Google+

Tokat’ta Gezilecek Yerler

160710 Ağu 2016Lokasyon Detay

Tokat'ın Antik Bizans dönemindeki en eski adı Komano'dur. Daha sonra Evdoksia ve Dokia adlarıyla anılan şehir Arapların idaresine geçince Dokatadıyla bilinir olmuş ve İran, Selçuk, Moğol ve Yıldırım Bayezid'ın hâkimiyeti altına girdikçe Kah-Cun, Dâr'ün-Nusret, Somaru, Dâr'ün-Nasr adlarını almış ve en son Osmanlı idaresinde Tokat adını almıştır. Birçok medeniyeti bünyesinde bulunduran Tokat tarihi zenginlikleriyle dikkat çekmektedir.

Tokat’ta Gezilecek Yerler
 

 

Tokat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Cavusoglu Tower Hotel, Grand Taşkale Hotel, Doga Butik Otel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Dedeman Tokat Oteli gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tokat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ballıca Mağarası

7810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ballıca Mağarası

Yaklaşık olarak oluşması 3.5 milyon yıl süren Ballıca Mağarası, dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilmiştir. Tokat’a 28 kilometre uzaklıkta Ballıca köyünde bulunan mağara, Türkiye’de eşi olmayan sarkıtları ve dikitleri içerir. Mağara yerli turistlerin uğrak noktasıdır.

-

Sulusaray Antik Kenti (Sebastopolis)

3610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulusaray Antik Kenti (Sebastopolis)

Tokat il merkezine 69 kilometre uzaklıkta olan, Sulusaray ilçesinde bulunan bu kent, Roma dönemine aittir. Roma imparatoru Traianus zamanında (M.S. 98-117) Kappadokia eyaletine dahil edilmiştir. Bu konuya ilişkin kitabe, şehrin ileri gelenleri ve halk tarafından şehir merkezine dikilmiştir. Geçmişte Prens Charles'ın da ziyaret ettiği bu mekan, açık hava müzesi olarak kullanılmakta ve bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

-

Sulusokak Çarşısı

6910 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulusokak Çarşısı

Sulusokak, Tokat’ın en eski yerleşim merkezidir. Bunun yanında, her bir noktasında bir tarihi eser barındırmaktadır. Ali Paşa Camii, Ulu Camii, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helâsı, Tokat Müzesi, Takyeciler Camii, Paşa Hamamı gibi önemli tarihi yapılar burada bulunmaktadır.

-

Kaz Gölü

16210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kaz Gölü

Pazar ilçesine bağlı Üzümören Kasabası Çiftlik Köyü yakınlarında bulunan Kaz Gölü, sazlarla kaplı olup birçok kuş türünü içinde barındırmaktadır. Kuş cenneti olarak nitelendirilen Kaz Gölü’nde ziyaretçiler için yapılan gözetleme kulelerini kullanabilirsiniz.

-

Mahperi Hatun Kervansarayı

2610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mahperi Hatun Kervansarayı

Tokat’ın Pazar ilçe merkezinde bulunan bu kervansaray Selçuklu Sultanı, Aleattin Keykubat’ın annesi Mahperi Hatun adına yaptırılmıştır. Sivas, Tokat, Samsun güzergâhından geçen tarihi ipek yolunun üzerinde bulunmaktadır. Son yıllarda restore edilerek düğün, toplantı ve ziyaretçilere açılmış olup özellikle yaz aylarında çok ilgi görmektedir.

-

Sulusaray Kaplıcaları

2110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’a 68 kilometre uzakta bulunan Sulusaray ilçesi yakınlarındaki kaplıca birçok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. Özellikle kış aylarında pek çok ziyaretçi bu kaplıcalara şifa aramak için gelmektedir.

-

Almus Baraj Gölü Tufantepe

3510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Almus Baraj Gölü Tufantepe

Almus Baraj Gölü, Tokat’a 34 kilometre mesafedeki Almus ilçesindeki Yeşilırmak üzerine kurulmuştur. Barajın yanındaki Tufan Tepe, hafta sonları yerel halkın mesire yeridir.

-

Zile Kalesi

9810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Zile Kalesi

M.Ö. 48 yılındaki savaşı kazanan Jül Sezar'ın “Geldim, Gördüm, Yendim” sözünü bu kaleyi fetih edince söylediği bilinir. Latince yazılı Roma Sütunu aslı olan “Vene, Vidi, Vici” kalenin içinde sütunlarda yazılı olarak durmaktadır.

-

Tokat ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-