Google+

Tokat

Tokat - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon8℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 118.738 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

1446369835249.jpg

Tokat, bir Karedeniz ili olsa ilçelerinden bazıları İç Anadolu Bölgesi sınırlarındadır. 118.738 kişilik nüfusa sahip Tokat'ın güneyinde Sivas, kuzeydoğusunda Ordu, batısında Amasya, kuzeyinde Samsun ilçeleri vardır. Tokat, Karadeniz Bölgesi’nde olduğundan şehre Karadeniz iklimi hâkimdir.

Köklü bir tarihi olan Tokat’ın Komana, Kacun ve Sobaro isimleriyle anılan Toygarcılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Hititler, Asullar, Kimmerlinler, Persler ve Makedonyaların zamanında hâkim olduğu bir coğrafi konumdadır. Türkiye'nin en çok türbesine sahip olan şehirlerden biridir. Aynı zamanda Türkiye'nin önemli akarsularından biri olan Yeşilırmak da Tokat'ın içinden geçmektedir.

Sarma dolma için kullanılan yeşil yaprağıyla ünlü olan Tokat’ta ayrıca soğan, karpuz, kavun, şeker pancarı, tütün, patates, fasulye, domates ve mısır yetiştirilir. Ovalarda hayvan yetiştiriciliği ön plandadır. Tokat’ın içinde birçok fabrika yer almamaktadır. Bunlardan bazıları; Tokat Sigara Fabrikası, Dimes Meyve Suyu Fabrikası, Samaş Bentonit Fabrikası, Kereste Fabrikası ve Yem Fabrikası’dır. Bir de şeker fabrikası bulunur.

Tokat'ın Antik Bizans dönemindeki en eski adı Komano'dur. Daha sonra Evdoksia ve Dokia adlarıyla anılan şehir Arapların idaresine geçince Dokatadıyla bilinir olmuş ve İran, Selçuk, Moğol ve Yıldırım Bayezid'ın hâkimiyeti altına girdikçe Kah-Cun, Dâr'ün-Nusret, Somaru, Dâr'ün-Nasr adlarını almış ve en son Osmanlı idaresinde Tokat adını almıştır. Birçok medeniyeti bünyesinde bulunduran Tokat tarihi zenginlikleriyle dikkat çekmektedir.


 

 

Ballıca Mağarası

7510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ballıca Mağarası

Yaklaşık olarak oluşması 3.5 milyon yıl süren Ballıca Mağarası, dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilmiştir. Tokat’a 28 kilometre uzaklıkta Ballıca köyünde bulunan mağara, Türkiye’de eşi olmayan sarkıtları ve dikitleri içerir. Mağara yerli turistlerin uğrak noktasıdır.

-

Tokat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Cavusoglu Tower Hotel, Grand Taşkale Hotel, Doga Butik Otel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Dedeman Tokat Oteli gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tokat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sulusaray Antik Kenti (Sebastopolis)

3610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulusaray Antik Kenti (Sebastopolis)

Tokat il merkezine 69 kilometre uzaklıkta olan, Sulusaray ilçesinde bulunan bu kent, Roma dönemine aittir. Roma imparatoru Traianus zamanında (M.S. 98-117) Kappadokia eyaletine dahil edilmiştir. Bu konuya ilişkin kitabe, şehrin ileri gelenleri ve halk tarafından şehir merkezine dikilmiştir. Geçmişte Prens Charles'ın da ziyaret ettiği bu mekan, açık hava müzesi olarak kullanılmakta ve bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

-

Sulusokak Çarşısı

6810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulusokak Çarşısı

Sulusokak, Tokat’ın en eski yerleşim merkezidir. Bunun yanında, her bir noktasında bir tarihi eser barındırmaktadır. Ali Paşa Camii, Ulu Camii, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helâsı, Tokat Müzesi, Takyeciler Camii, Paşa Hamamı gibi önemli tarihi yapılar burada bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Kuzeyinde Samsun, kuzeydoğusunda Ordu, güney ve güney doğusunda Sivas, güneybatısında Yozgat, batısında Amasya ile çevrili olan şehir, Yeşilırmak vadisinin üzerine kurulmuştur.

Geolocation

İç ve Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayan Tokat, vadi ve yamaçlara kurulmuştur. Bu yüzden İç Anadolu iklimi ve Doğu Anadolu iklimleri arasında geçiş iklimine sahiptir. Sıcaklığın en fazla olduğu aylar haziran, temmuz, ağustos ayları; en soğuk ayları ise aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Turistik amaçlı gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Tokat’a Türkiye'nin hemen hemen her ilinden kara ulaşımı mümkündür. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşlar da mevcuttur. Bazı şehirlerden demir yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Otomobil ile seyahat edecekler için mesafe Amasya Tokat arası 115 kilometre, Sivas Tokat arası 107 kilometre, Çorum Tokat arası 182 kilometre, Ordu Tokat arası 218 kilometre, Samsun Tokat arası 241 kilometre Ankara Tokat arası 385 kilometre, İstanbul Tokat arası 796 kilometre, İzmir Tokat arası 980 kilometredir.

Tokat merkezde 2, 3 ve ya 4 yıldızlı oteller mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Tokat onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Tokat Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tokat Otelleri

En Uygun Fiyatlı Tokat Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tokat Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Tokat Otelleri

Tokat merkezde yaya olarak gezilebileceği gibi, toplu taşıma aracı olarak belediye otobüsleri ve taksiler hizmet vermektedir.Tokat halk otobüslerinin saatlerine linkteki siteden ulaşabilirsiniz.

Hem Karadeniz hem de karasal iklimin görüldüğü şehrin mutfak kültürü de bundan fazlasıyla etkilenmiştir. Sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de fazlasıyla mevcuttur: Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Gendüme Çorbası, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Mahlep Şarabı, Kabak Kavurması, Madımak, Yavan Dolması, Tokat Mantısı, Erikli Yavan Sarma, Tokat Böreği.

Popüler restoranlar

Fermanlı Ata Ocağı: Genellikle yaz aylarında olan Tokat kebabını, Ata ocağında her mevsim yiyebilirsiniz. Eğer 3-4 kişi gittiyseniz, karışık kebabı da tavsiye ediliyor.

Pirhan: Eski bir mekânda kurulu güzel bir lokantadır. Burada en çok Tokat kebabı tavsiye ediliyor.

Cadde Cafe ve Restaurant: Daha çok Tokat'ta yaşayan üniversitelilerin ziyaret ettiği ve canlı müziğin oldukça başarılı olduğu bir kafe-restorandır. Konum olarak şehrin tam merkezindedir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Tokat’ta hareketli bir gece hayatı bulunmamaktadır. Vaktinizi değerlendirebileceğiniz ve Tokat’ın kokusunu burnunuzda hissedeceğiniz sokak kafeleri öneriliyor.

· Zile Kiraz Festivali(Zile / Haziran):Kirazı ile meşhur Zile’nin, Zile Kirazını ülkemize tanıtmak amacıyla düzenlediği geleneksel festivaldir.

· Kültürel Etkinlikler ve Çilek Festivali (Erbaa / Haziran)

· Niksarın Fidanları Kültür ve Sanat Şenliği (Niksar / Haziran)

· Geleneksel Emirseyit Beldesi Bağ Yaprağı Kültür ve Dayanışma Festivali (Merkez / 23 Haziran)

· Uluslararası Geleneksel ve Kültürel Erbaa Etkinlikleri (Erbaa / Haziran)

ozkaleli-sade-beyaz-zile-pekmezi-250-gr-aa73a6_1024x768.jpg

Tokat’a seyahatinizde almadan gitmeyeceğiniz en önemli şey Beyaz Zile pekmezi ve sarma yaprağı olmalıdır. Hediyelik eşya için ise Yazmacılar Çarşısı’ndan tahta boya ile boyanan yazmalardan alabilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0356 214 22 20