü’nün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer. Barajdan Yuvacık’a yemyeşil  ormanlardan çıkıyorsunuz. Yol üzerinde bazı yemek tesisleri bulunuyor. Bu tesislerde kurulmuş alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Bu çiftlikleri ziyaret ederek  alabalıklarınızı seçebilir, kiremitte pişirterek size servis edilmesini keyifle bekleyebilirsiniz. Eğer isterseniz yiyeceğinizi kendiniz getirip piknik de yapabilirsiniz. Halkının büyük çoğunluğu Karadenizli olan bu törede her şey tamamen Karadeniz mutfağı üzerine kuruludur. Bu lezzetleri tattıktan sonra çevreye kurulmuş olan hamaklara uzanın gözlerini kapatın, suyun ve kuşların sesini dinleyerek önce ruhunuzu dinlendirin. Yuvacık Barajı gölünde amatör olarak balık tatmanın zevklerini yaşayabilirsiniz.
 
Baraja ve bu doyumsuz manzaraya uzaktan bakmak isterseniz Erzincan ve Servetiye Yaylalarına çıkmak gerekiyor. Eğer piknik yapmak için geldiyseniz Karaaslan tesislerinde günlük 10 liraya masa kiralayabilir burada ister getirdiklerinizi yer isterseniz mangal keyfi yapabilirsiniz. Yuvacık, kuşbakışı görmek isterseniz Çamlıktepe’ye çıkarak tüm Yuvacık ve İzmit’i yukarıdan seyredin. Bu arada da yörede yetişen çileklerin tadına bakmayı unutmayın.
 
Yuvacık’tan baraj gölü manzaralı yolculukla varacağınız dere kenarındaki tesislerde bol çeşitli bir kahvaltı yaptıktan sonra Aytepe, Menekşe Yaylası, Soğukpınar Deresi, Kirazdere, Kungul Dağı, Kayaüstü ve daha birçok yerde bulunan yürüyüş parkurlarında doğa içinde güzel yürüyüşler yapabilirsiniz. Günübirlik spor yapmaya gelenleri Soğukdere ve Sıcakdere’nin kesiştiği kanyonlarda yürüyerek Menekşe Yaylası ve Beşkayalar Saklı Cennet parkına ulaşıyorlar. Yuvacık’ta yürüyüş parkurlarının olduğu köyler ve yaylaları gezmekle gezinizi renklendirebilirsiniz.

2

Yuvacık’ta Görülmesi Gereken Yerler

Beşkayalar Tabiat Parkı: Türkiye’nin fauna ve flora bakımından oldukça zengin tabiat alanlarından birisidir. 1600 hektarlık alana yayılmış olan Beşkayalar Tabiat Parkı’nda, trekking imkanı vardır. Parkta iki adet mağara bulunmaktadır bu mağaraların birinin içinde şelale, diğerinin ise bir göl vardır. Bu güzel doğada ister günübirlik bir gezi yapabilir, isterseniz kapı kurup birkaç gün kalabilirsiniz. 

Menekşe Yaylaları: Burası yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakır. Özellikle doğa sporları için oldukça elverişli bir bölgedir. Burada trekking yapabilir, bisikletle çevreyi keşfedebilirsiniz. Yuvacık’ta bulunan doğa spor kulüplerinin düzenlendiği yürüyüşlere katılıp yaylayı gezebilirsiniz. Yaylada çadır kurabilirsiniz. Doğanın sessizliği toprağın kokusuna karıştığı bu yerde, ormanın içindeki yürüyüş parkurlarından, asma köprüleri geçerek okla gösterilen rotalar sizi sonsuz güzelliklere götürüyor.
Kazandere, Aytepe: Burada bulunan, bazı yürüyüş parkurlarının başlangıç noktası olan, hem konakla hem de ATV, paintball gibi birçok aktivite sunan uçsuz bucaksız güzelliğe sahip Aytepe’ye de uğrayabilirsiniz. Aytepe Parpalia’da konaklamayı tercih edebilirsiniz. Yuvacık gerçekten de buraları gördükten sonra “iyi ki gelmişiz” dedirtiyor. 

3

Yuvacık’a Nasıl Gidilir? 

Şehir dışından gelenler öncelikle İzmit'e ulaşım sağlamak için bulundukları şehirden otobüs bileti almalı. Ardından İzmit şehir merkezinden ya da otogardan Yuvacık'a toplu taşıma ile seyahat edebilirler.
İzmit’te oturanlar ise 10-15 dakikada bir geçen Yuvacık minibüsleri ile gidebilirler. Yuvacık’a gelmek isteyenler önce İzmit merkezine gitmelidirler. İzmit’te sonra minibüsleri tercih edebilirler. Bu minibüs yolculuğu 20-25 dakika sürüyor. Özel aracınızla seyahat etmeyi tercih ediyorsanız İzmit’in doğu çıkısından Kandıra’ya ve oradan Gölcük istikametine yönelmeniz gerekiyor. 7 kilometre sonra Yuvacık ışıklı göbeğe geliyorsunuz. 5 kilometre sonra Yuvacık merkeze varmış oluyorsunuz.

4

Yuvacık’ta Nerede Kalınır? 

Eraslan Tatil Köyü bir aile tarafından işletilmektedir. Tesise dışarıdan yemek getirmek yasak değildir. Evler bungalov tipi içleri ve dışları lambri kaplıdır. İçlerindeki düzenleme size dağ evinde olduğunuzu hissettirir. Eğer gerçek bir dağ evinde kalmak istiyorsanız Yuvacık’ın Servetiye Köyü’nde 8 bungalovdan oluşan Karaca Dağ Evi’ni veya doğa içinde konaklamayı tercih ediyorsanız Karaaslan Alabalık ve Kamping Tesisleri’ni seçebilirsiniz.

Yuvacık ile İlgili

Yuvacık Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa