Google+

Gökçeada

AVRUPATürkiyeGökçeada
Gökçeada - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon7℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 8.906 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

wwb_img3.jpg

Türkiye’nin en batı noktası ve en büyük adası olarak bilinen Gökçeada’nın bakir doğası ve sakin atmosferi, içinde bilinmeyen pek çok güzelliği de barındırır. Zengin su kaynakları, yaban hayat ve onlarca sessiz koyun yanı sıra 8.000 yıllık bir tarihi vardır. Gökçeada’nın kendine has değerlerinden biri de yüksek tepelere kurulu ve birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan tarihi Rum Köyleridir.

1970 yılından önce, resmi adı İmroz olan adanın antik adı İmbros’tur. Kelimenin kökeni ise “Yüce Ana Tanrıça” anlamına gelen İmaura’dır. İmbros adı birçok kaynakta çorak topraklardaki bereket tanrısı olarak geçmektedir. Homeros’un ünlü İlyada Destanı’nda da İmroz’dan pek çok kez bahsedilir.

Gökçeada’da son yıllarda etkili bir şekilde hayata geçirilen organik tarım, adanın ekonomisinin de bel kemiğini oluşturur. Bu yönde gelişmeye açık olan adanın diğer gelir kaynakları ise hayvancılık, zeytincilik, bağcılık, balıkçılık ve turizmdir. Ada, yıl boyu esen rüzgarları ile sörf için; berrak denizi ve zengin su altı yaşamı ile de dalış için son derece uygun koylara ve kıyılara sahiptir. Gökçeada, 2011 yılından beri sakin şehir anlamına gelen Cittaslow üyesidir ve dünyanın bu unvana sahip ilk ve tek adasıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gökçeada bakir doğası, sakin koyları ve Rum köyleri ile ziyaretçilerine dingin ve masalsı bir tatil vadediyor. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan ada, efsaneleriyle de ünlüdür.

Görülmesi gereken diğer yerler: Marmaros Şelalesi, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Aydıncık Plajı, Yuvalı Koyu, Yıldız Koy, Laz Koyu, Gizli Liman, Kaleköy, Kaya Mezarı, Yeni Bademli Höyük.

Kaşkaval Burnu (Peynir Kayalıkları)

10612 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kaşkaval Burnu (Peynir Kayalıkları)

İlginç kaya oluşumları ile ünlü Kaşkaval Burnu, Kuzulimanı’nın sol tarafında bulunur. Üst üste dizili peynir kalıplarını andıran ve bir de efsaneye konu olan bu kayaları görmek yalnızca deniz yolu ile mümkündür. Peynir Kayalıkları’na tekne ile Kaleköy Limanı’ndan 15 dakikada, Kuzulimanı’ndan ise 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

-

Gökçeada lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Gokceada Bag Evleri, Zeytindali Hotel, Degirmen Konukevi. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Beyaz Ev Gokceada, Son Vapur Konukevi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Suna Apart Hotel, Huzur Pension, Elite Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gökçeada aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tuz Gölü

19512 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tuz Gölü

Gökçeada’nın doğu ucunda, Aydıncık ve Kefalos plajlarının arasında yer alan Tuz Gölü, yalnızca deniz suyu ve yağmurlarla beslenen bir göldür. Yaz aylarında buharlaştığında gölün üzerinde ortaya çıkan tuz tabakası, ada sakinlerinin tuz ihtiyacını karşılıyor. Pek çok kuş türünün gözlenebildiği Tuz Gölü, kış aylarında flamingolara da ev sahipliği yapmaktadır.

-

Tepeköy Çınaraltı

3912 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tepeköy Çınaraltı

Gökçeada’nın merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer alan Tepeköy, adanın en yüksekteki Rum Köyüdür. Her sene 15 Ağustos’ta gerçekleşen Meryem Ana Panayırı’na da ev sahipliği yapan köyün meydanında, adanın yegane Rum tavernası bulunur. Tarihi kilise ve eski Rum mezarlığı da görülmeye değerdir. Tepeköy yakınındaki bir piknik alanı olan Çınaraltı’nda ise, anıt niteliğinde olan ve koruma altına alınan 625 yaşında bir çınar ağacı bulunuyor. Antik çeşmeden akan kaynak suyu ve etkileyici manzarası ile ünlü bu mesire yerine uğramayı unutmayın.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

289 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir ve Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alır. Kuzeyinde Semadirek Adası, güneyinde Bozcaada, doğusunda Gelibolu Yarımadası, güneybatısında ise Limni Adası bulunmaktadır. Kıyı şeridi uzunluğu toplam 95 kilometre olan adanın en yüksek noktası 673 metre yüksekliğindeki Doruk Tepe’dir. Adanın batısında bulunan İncirburnu, Türkiye’nin en batı noktasıdır.

 

 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Gökçeada’nın bitki örtüsünü orman, zeytin ağaçları ve maki oluşturur. Yaşlı çınar ağaçları ve geven adlı dikenli çalılar da sıklıkla görülür. Yıllık ortalama yağış miktarı 950-1.050 milimetre arasındadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 7 derece, yaz aylarında ise 25 derecedir. Lodos ve poyraz rüzgarları yıl boyunca etkin olarak görülür.

Gökçeada’da deniz sezonu haziran ayında başlar ve eylül ayına dek sürer. Turistik sezonda ilçede yaşanan canlılık düşünüldüğünde, Gökçeada’ya daha çok yaz aylarında gidilmesi önerilir. Rüzgarların ve düşük nem oranının etkisiyle yaz ayları bunaltıcı geçmez. Doğa ve kültür gezisi yapacak olanlar, bahar aylarında da adayı ziyaret edebilirler.

601.jpg

Gökçeada’ya sadece deniz yolu ile ulaşım mümkündür. Çanakkale’deki Kabatepe Limanı’ndan haftanın 7 günü kalkan arabalı vapurla yaklaşık 1 buçuk saatte Gökçeada’ya ulaşılır.

Karayolu ile Kabatepe’ye ulaşım için güzergahlar şöyledir: Trakya üzerinden gelecekler, İstanbul-Tekirdağ-Keşan-Gelibolu Yarımadası güzergahını takip ederek, Eceabat’a gelmeden 4 kilometre önce Kabatepe Liman kavşağından feribota ulaşabilir. Güney illerinden gelecekler ise, İzmir-Ayvalık-Edremit güzergahını takip ederek Çanakkale iskelesine ulaşabilir. Seyahat günleri yaz dönemine denk gelirse Çanakkale İskelesi’nden Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri kalkan Gökçeada Feribotu’na binilebilir.

Otobüsle gidecek olanların önce Çanakkale’ye varmaları gerekir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Çanakkale seferi bulunmaktadır. Eceabat’ta inip, oradan Kabatepe minibüslerine binerek, yaklaşık 15 dakikada, sizi adaya götürecek feribota ulaşabilirsiniz. Yaz döneminde İstanbul’dan birkaç otobüs firmasında Gökçeada ilçesine sefer bulunmaktadır. Kalkış ve varışlarını adanın içinden yapan bu firmalar kış döneminde adaya geçmez.

Gökçeada’da butik otellerde, apart otellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Adanın merkezinde, Bademli, Uğurlu, Şahinkaya, Eşelek ve Şirinköy’de pek çok konaklama alternatifi var. Pansiyon işletmeciliğinin oldukça yaygın olduğu Gökçeada’da en çok ev pansiyonları bulunuyor. Çok konforlu olmayan ama işletmeci ev hanımları sayesinde çok temiz olan bu pansiyonları adanın çeşitli noktalarında bulabilirsiniz. Rum köylerinde manzaralı butik otellerde konaklamak isteyenlere ise, restore edilen eski taş evleri ve ada mimarisine uygun yapılan küçük otelleri önerebiliriz.

Gökçeada onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Gökçeada Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Gökçeada Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Gökçeada Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Gökçeada Otelleri

Gökçeada’da ilçe içi ulaşım minibüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Feribotun adaya vardığı nokta olan Kuzulimanı’ndan yarım saatte bir kalkan minibüsler, 7 kilometre uzaklıktaki ada merkezine ulaşım sağlıyor. Merkezden Kuzulimanı’na ve Kaleköy’e sıkça minibüs var. Belli saatlerde Zeytinliköy, Uğurlu ve Aydıncık’a da sefer yapılıyor. Gökçeada'da araba, motor ve bisiklet kiralayan yerler de bulunuyor.

meze.jpg

Gökçeada’da genel olarak Ege mutfağı etkisi görülür. Adaya hayat veren Rumlar ve Türkler, her iki halkın yemek kültüründen özgün bir mutfak ortaya çıkarmıştır. Zeytinyağı, yabani otlar, deniz ürünleri ve kırmızı et yemeklerde sıkça kullanılır. Fırında oğlak ve fırında kuzu adanın meşhur yemeklerindendir. Rumlara özgü bir tür pizza olan cicirya, vişinada ve yanında sunulan kuşburnu kurabiyesi, bir Rum klasiği olan sakızlı muhallebi, buğdayla yapılan kurkuti, ahtapot yahnisi, kutsal günlerde yapılan bir tatlı olan koliva ve badem tatlısı ada mutfağının Rum tarafından gelen başlıca lezzetler. Zeytinyağında kızartılarak hazırlanan kılıçbalığı, türlü taze deniz ürünleri arasından öne çıkan bir tat. Karadut reçeli, dibek kahvesi, kekik balı ve şarap mutlaka denenmelidir.

Popüler restoranlar

Mustafa’nın Kayfesi: Köy kahvaltısı ve damla sakızlı dibek kahvesi ile ünlü Mustafa’nın Kayfesi, Kaleköy’de bulunur. Yıl boyunca açık olan mekanın manzarası dillere destandır.

Avlu İmroz Meyhane: Gökçeada’nın merkezinde, bir ara sokakta bulunan mekan tipik bir Ege meyhanesi ve farklı mezeleri ile ünlüdür. Yalnızca 10 adet masası olduğundan, rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.

İmroz Poseidon: Kaleköy’de, Ceneviz Kalesi’nin yanında bulunan restoran kelimenin tam anlamıyla kayalıkların üzerinde! Adanın en güzel günbatımını burada izleyebileceğiniz bu yer çeşitli deniz mahsullerinin yanı sıra, oğlak pirzolası ve keçi sütünden yapılan sakızlı muhallebisi ile meşhurdur.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Gökçeada’nın dingin yapısına uygun olarak oldukça sakin bir gece hayatı vardır. Adanın en hareketli yeri Kaleköy’deki kafeler ve restoranlar akşam yemeği yemek veya içki içmek için tercih edilebilir.

02.jpg

Gökçeada Film Festivali (Ağustos ayının son haftası): 1998 yılından beri düzenlenen Gökçeada Film Festivali adada gerçekleştirilen en kapsamlı etkinlik olma özelliğini taşımaktadır.

Gökçeada Naish Open Cup (Ağustos): 2008 yılında düzenlenmeye başlayan Gökçeada Naish Open Cup, rüzgar sörfü ve Kite sörfün en önemli isimlerinden Robbie Naish’in anısını taşımaktadır.

Meryem Ana Şenlikleri (14-15-16 Ağustos): Her yıl 15 Ağustos’ta Tepeköy’de gerçekleşen Meryem Ana Şenlikleri’nde meydanda kurulan kazanlarda yemek pişirilir, tatlı ve şarap ikram edilir. Şenliğe gelenler açık havada topluca oturup kutlama yaparlar.

Gökçeada’da en çok yetişen ürünlerin başında gelen zeytinyağı, kekik, adaçayı ve ev yapımı ada şarapları merkezden ve çeşitli köylerden satın alınabilir. Adada organik tarım oldukça yaygın olduğundan pek çok doğal ürüne kolaylıkla ulaşılabilir. Adaya özgü İmroza Sabunları’nı ise Kaleköy’deki sabun atölyelerinde bulabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0286 887 22 15