Google+

Arama formu

Bartın

Batı Karadeniz’in doğal güzelliği ile gideni büyüleyen şehri Bartın,...
Devamı oku
Batın'da aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Gündüz gidilebilecek...
Devamı oku
Bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler...
Devamı oku
Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın, kuzeyindeki 59...
Devamı oku
Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. ...
Devamı oku
Bartın'da Karadeniz kıyılarına özgü her mevsim yağışlı orta kuşak...
Devamı oku
Bartın iline Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya illerinden...
Devamı oku
Bartın merkez ve sahil ili olan Amasra’da 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller...
Devamı oku
Bartın’da şehir içi ulaşım halk otobüsü, dolmuş ve taksiyle sağlanmaktadır...
Devamı oku
Köklü tarihi, turistik değerleri, ormanları ve doğal güzellikleri...
Devamı oku
Bartın, ahşap ve dokuma ürünlerden oluşan hediyelik eşya yönünden çok...
Devamı oku
Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali (Merkez - Mayıs 4....
Devamı oku
Yangın: 110 Polis: 155 Belediye: 0378 227 10 25
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 11℃
May 15℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 18℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 189.405 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın, kuzeyindeki 59 kilometrelik sahil şeridiyle Karadeniz'i çevrelemektedir. Doğuda Kastamonu, güneydoğuda Karabük, batıda ise Zonguldak illeri ile çevrili olan Bartın 2143 kilometrekarelik bir alana kuruludur.

Bu bölgede yazlar sıcak, kışlar serin geçerken kentte ılıman deniz iklimi (karadeniz iklimi) hüküm sürmektedir. Denize yakınlığı ve pek yüksek olmayan dağ sıralarının kıyıya paralel oluşu, genellikle kıyı şeridi üzerinde sıcaklık farklarının azalmasına, nemin artmasına ve balkanlardan gelen hava kütlelerinin etkisine açıklığa neden olmaktadır.

Bartın’da Gezilecek Yerler

Köklü tarihi, turistik değerleri, ormanları ve doğal güzellikleri yönünden Türkiye'nin önemli ve gelişmekte olan illerinden biri olan Bartın; milli parkları, şelaleleri, denizi, uçsuz bucaksız ormanları, yüzyıllık çınar ağaçları, ahşap evlerle çevrili dar sokakları ve yaylaları ile her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.

Gezilecek diğer yerler: Amasra Plaji, Göldere Şelalesi, Bartın Fatih Camii, Ulukaya Şelalesi, Direkli Kaya, Amasra Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra Kemere Köprüsü, Amasra Küçük Kilise, Bartın Çayı, Kapısuyu Plajı, Amasra Bakacak Mevkii, Güzelcehisar Lav Sütunları, Amasra Büyük Liman Plajı, İnkumu Plajı, Amasra Antik Tiyatro, Amasra Delikli Şili, Ağlayan Ağaç.

Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi Amasra'nın Güzelcehisar Köyü'nde bulunmaktadır. Cenevizlilerden kalan bu yapı, eskiden tarihi Kromna Kenti'nin gözcü kalesi olarak kullanılmıştır. 1900’lü yıllarda Güzelcehisar Kalesi’nin oldukça büyük bir yapı olduğu söylenmektedir. Fakat şimdilerde yalnızca tek bir burcu ayakta kalabilmiştir. Kalenin en üst tepesine çıkıldığı zaman Güzelcehisar Köyü'nün doğa manzarası ve kuzey yönüne baktığınız zaman ise Karadeniz'in eşsiz manzarası sizi mest edecektir. Kaleye araçla ulaşım oldukça zordur. Bu nedenle 1.5 kilometre uzağına aracınızı park edip, yürümeniz gerekiyor.

Bartın şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Küre Dağ Evi, Diamond Hotel Amasra, Bedesten Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Amasra Ayışığı Pansiyon, Kirazlar Suite, Kirazlar Garden Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Hotel Grand Astra, Alihan Otel, Amasra Sahil Butik Otel tesislerini incelebilirsiniz.

Bartın otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Bartın otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası

Turizm açısından büyük değer taşıyan bu mağara Amasra'ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Her yıl turistler tarafından ziyaret edilen Gürcüoluk Mağarası tek galeriden oluşmaktadır. Ulaşımı da oldukça kolaydır. Amasra-Çakraz karayolu üzerindeki Karakaçak ve İnpiri Köyü'nün sapaklarından mağaraya ulaşabilirsiniz.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Bu müze Amasra'daki ilk ve tek müzedir. Amasra merkez ilçede bulunan müzede Amasra'nın 3000 yıllık tarihi eserlerini sergilenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bartın Nerededir?

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Doğuda Kastamonu, güneyde Karabük, batıda Zonguldak ve kuzeyde ise Karadeniz ile çevrilidir. 59 kilometrelik sahil şeridine sahip olan il, denizden 12 kilometre içeride kurulmuş ve içerisinden geçen Bartın Çayı ile çevrilmiştir.

Bartın’a Ne Zaman Gidilir?

Bartın'da Karadeniz kıyılarına özgü her mevsim yağışlı orta kuşak iklimi görülür. Yıllık sıcaklık farkları azdır. Yazlar serin, kışlar ılık geçer. En yağışlı mevsim sonbahardır. En soğuk ay şubat, en sıcak ay ağustostur. Bu nedenle turizme en uygun aylar haziran, temmuz ve ağustostur.

Bartın’a Nasıl Gidilir?

Bartın iline Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya illerinden her gün düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Sahil kenti konumunda olan Bartın'da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı aynı zamanda bir yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kuruçaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir.

Bartın şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bartın’da Nerede Kalmalı?

Bartın merkez ve sahil ili olan Amasra’da 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Bunların yanında butik oteller ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.

Bartın pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bartın Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bartın Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bartın Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bartın Otelleri
Bartın Ev Kiralama

Bartın Otelleri

Batı Karadeniz’in doğal güzelliği ile gideni büyüleyen şehri Bartın, Antik Çağ’da Gaskalar ile başlayan tarihi ile günümüze kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihî ve doğal güzelliklere sahip şehir, daha çok turistik amaçlı seyahatlere hitap etmektedir. Bartın otelleri ziyaretçilerine farklı alternatiflerde ve uygun fiyatlarda konaklama imkânı sağlamaktadır. En çok turist ağırlayan ilçelerinden Amasra; tertemiz plajları ile yaz tatillerinde denizin keyfini çıkarmak ve güneşlenmek isteyenler için sakin, huzurlu bir seçenek olmaktadır. Kuşkayası Yol Anıtı, Güzelcehisar Kalesi, Amasra Müzesi, Gürcüoluk Mağarası şehrin tarihini daha yakından tanımak için ziyaret edilmesi gereken yerleridir. Doğal güzelliklere sahip Ulukaya Şelalesi ve Amasra Ağlayan Ağaç Tepesi’ni de gezebilir, tepeden günbatımının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ilıman iklime koşullarının yaşandığı şehri gezmek için en uygun zamanlar haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Amasra Çekici Çarşısı’ndan sevdiklerinize ahşap ve dokuma eşyalardan oluşan hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Pum pum çorbası, pirinçli mantı, kabak burması, yumurtalı isput gibi yöreye özgü yemekleri deneyimleyebilirsiniz.

Bartın Otelleri

Bartın Şehir İçi Ulaşım

Bartın’da şehir içi ulaşım halk otobüsü, dolmuş ve taksiyle sağlanmaktadır. İlçeler arası çalışan minibüsler de mevcuttur. Bartın'da tüm şehir içi ulaşımda yarım otobüsler hizmet vermektedir. Eğitim-öğretim dönemlerinde üniversite ve şehir merkezi arasında 5 dakika aralıklarla minibüsler çalışmaktadır.

Bartın Mutfağı

Bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ve kendine has pilav, çorba ve tatlı çeşitlerinden oluşur. Bartın'a has yemekler arasında pum pum çorbası, yumurtalı isput, kabak burması, pirinçli mantı vardır.
 
Popüler restoranlar
 
Amasra Canlı Balık Restoranı: Amasra manzarası ile balık yiyebileceğiniz, mezelerinin lezzeti ve fırında helvası ile meşhur bu balık restoranı Bartın/Amasra’da Küçük Liman Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
 
Yöresel Yemek Evi: Bartın merkezde bulunan bu restoran Bartın’a özel ev yemekleri yapıyor. Bartın’ın yöresel tatlarının neredeyse her çeşidini burada bulabilirsiniz.
 
Mustafa Amcanın Yeri: Özel soslu ızgara kalkan özel ve ızgara hamsisiyle meşhur olan mekan, Küçük Liman Caddesi üzerinde.
 
Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.
 

Bartın Gece Hayatı

Batın'da aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Gündüz gidilebilecek kafeler ve akşam yemeği için restoranlar mevcuttur.

Bartın Festivaller

Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali (Merkez - Mayıs 4. haftası - Haziran 1. haftası)
Bartın’ın ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımını sağlayarak, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın festival ortamında kaynaşıp, gerek yerel, gerek ulusal, gerekse uluslararası kültürel değerleri paylaşmalarını amaçlamaktadır.

Kozcağız Çevre, Kültür ve Sanat Festival (Merkez - Temmuz 2. haftası)
Festival ile el sanatlarının gelişimine destek olmak ve bu çerçevede sevgiyi, dostluğu ve kardeşliği yaymak amaçlanıyor.

Bartın Tiyatro Festivali(Merkez - 27 Mart)

Kurucaşile Ahşap Tekne ve Yat Festivali (Kurucaşile – Temmuz 4. haftası)

Ulus Doğa Festivali (Ulus - Ağustos 1. haftası)

İnkumu Yaz Şenliği (Merkez - Ağustos 2. haftası)

Bartın Belediyesi Kitap Fuarı (Merkez - Ekim 2. haftası)

El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı (Merkez - Aralık 4. haftası)

Bartın’da Alışveriş

Bartın’da Alışveriş

Bartın, ahşap ve dokuma ürünlerden oluşan hediyelik eşya yönünden çok gelişmiştir. El dokuma ürünler, özellikle tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları ülkenin genelinde ün yapmıştır. Bu tarz hediyelikleri Amasra Çekiciler Çarşısı’nda bulabilirsiniz.