Amasya’da Gece Hayatı

Etrafında bulunduğu bölge gibi Amasya şehrinde de gece hayatında çok fazla bir seçenek bulunmaz. Şehirde özellikle gençlerin tercih ettiği birkaç kafe tarzı mekân gece hayatında tercih edilebilecek mekânların başında gelirken meyhane tarzı eğlence arayan kişiler için de sınırlı seçenekler bulunmaktadır.

Türk eğlence kültüründe önemli bir yer tutan meyhane tarzı mekânları sınırlı sayıda olsa da Amasya ilinde de bulmak mümkündür. Amasya’da bulunan bu tarz mekânlarda uzun sohbetler eşliğinde rakı, balık ve meze gibi seçenekler ile sofralar donatılarak keyifli bir gece eğlencesi geçirmek mümkündür. Amasya’da bulunan bu tip mekânların başında gelen yerlerden biri Eylül Buğusu Restoran’dır. Büyük ve eski bir binanın içinde ferah bir ortam sunan Eylül Buğusu Restoran, genellikle gençler tarafından tercih edilse de yaz ve kış dönemi boyunca canlı müziğin de eksik olmadığı ortamıyla Amasya’da gece hayatı konusunda kaliteli bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Amasya’da oturup meze sofrası kurulabilecek diğer mekânlardan biri ise 1940’tan beri aynı yerinde hizmet veren Şehir Kulübü’dür. Eski bir konakta hizmet veren Şehir Kulübü, Yeşilırmak kıyısındaki konumuyla Amasya’yı ziyaret edenler için huzur dolu bir alternatiftir. Yeşilırmak kıyısında konumlanan bir diğer mekân ise Strabon. Adını Amasya’da ölen Yunan coğrafyacı Strabon’dan alan restoran hem açık hem de kapalı alana sahip olduğu için her dönem canlıdır. Amasya’da bulunan bir diğer mekân Çakallar Seyir Tepesi’ndeki şehre hâkim konumuyla eşsiz bir manzara sunan Ali Kaya Restoran’dır. 1956’dan beri hizmet veren restoranda kebaptan balığa birçok ana öğün seçeneği ile birlikte çeşitli mezeler bulunmakta. Mekândan kent merkezini, Kral Mezarlarını ve Amasya Kalesi’ni izlemek ayrı bir keyif vermektedir.

Her ne kadar fazla seçenek olmasa da Amasya, gece hayatından beklentisi olan seyahatseverler için şehir merkezinde bulunan meyhane tarzı mekânlarda keyifli vakit geçirme şansı sunmaktadır.