Tokat Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası, Karadeniz Bölgesi’nde, Tokat‘ın Pazar ilçesinde yer alan ve dünyanın en büyük mağaraları arasında sayılan bir mağaradır.

1995’ten bu yana ziyarete açık olan ve görenleri büyüleyen bu doğal oluşum her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Mağara 5 kat ve 8 salondan oluşur ve bazı kısımlarında oluşum günümüzde de devam etmektedir.

 Ballıca Mağarası’na gittiğinizde içeri fotoğraf makinası sokamayacağınızı belirtelim. Bunun sebebi ise mağarada bulunan sarkıtların ve dikitlerin milyonlarca yılda oluşmuş olması ve fotoğraf flaşının bunları yıpratabilmesi. Yolunuz Tokat’a düşerse bu büyülü mağaraya mutlaka gitmelisiniz.

Ballıca Mağarası Hakkında

Ballıca Mağarası nasıl oluşmuştur sorusunun cevabı yaklaşık 4 milyon yıl öncesine dayanıyor. Oluşum, yaklaşık 680 metre uzunluğunda ortalama 90-95 metre yüksekliğindedir. Mağaranın çeşitli yerlerinde küçük yarasa grupları bulunur. Küçük yarasalar mağarada yaşayan en belirgin canlı grubudur. Mağarada yaz mevsiminde de kış mevsiminde de ortalama sıcaklık 17-19 derece arasında seyreder ve ortalama nem %55’i geçer.

Mağaranın giriş kısmında Havuzlu Salon denilen bölüm bulunur. Nem oranı mağaranın diğer bölümlerine göre burada biraz daha azdır. Burada taşların üzerinde pullu bir yapı bulunurBu oluşum incelendiğinde eskiden burada yaşam olduğu sonucuna varılmıştır. Mağarada ayrıca Büyük Damlataş SalonuYeni SalonMantarlı Salon gibi alanlar vardır. Bu kısımların da her birinin ayrı bir güzelliği ve özelliği bulunur.

Mağaranın içinde ve özellikle de büyük salonda ilginç yapılar yer alır. Bunlardan bazıları, 10 metreyi aşan sütunlar, şapkalı mantara benzeyen travertenler, dev kolonlar ve boyutları 30 santim ile 7 metre arasında değişebilen enteresan şekilli soğan oluşumlardır.

 Tokat Ballıca Mağarası faydaları konusuna gelecek olursak mağaranın içerisindeki oksijenin dışarıya göre daha fazla olması nedeniyle astım hastalarına iyi gelir. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan ziyaretçiler dahi yaklaşık 90 metre inip çıktıktan sonra hiç yorulmadıklarını ve içerideki havanın çok temiz olduğunu dile getirirler.

Ballıca Mağarası kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir. Üstelik sınırlı kireçtaşı oluşumu göz önüne alındığında, mağaranın bulunduğu alan son derecede geniştir. Kireçtaşının kırık yapısı ve kimyasal oluşumu karstikleşme kontrolünün ve mağaradaki sütunların, sarkıtların ve dikitlerin şekillenmesinin temel sebebidir.

Ballıca Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Ballıca Mağarası haftanın her günü açık ve 08:00-20:00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Ballıca Mağarası Giriş ücreti öğrenciler için 8 TL, siviller için ise 16 TL.

 *Fiyatlar Haziran 2019 tarihinde güncellenmiştir.
 

Ballıca Mağarası İletişim

Adres: Ballıca Köyü, Ballıca Mağarası/Pazar
Telefon: 05327670323

Ballıca Mağarası Ulaşım

Ballıca Mağarası, Tokat’ın 26 km güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’nde, bulunuyor. Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası’na ulaşan yaklaşık 8 kilometrelik yol, Kral Yolu’na bağlanan Selçuklu Dönemi’ne ait bir köprünün kenarından devam ediyor. Köprüyü takip ederek köye ve mağaraya ulaşabilirsiniz.