Amasya’ya Nasıl Gidilir?

İç Anadolu’yu Karadeniz’e ulaştıran yolların üzerinde bulunan konumuyla Amasya şehrine karayolundan ulaşım gayet rahattır. Amasya iline kara yolu dışında hava yolu ve demir yolu gibi ulaşım imkânları da bulunur.

Amasya, komşu illeri olan Samsun, Tokat ve Çorum’a devlet kara yolları ile bağlıdır. Köy yollarının da %90’ının asfalt olduğu Amasya şehrine ulaşım için kara yolu rahatlıkla tercih edilebilir. Amasya otobüs terminaline Türkiye’nin birçok noktasından otobüs seferi düzenlenir, ayrıca komşu iller Samsun ve Çorum’a her saatte bir otobüs bulabilmek mümkündür.

Amasya’ya İstanbul’dan kendi aracı ile gelmek isteyen ziyaretçiler sırasıyla Düzce, Bolu, Tosya ve Merzifon rotasını izleyerek 677 kilometrelik bir yolculuk sonrası yaklaşık sekiz saatte ulaşabilir. Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum rotası üzerinden 334 kilometre uzaklıkta bulunur.

Amasya’ya ulaşmak için kullanılan en yaygın araçlardan biri de hava yoludur. Amasya şehrinin havalimanı Merzifon ilçesinde bulunur ve çeşitli firmaların bazı dönemlerde her gün bazı dönemlerdeise belirli günlerde Amasya’ya uçuşları bulunmaktadır. Bu uçuşlar Amasya ile İstanbul arasını 1 saat 15 dakikaya indirmektedir. Amasya’ya hava yolu ile ulaşım için diğer bir alternatif ise il merkezine 150 kilometre uzaklıkta bulunan komşu ili SamsunÇarşamba Havalimanı’dır. Amasya Merzifon Havalimanı’na göre daha çok uçuşun ve alternatifin olduğu Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan Samsun şehir merkezine gelerek buradan otobüsler ile Amasya’ya ulaşılabilir.

Amasya’ya çevre illerden ulaşım için bir diğer alternatif ise demir yoludur. 2018 başı itibariyle çalışmalar nedeniyle kapalı olan Sivas – Samsun demiryolu üzerinde bulunan Amasya, demiryolu ile Samsun’a 134 kilometre, Sivas’a ise 260 kilometre uzaklıkta bulunur. Sivas – Samsun demir yolunun 2018 yılı içerisinde tekrardan hizmete girmesi beklenmektedir.