Amasya’daki Festivaller

Yıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüzde İç Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Amasya, yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerden bazılarının detayları aşağıdaki gibidir:

Amasya Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali: Kurtuluş mücadelesinin başladığı günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya geliş tarihi olan 12 Haziran günü, Amasya’da 1950 yılından beri kutlanmaktadır. İlk yıllarında sadece 12 Haziran’da Atatürk Günü olarak kutlansa da daha sonradan 1961 yılında 10 – 12 Haziran arası Atatürk Günü Amasya Festivali olarak kutlanmaya başlamış, günümüzde ise 12 – 22 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 10 günlük bir festival olmuştur. Festival boyunca birçok spor ve kültür faaliyetinin düzenlendiği festival binlerce katılımcı tarafından takip edilmekte ve Amasya turizmine katkı sağlamaktadır.

Merzifon Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası: En son onsekizincisi 27 – 30 Ağustos 2017 arasında düzenlenen Merzifon Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile başlar. Şenlik süresince birçok ünlü isim de Merzifon’u ziyaret etmektedir ve etkinlikler kapsamında birçok açılış, konser, yarışma ve sergi düzenlenir.

Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali: Tarih boyunca birçok medeniyetin önemli merkezlerinden biri olan Amasya, Osmanlı döneminde de bu özelliğini sürdürmüş ve birçok yay ve ok üstadının yetiştiği merkez olmuştur. Her sene yaz aylarında Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde düzenlenen Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali, Amasya’ya gelen ziyaretçileri bu kültürel mirası tanıtmayı ve bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Yukarıda detaylarını belirttiğimiz festivallerin yanı sıra Amasya yıl içinde, Ali Pircivan Kültür Etkinliği, Baraj Şenliği, Bayrak Şenliği, Boğalı Baldıran Yayla Şenliği, Cafer Dede Kültürel Etkinliği, Esençay Şahin Yayla Şenlikleri, Kabaoğuz Yayla Şenlikleri, Yöresel Çömevliya Pilav Şenlikleri ve Niyaz Baba Şenliği gibi birçok etkinlik ve şenliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.