Google+

Bartın

Bartın - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 189.405 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın, kuzeyindeki 59 kilometrelik sahil şeridiyle Karadeniz'i çevrelemektedir. Doğuda Kastamonu, güneydoğuda Karabük, batıda ise Zonguldak illeri ile çevrili olan Bartın 2143 kilometrekarelik bir alana kuruludur.

Bu bölgede yazlar sıcak, kışlar serin geçerken kentte ılıman deniz iklimi (karadeniz iklimi) hüküm sürmektedir. Denize yakınlığı ve pek yüksek olmayan dağ sıralarının kıyıya paralel oluşu, genellikle kıyı şeridi üzerinde sıcaklık farklarının azalmasına, nemin artmasına ve balkanlardan gelen hava kütlelerinin etkisine açıklığa neden olmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Köklü tarihi, turistik değerleri, ormanları ve doğal güzellikleri yönünden Türkiye'nin önemli ve gelişmekte olan illerinden biri olan Bartın; milli parkları, şelaleleri, denizi, uçsuz bucaksız ormanları, yüzyıllık çınar ağaçları, ahşap evlerle çevrili dar sokakları ve yaylaları ile her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.

Gezilecek diğer yerler: Amasra Plaji, Göldere Şelalesi, Bartın Fatih Camii, Ulukaya Şelalesi, Direkli Kaya, Amasra Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra Kemere Köprüsü, Amasra Küçük Kilise, Bartın Çayı, Kapısuyu Plajı, Amasra Bakacak Mevkii, Güzelcehisar Lav Sütunları, Amasra Büyük Liman Plajı, İnkumu Plajı, Amasra Antik Tiyatro, Amasra Delikli Şili, Ağlayan Ağaç.

Güzelcehisar Kalesi

3310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi Amasra'nın Güzelcehisar Köyü'nde bulunmaktadır. Cenevizlilerden kalan bu yapı, eskiden tarihi Kromna Kenti'nin gözcü kalesi olarak kullanılmıştır. 1900’lü yıllarda Güzelcehisar Kalesi’nin oldukça büyük bir yapı olduğu söylenmektedir. Fakat şimdilerde yalnızca tek bir burcu ayakta kalabilmiştir. Kalenin en üst tepesine çıkıldığı zaman Güzelcehisar Köyü'nün doğa manzarası ve kuzey yönüne baktığınız zaman ise Karadeniz'in eşsiz manzarası sizi mest edecektir. Kaleye araçla ulaşım oldukça zordur. Bu nedenle 1.5 kilometre uzağına aracınızı park edip, yürümeniz gerekiyor.

-

Gürcüoluk Mağarası

8110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gürcüoluk Mağarası

Turizm açısından büyük değer taşıyan bu mağara Amasra'ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Her yıl turistler tarafından ziyaret edilen Gürcüoluk Mağarası tek galeriden oluşmaktadır. Ulaşımı da oldukça kolaydır. Amasra-Çakraz karayolu üzerindeki Karakaçak ve İnpiri Köyü'nün sapaklarından mağaraya ulaşabilirsiniz.

-

Amasra Müzesi

2010 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Amasra Müzesi

Bu müze Amasra'daki ilk ve tek müzedir. Amasra merkez ilçede bulunan müzede Amasra'nın 3000 yıllık tarihi eserlerini sergilenmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Doğuda Kastamonu, güneyde Karabük, batıda Zonguldak ve kuzeyde ise Karadeniz ile çevrilidir. 59 kilometrelik sahil şeridine sahip olan il, denizden 12 kilometre içeride kurulmuş ve içerisinden geçen Bartın Çayı ile çevrilmiştir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bartın'da Karadeniz kıyılarına özgü her mevsim yağışlı orta kuşak iklimi görülür. Yıllık sıcaklık farkları azdır. Yazlar serin, kışlar ılık geçer. En yağışlı mevsim sonbahardır. En soğuk ay şubat, en sıcak ay ağustostur. Bu nedenle turizme en uygun aylar haziran, temmuz ve ağustostur.

Bartın iline Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya illerinden her gün düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Sahil kenti konumunda olan Bartın'da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı aynı zamanda bir yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kuruçaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir.

Bartın merkez ve sahil ili olan Amasra’da 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Bunların yanında butik oteller ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.

Bartın’da şehir içi ulaşım halk otobüsü, dolmuş ve taksiyle sağlanmaktadır. İlçeler arası çalışan minibüsler de mevcuttur. Bartın'da tüm şehir içi ulaşımda yarım otobüsler hizmet vermektedir. Eğitim-öğretim dönemlerinde üniversite ve şehir merkezi arasında 5 dakika aralıklarla minibüsler çalışmaktadır.

Bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ve kendine has pilav, çorba ve tatlı çeşitlerinden oluşur. Bartın'a has yemekler arasında pum pum çorbası, yumurtalı isput, kabak burması, pirinçli mantı vardır.
 
Popüler restoranlar
 
Amasra Canlı Balık Restoranı: Amasra manzarası ile balık yiyebileceğiniz, mezelerinin lezzeti ve fırında helvası ile meşhur bu balık restoranı Bartın/Amasra’da Küçük Liman Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
 
Yöresel Yemek Evi: Bartın merkezde bulunan bu restoran Bartın’a özel ev yemekleri yapıyor. Bartın’ın yöresel tatlarının neredeyse her çeşidini burada bulabilirsiniz.
 
Mustafa Amcanın Yeri: Özel soslu ızgara kalkan özel ve ızgara hamsisiyle meşhur olan mekan, Küçük Liman Caddesi üzerinde.
 
Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.
 

Batın'da aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Gündüz gidilebilecek kafeler ve akşam yemeği için restoranlar mevcuttur.

Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali (Merkez - Mayıs 4. haftası - Haziran 1. haftası)
Bartın’ın ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımını sağlayarak, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın festival ortamında kaynaşıp, gerek yerel, gerek ulusal, gerekse uluslararası kültürel değerleri paylaşmalarını amaçlamaktadır.

Kozcağız Çevre, Kültür ve Sanat Festival (Merkez - Temmuz 2. haftası)
Festival ile el sanatlarının gelişimine destek olmak ve bu çerçevede sevgiyi, dostluğu ve kardeşliği yaymak amaçlanıyor.

Bartın Tiyatro Festivali(Merkez - 27 Mart)

Kurucaşile Ahşap Tekne ve Yat Festivali (Kurucaşile – Temmuz 4. haftası)

Ulus Doğa Festivali (Ulus - Ağustos 1. haftası)

İnkumu Yaz Şenliği (Merkez - Ağustos 2. haftası)

Bartın Belediyesi Kitap Fuarı (Merkez - Ekim 2. haftası)

El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı (Merkez - Aralık 4. haftası)

Bartın’da Alışveriş

Bartın, ahşap ve dokuma ürünlerden oluşan hediyelik eşya yönünden çok gelişmiştir. El dokuma ürünler, özellikle tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları ülkenin genelinde ün yapmıştır. Bu tarz hediyelikleri Amasra Çekiciler Çarşısı’nda bulabilirsiniz.