Bartın'da Yeşil ile Mavinin Tangosu: İnkumu

Boylu boyunca uzanmış yemyeşil ormanlar, çarşaf gibi serilmiş masmavi deniz. O kadar muhteşem bir armoni ki gözleriniz de, ruhunuz da, ciğerleriniz de bayram ediyor. Yeşil ile mavinin muhteşem tangosunu izlemek isterseniz buyurun İnkumu'na. 

 
İnkumu Plajı Batı Karadeniz bölgesinde Bartın ili sınırları içerisinde yer alıyor. Yaklaşık 3 km uzunluğunda olan plaj her yıl binlerce deniz ve seyahat tutkununu misafir ediyor. Ev tipi pansiyonlarda ve kıyı boyunca kurulmuş olan otellerde konaklayabilmek mümkün. Fakat yaz aylarında yoğun ziyaretçi akını nedeniyle öncesinden rezervasyon yaptırmak şart.
 

 
İnkumu sahili, incekum yapısı ve tertemiz berrak suyuyla ülkemizin en güzel sahillerinden biri olarak gösteriliyor. Özellikle çabuk derinleşmeyen yapısıyla her kesime hitap edebilen sahil, dalganın olmadığı dönemlerde çarşaf gibi muhteşem bir güzelliğe ve duruluğa sahip. İnce kum yapısı nedeniyle çeken akıntı özelliği de taşıyabilen sahilde yine de yüzerken dikkatli olunması gerekiyor.
 
 
 
İnkumu Plajı'nda her türlü sosyal ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Batı Karadeniz bölgesinin en donanımlı ve altyapısı yeterli sahillerinden biri olan İnkumu’nda incecik altın sarısı kumsalında denize girmenin yanı sıra yemyeşil ormanların tertemiz havasını ciğerlerinize çekerek trekking yapabilir, bisiklet kullanabilir, çay ve kahvelerinizi enfes deniz ve orman manzarası eşliğinde yudumlayabilirsiniz.
 

 
Bu muhteşem güzelliğe ulaşmak son derece kolay. Bartın il merkezine sadece 15 km mesafede olan İnkumu’na yaz aylarında düzenli olarak Bartın şehir merkezinden minibüslerle de ulaşım sağlanabilir.
 

 
İnkumu Plajı özellikle başkent Ankara’ya çok yakın. Ankara’ya yaklaşık 290 km mesafede olan İnkumu'na TEM otabanından Zonguldak-Bartın karayoluna saparak ulaşmak çok kolay. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından cennet parçası bu muhteşem sahile ulaşabilirsiniz.
 

 
İnkumu'na gelip de Amasra’nın dillere destan salatasını ve Karadenizin damakta efsane lezzet bırakan balığından yememek olmaz. Aynı zamanda muhteşem güzelliğin seyrine dalmışken bu eşsiz damak tatları sizi bambaşka bir alemin kapılarını açabilir.
 

 
İnkumu’nda piknik sevenler de unutulmamış. Özel olarak piknik sevenler için düzenlenmiş alanlar sahil boyunca mevcut. Böylece piknik ve mangalınızı doğanın muhteşem harmonisi eşliğinde yapabilir, İnkumu’nun şahane güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.
 

Buralara kadar gelmişken Güzelcehisar lav sütunlarını görmeden ayrılmayın. Dile kolay 80 milyon yıl öncesine dayanan muhteşem bir güzellik... İnkumu’na yaklaşık 10 km mesafede Güzelcehisar sahilinin yanı başında bulunan lav sütunları dünya doğa tarihinin en önemli yapı taşlarından biri olarak gösteriliyor. Güzelcehisar'a İnkumu’ndan aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 

 
"Ben de yeşil ile mavinin muhteşem tangosunu İnkumu’nda izlemek isteyenlerdenim" diyorsanız özgürlüğünüzü alın ve İnkumu’na doğru yelken açın, hep seyahatte kalın…
 
Yazımıza fotoğrafları ile destek veren çok değerli Ersoy BANK’a teşekkür ederim….
 Yazılarımızı facebook ve instagram üzerinden MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak da takip edebilirsiniz.