Google+

Arama formu

Amasya

Amasya, 7.500 senelik birçok medeniyete ev sahipliği yapmış geçmişi...
Devamı oku
Şehzadeler şehri olarak anılan Amasya tarihte birçok kültüre ev...
Devamı oku
Jandarma: 156 Ambulans: 112 Amasya Valiliği: 0 358 280 21 20...
Devamı oku
Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde iç kısımda yer...
Devamı oku
Köklü tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Amasya...
Devamı oku
Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde bulunan Amasya, 7.500...
Devamı oku
Amasya, Karadeniz ve İç Anadolu karasal ikliminin geçiş noktasında...
Devamı oku
İç Anadolu’yu Karadeniz’e ulaştıran yolların üzerinde bulunan...
Devamı oku
7.500 yıl boyunca birbirinden farklı medeniyetlere ve...
Devamı oku
Amasya, küçük bir şehir merkezine sahip olması nedeniyle geniş bir...
Devamı oku
Etrafında bulunduğu bölge gibi Amasya şehrinde de gece hayatında çok...
Devamı oku
Yıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüzde İç...
Devamı oku
Amasya, şehirden alışveriş yapmak isteyenlere de çeşitli seçenekler...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 4℃
Mar 8℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 9℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 329.888 / İklim: Karadeniz iklimi – Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Amasya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amasya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde bulunan Amasya, 7.500 yıllık geçmişi ile birlikte Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Anadolu’da örnek bir Türk şehri olarak öne çıkan Amasya, tarih boyunca birçok medeniyete, devlete ve topluluğa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. 2017 yılı itibariyle nüfusu 329.888 olan Amasya’nın merkez ilçesi ile birlikte toplam 7 ilçesi bulunmaktadır. Nüfusun %40’tan fazlası merkez ilçede yaşamaktadır, geri kalan kısmı ise başta Merzifon ve Suluova olmak üzere diğer ilçelerine ayrılmıştır. Son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi kitlesine de sahip Amasya, Anadolu’nun gelişmekte olan turistik bölgelerinin başında gelmektedir.


Tanıtım Videosu:

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya, 7.500 senelik birçok medeniyete ev sahipliği yapmış geçmişi ile birlikte gezilecek görülecek yerler bakımından zengin seçenekler sunar. Her ne kadar çevre ilçelerinde de gezilmesi gereken yer de olsa Amasya’da gezilecek görülecek öncelikli yerlerin birçoğu şehrin il merkezinde konumlanmıştır. Şehrin il merkezinde gezilmesi gereken yerlerin birçoğu birbirine yakın bir alanda konumlandığı için bir günde gezebilmek mümkün olsa da şehirdeki müzelere vakit ayırmak ve rahat rahat gezebilmek için Amasya gezisi için minimum iki gün ayrılmalıdır. Amasya il merkezi dışında kalan Amasya’nın ilçelerini de keşfetmek için ise iki günlük geziye ek olarak bir gün daha planlanması önerilmektedir.

Amasya Nerededir?

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde iç kısımda yer alan bir ildir. 5.701 metrekare yüz ölçümüne sahip Amasya ilinin komşu illeri olarak kuzey sınırında Samsun, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat, batısında ise Çorum bulunur.

İl genelinde 1.150 metre olan deniz seviyesinden yükseklik, Amasya ilinin merkezinde 412 metredir, 492 kilometre il sınırı bulunan Amasya’nın çevresinin 169 kilometresi Samsun ili sınırlarıyla, 165 kilometresi Tokat’la, 152 kilometresi Çorum’la, 6 kilometresi ise Yozgat’la çevrilidir.

329.888 kişilik nüfusa sahip Amasya’da merkez dâhil toplam 7 ilçe bulunur. İl merkezinden ilçe merkezlerine uzaklıkları sırasıyla Suluova’ya 27 kilometre, Merzifon’a 46 kilometre, Göynücek’e 46 kilometre, Taşova’ya 48 kilometre, Gümüşhacıköy’e 68 kilometre ve Hamamözü’ne 90 kilometredir.

Amasya, İstanbul’a sırasıyla Sakarya, Bolu, Tosya ve Merzifon rotası üzerinden 677 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye’nin başkenti Ankara’ya Çorum üzerinden 402 kilometrede ulaşmak mümkünken Ege’nin en büyük şehri İzmir’den uzaklığı Afyonkarahisar ve Ankara üzerinden 924 kilometredir. Komşu il merkezlerinden en yakın il merkezi 92 kilometre ile Çorum iken en uzak komşu il merkezi ise 200 kilometre uzaklıkta bulunan Yozgat’tır.

Amasya’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasya’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasya, Karadeniz ve İç Anadolu karasal ikliminin geçiş noktasında yer aldığı için dönem dönem her iki iklimin de özelliklerini gösterir. Amasya, yaz aylarında karasal iklim kadar kuraktır, ancak Karadeniz ikliminin etkisiyle kış aylarında karasal iklim kadar soğuk bir iklime sahip değildir. Amasya’da en yüksek sıcaklık ortalamaları 22,5 derece ile temmuz ve ağustos aylarında iken, en düşük sıcaklıklar ortalama 2,5 derece ile ocak aylarında yaşanır. Tarihte şehir içinde ölçülmüş en düşük sıcaklık 23 Şubat 1985 yılında -20,4 derecedir. En yüksek sıcaklık ise 30 Temmuz 2000 tarihinde 45 derece olarak ölçülmüştür. Karadeniz ikliminde her mevsim etkin olan yağışlar Amasya’da yaz aylarında etkili olmaz. Yaz aylarında sıcaklıklar da ideal seviyelerde (20 – 25 derece arasında) Amasya’yı ziyaret etmek için en ideal dönem hazirandan eylüle kadar olan yaz dönemidir. Eylülden sonra kasıma kadar olan dönem hava sıcaklıklarının yavaştan düşmeye başladığı ve yağışların da etkisini arttırmaya başladığı aylardır. Yüksek sıcaklıklarda seyahat etmeyi sevmeyenler için Amasya’yı ziyaret etmek için en ideal dönem bu aylar arası olacaktır.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

İç Anadolu’yu Karadeniz’e ulaştıran yolların üzerinde bulunan konumuyla Amasya şehrine kara yolundan ulaşım gayet rahattır. Amasya iline kara yolu dışında hava yolu ve demir yolu gibi ulaşım imkânları da bulunur.

Amasya, komşu illeri olan SamsunTokat ve Çorum’a devlet kara yolları ile bağlıdır. Köy yollarının da %90’ının asfalt olduğu Amasya şehrine ulaşım için kara yolu rahatlıkla tercih edilebilir. Amasya otobüs terminaline Türkiye’nin birçok noktasından otobüs seferi düzenlenir, ayrıca komşu iller Samsun ve Çorum’a her saatte bir otobüs bulabilmek mümkündür.

Amasya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Amasya’da Nerede Kalınır?

Amasya’da Nerede Kalınır?

7.500 yıl boyunca birbirinden farklı medeniyetlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapan ve son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi sayısına sahip olan Amasya’da konaklama açısından da birçok seçenek bulunmaktadır. Amasya’ya gelen ziyaretçiler şehrin tarihi dokusunu solumak için genellikle il merkezinde konaklamayı tercih etmektedir. Şehir merkezinde 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar birçok konaklama seçeneği bulunurken şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken konaklama seçeneği, eski konaklardan dönüştürülen butik tarzda konaklama imkânı sunan tesislerdir. Şehrin merkezinde bulunan butik tesisler, Amasya’nın geçmişini konaklayan ziyaretçilerine en iyi şekilde yansıtır.

Amasya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Amasya Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amasya Otelleri
En Uygun Fiyatlı Amasya Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Amasya Otelleri

Amasya Otelleri

Şehzadeler şehri olarak anılan Amasya tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. 7.500 yıllık geçmişi ile Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehirde tarihî mekânlar genellikle merkezde yer almaktadır. Daha çok tarihî konakların restore edilerek işletilmesiyle hizmet veren Amasya otelleri seyahatiniz boyunca samimi ve sıcak konaklama imkânı sunmaktadır. Gezilecek yerler bakımından zengin seçenekler sunan Amasya’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kral Kaya Mezarları’nı, Harşena Dağı üzerine kurulmuş Amasya Kalesi’ni, Şehzadeler Müzesi’ni, Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi’ni gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Şehri gezmek için en uygun zaman dilimi haziran ve eylül aylarıdır. Çatal çorbası, hele çorbası, bakla dolması, Amasya çöreği, etli bamya ve bat yemeği yöreye ait lezzetlerdir. Ev yapımı pekmez, sıkma köy tarhanası, keçiboynuzu, elma kurusu ve elma lokumu Amasya’dan sevdikleriniz için alabileceğiniz ürünlerden bazılarıdır.

Amasya Otelleri

Amasya Şehir İçi Ulaşım

Amasya Şehir İçi Ulaşım

Amasya, küçük bir şehir merkezine sahip olması nedeniyle geniş bir toplu taşıma ağına sahip bir şehir değildir. Bununla birlikte Amasya’da şehir içi ulaşım için özel halk otobüsleri ve minibüsler ile birlikte taksiler bulunmaktadır. Küçük bir coğrafyaya yayıldığı için Amasya şehir merkezinde gezilecek yerleri çoğunlukla yürüyerek gezmek mümkündür. Bu nedenle Amasya seyahatinde il merkezinde dolaşırken toplu taşımaya pek fazla ihtiyaç kalmaz. Ancak çevre ilçelere gidebilmek için ilçeler arası hizmet veren minibüsler tercih edilmelidir. Çevre ilçelere ulaşım imkânı sağlayan minibüsler sık aralıklarla hizmet vermektedir.

Amasya Mutfağı

Amasya Mutfağı

Köklü tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Amasya’nın yemek kültürü de bu doğrultuda zenginleşmiştir. Coğrafi konumu ile birlikte İç Anadolu ve Karadeniz’in geçiş noktasında bulunan şehirde hem Karadeniz hem de İç Anadolu mutfağının en lezzetli yemeklerini bulabilmek mümkündür. Amasya mutfağında çorbalardan sebze yemeklerinehamur işlerinden et yemeklerine birçok lezzetli seçenek bulunur. Çatal çorbasıhelle çorbasıbakla dolmasıAmasya çöreğietli bamyaAmasya usulü keşkek ve bat yemeği Amasya’nın yerel lezzetlerine verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Amasya’da Gece Hayatı

Amasya’da Gece Hayatı

Etrafında bulunduğu bölge gibi Amasya şehrinde de gece hayatında çok fazla bir seçenek bulunmaz. Şehirde özellikle gençlerin tercih ettiği birkaç kafe tarzı mekân gece hayatında tercih edilebilecek mekânların başında gelirken meyhane tarzı eğlence arayan kişiler için de sınırlı seçenekler bulunmaktadır.

Amasya’daki Festivaller

Amasya’daki Festivaller

Yıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüzde İç Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Amasya, yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerden bazılarının detayları aşağıdaki gibidir:

Amasya Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali: Kurtuluş mücadelesinin başladığı günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya geliş tarihi olan 12 Haziran günü, Amasya’da 1950 yılından beri kutlanmaktadır. İlk yıllarında sadece 12 Haziran’da Atatürk Günü olarak kutlansa da daha sonradan 1961 yılında 10 – 12 Haziran arası Atatürk Günü Amasya Festivali olarak kutlanmaya başlamış, günümüzde ise 12 – 22 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 10 günlük bir festival olmuştur. Festival boyunca birçok spor ve kültür faaliyetinin düzenlendiği festival binlerce katılımcı tarafından takip edilmekte ve Amasya turizmine katkı sağlamaktadır.

Amasya’da Alışveriş

Amasya’da Alışveriş

Amasya, şehirden alışveriş yapmak isteyenlere de çeşitli seçenekler sunar. Şehirden alınabilecek şeylerin başında, adı Amasya ile özleşmiş olan ve tüm Türkiye’de Amasya elması olarak bilinen misket elması gelir. Özellikle mevsimine denk gelindiyse Amasya’da iken denenmesi gereken yiyeceklerin başında gelen misket elmasını eve götürmek için de kilolarca almak mümkündür. Amasya mutfağında öne çıkan yemeklerden biri olan etli bamya yemeğini evinde de yapmak isteyen seyahatseverler için Amasya’dan eve dönerken alınabilecek yiyeceklerden bir diğeri ise şehrin ünlü bamyasıdır. Yöresel olarak öne çıkan yiyeceklerden diğerleri ise ev yapımı pekmezlerkeçiboynuzusıkma köy tarhanasıelma kurusuelma lokumu ve ev yapımı eriştedir. Bu gibi ürünlerin hepsini birden bulup alabileceğiniz yerlerden biri Balkar Tarım Gıda, Amasya Saat Kulesi’ne 3 – 4 dakikalık yürüme mesafesindeki konumuyla merkezi bir noktada hizmet sunmaktadır.

Amasya İçin Faydalı Bilgiler

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Amasya Valiliği: 0 358 280 21 20

Amasya Belediyesi: 0 358 218 80 00