Gökçeada’daki Festivaller

Huzurlu atmosferi ile sizi kendine çeken Gökçeada’da seyahatinize denk gelen festivallere ve şenliklere uğrayarak farklı deneyimler edinebilirsiniz. Gökçeada’ya gittiğinizde halkın geleneksel eğlencelerine katılmanın yanı sıra seyahatinize anlam katacak etkinlikleri not etmenizi öneriyoruz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

Rumlar tarafından her yıl 14-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Meryem Ana Panayırı adanın en yoğun olduğu dönemlerin başında geliyor. Tepeköy’de 15 Ağustos günü coşku içinde kutlanan panayırda kazanlarda yemekler pişiriliyor, şaraplar içiliyor ve sirtaki eşliğinde geç saatlere kadar eğlenceler devam ediyor.

Gökçeada Motosiklet Festivali

Her yıl 24-27 Ağustos tarihleri arasında Gökçeada’da düzenlenen festivalde motosiklet kulübü üyelerinin özel gösterileri eşliğinde heyecan dolu anlar yaşanıyor. Ödüllü yarışmalar ve etkinliklerin yanı sıra konserler ile coşku bir an olsun eksilmiyor.

Gökçeada Ot Festivali

Geçen sene ilk kez mayıs ayında düzenlenen Ot Festivali ile Gökçeada mutfağına ait lezzetli ot yemeklerini tanıtmak ve yeni nesillere aktarmak amaçlanıyor. Festivalde düzenlenen yarışmada en güzel ot yemeğini yapanlar jüri tarafından seçilerek çeşitli hediyeler ile ödüllendiriliyor.

Gökçeada Naish Open Cup

Rüzgâr sörfü ve kite surf’un en önemli isimlerinden biri olan Robbie Naish adına 2008 yılında ilk kez düzenlenmeye başlanan etkinlikte Ağustos ayında farklı stillerde yarışmalar yapılıyor ve partiler eşliğinde eğlence geceye kadar devam ediyor.

Paskalya Bayramı

Adadaki Rumlar tarafından kutlanan bir diğer etkinlik Paskalya’dır. Ayin törenleri ile başlayan Paskalya’da rengarenk yumurtalar tokuşturuluyor ve paskalya çörekleri hazırlanarak geniş bir sofrada hep birlikte yemekler yeniyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.