Tokat’ta Alışveriş

Tokat’a seyahatinizde almadan gitmeyeceğiniz en önemli şey beyaz Zile pekmezi ve sarma yaprağı olmalıdır. Hediyelik eşya için ise Yazmacılar Çarşısı’ndan tahta boya ile boyanan yazmalardan alabilirsiniz. Yazmacılar Çarşısı'ndan yazma ve ipek dokuma ürünler alınabilir. Tokat'ın ünlü yazmalarının en önemli özelliği elvan baskı denilen oldukça renkli ve özel baskı yöntemidir. Desenler ıhlamur ağacından kalıplara oyulur ve doğal boyalarla bezlere baskı yapılır. Böylece kumaş yıpransa bile desenlerde bir yıpranma olmaz. 1300'lü yıllardan beri sürdürülen yazmacılık zanaatının merkezi Tokat haline gelmiştir. Elvan yazmalarındaki siyah yaldız, motiflerin dış çizgilerinde de kullanılır. 

Tokat Taşhan'da ise bakırcılar, antikacılar, ahşap oymacılar ve seramikçilerden Tokat yöresine ait eşyalar ve folklorik ürünler alabilirsiniz. Taşhan dikdörtgen planlı, açık avlulu ve iki katlı bir Osmanlı hanı olup 400 yılı aşkın bir süredir esnaf ve zanaatkarlara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'deki en büyük hanlardan biri olan Taşhan, sadece alışveriş değil, tarihi ve mimari açıdan da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Şehirdeki yöresel dükkanlardan Tokat'a özgü, köme, pestil, pekmez, marmelat, çemen, bez sucuk, pastırma, Tokat yaprağı satın alınabilir. Tokat çemeni, baharat, tuz, sarımsak ve suyun belli bir oranda karıştırılarak yapılan yöreye özgü iştah açıcı bir doğal üründür. 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı