Amasya’da Alışveriş

LL4S69BT.JPG

Amasya, şehirden alışveriş yapmak isteyenlere de çeşitli seçenekler sunar. Şehirden alınabilecek şeylerin başında, adı Amasya ile özleşmiş olan ve tüm Türkiye’de Amasya elması olarak bilinen misket elması gelir. Özellikle mevsimine denk gelindiyse Amasya’da iken denenmesi gereken yiyeceklerin başında gelen misket elmasını eve götürmek için de kilolarca almak mümkündür. Amasya mutfağında öne çıkan yemeklerden biri olan etli bamya yemeğini evinde de yapmak isteyen seyahatseverler için Amasya’dan eve dönerken alınabilecek yiyeceklerden bir diğeri ise şehrin ünlü bamyasıdır. Yöresel olarak öne çıkan yiyeceklerden diğerleri ise ev yapımıpekmezler, keçiboynuzu, sıkma köy tarhanası, elma kurusu, elma lokumu ve ev yapımı eriştedir. Bu gibi ürünlerin hepsini birden bulup alabileceğiniz yerlerden biri Balkar Tarım Gıda, Amasya Saat Kulesi’ne 3 – 4 dakikalık yürüme mesafesindeki konumuyla merkezi bir noktada hizmet sunmaktadır.

Amasya’da iken denenmesi gereken lezzetlerin bir diğeri olan Amasya Çöreği de Amasya seyahatinden eve dönerken kilolarca alınabilecek yiyeceklerden bir diğeridir. Amasya çöreğini denemek ve satın almak için en ünlü yerlerden biri Çörekçi Galip’tir. Üç kuşaktır bu işte olan Çörekçi Galip’te birbirinden farklı içeriğe sahip çörek çeşitlerini deneme ve alma imkânı bulunmaktadır.

Amasya’dan alınması gerekenler listesinde genelde yiyecekler öne çıksa da şehir içinde bulunan hediyelik eşya satan dükkânlarda şehre özgü bir sürü hediyelik eşya imkânı da bulunmaktadır. Bu dükkânlarda şehrin kültürünü ve geçmişini yansıtan el yapımı şallar, yemeniler, süs eşyaları ve takılar bulunabilir.

Alışveriş merkezlerini gezmek isteyenler için ise Amasya’da tek alternatif 2015 yılında açılmış olan Amasya’nın ilk ve tek alışveriş merkezi konumunda bulunan Amasya Park AVM’dir. 8.000 metrekare alan üzerinde 35 mağaza, 9 kafe-restoran, 4 sinema salonu, 1 market ve çocuk oyun salonunu barındıran alışveriş merkezi, kısa zamanda yerli halkın beğenisini kazanmış ve yılda 3 milyon kişiyi aşkın ziyaretçi ile Amasya’nın alışveriş için en çok tercih edilen yerlerinin başında gelmektedir.