Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada yemyeşil doğası, tertemiz havası ve dinginliği ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Gökçeada’ya sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Çanakkale Limanı’ndan deniz otobüsü, Eceabat-Kabatepe Limanı’ndan ise Gökçeada’ya düzenli olarak feribot ve arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Gökçeada’ya arabayla ulaşım sağlayan arabalı vapurlar Gökçeada Kuzulimanı’na ulaşmak üzere Kabatepe Limanı’ndan hareket etmektedir. İstanbul’dan Gökçeada’ya gitmek istiyorsanız Tekirdağ, Gelibolu ve Eceabat üzerinden geçerek Kabatepe Limanı’na gelebilirsiniz. Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir’den gelmek istiyorsanız Çanakkale Boğazı’ndan Eceabat, Lapseki ya da Kilitbahir üzerinden geçerek Kabatepe Limanı’na ulaşmanız gerekmektedir.

Arabalı vapur seferleri yaz aylarında iki saatte bir olmak üzere gün boyu 12 sefer yapılırken kış aylarında sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer yapılmaktadır. Yaz aylarında seferler yaklaşık 1,5 saat sürerken kış aylarında hava koşullarına göre yaklaşık 2 saati bulmaktadır. İnternet üzerinden bilet almak, seferleri sorgulamak için http://www.gdu.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında arabalı vapur seferleri hava koşullarından dolayı iptal olabilmektedir. İptal edilen seferleri de aynı adresten veya 444 0 752 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Gökçeada’ya otobüsle nasıl gidilir?

İstanbul’da Gökçeada merkezine kadar ulaşım sağlayan 2 otobüs firması bulunmakla birlikte yaz aylarında sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer düzenlemektedir. Kış aylarında hava koşullarından dolayı otobüs firmaları yolcuları Gökçeada yerine Eceabatİskelesi’nde bırakmaktadır. Eceabatİskelesi’ndenKabatepeLimanı’na kalkan minibüsler ile Gökçeada’ya 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir, Ankara ve Bursa gibi diğer şehirlerden geliyorsanız Çanakkale İskelesi’nde inmeniz gerekmektedir. Çanakkale Boğazı’nı geçip Eceabat İskelesi’nden kalkan minibüslerle Kabatepe Limanı üzerinden Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz.

Gökçeada’ya deniz otobüsüyle nasıl gidilir?

Gökçeada’ya ulaşmanın diğer yolu Çanakkale’den hareket eden Conkbayırı deniz otobüsüdür. Deniz otobüsü yaklaşık 1 saatte GökçeadaKuzulimanı’na ulaşmaktadır. Yaz aylarında Çanakkale İskele’den kalkıp Gökçeada Kuzulimanı’na her gün seferler düzenlenirken kış aylarında deniz otobüsü ile ulaşıma ara verilmektedir. Deniz otobüsüne denk gelmediyseniz Çanakkale Boğazı’nı geçip Eceabat İskelesi’nden kalkan minibüslerle Kabatepe Limanı üzerinden Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz.