Google+

Osmaniye

Osmaniye - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon11℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon17℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon21℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon11℃
Nüfus: 506.807 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Osmaniye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmaniye, Osmaniye ilinin merkezi ve Türkiye'nin 80. ilidir. Bölgedeki en eski yerleşim alanlarından biri olan Osmaniye, M.Ö. 3000 yıllarından başlayarak birçok devlet ve beyliğin yaşadığı ve egemen olduğu Ceyhan ırmağı havzası içinde yer alırOsmaniye, Çukurova´nın bereketli topraklarının doğusunda bulunmaktadır.

Yöre 19. yüzyılın sonlarında Adana ilinin Cebelibereket sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilmiş, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra kısa bir süre Fransız işgalinde kalmış, ancak Cebelibereket Sancağı Cumhuriyet'le birlikte il yapılmıştır. 1933'te Cebelibereket ili kaldırılmış ve bölge Osmaniye adıyla ilçe yapılarak Adana iline bağlanmıştır. 1996'da yapılan bir düzenlemeyle, yeni kurulan Hasanbeyli, Sumbas ve Toprakkale ilçeleriyle Bahçe, Düziçi, Kadirli ve Osmaniye (Merkez ilçe) ilçeleri bir araya getirilerek, merkezi Osmaniye kenti olmak üzere il yapılmıştır.

Çukurova ilk çağlardan itibaren Hitit, Pers ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Kapadokya ve Kilikya'yı, Suriye ve Mezopotamya'ya bağlayan yolların kesiştiği bir alanda yer alan stratejik konumu nedeniyle, Doğu Anadolu'nun giriş kapısı durumundadır. Ortadoğu ülkeleriyle bağlantı sağlayan yol üzerinde olduğu için, yörede bu yolları denetlemek amacıyla çok sayıda kale yapılmıştır. İpekyolu’nun da bu bölgeden geçmesi kentin önemini artırmıştır. İlk çağlarda İsos Limanı’na gelen ve Akdeniz’de seyreden ticaret gemilerini soyarak korsanlıkla geçinen kavimler, Nur Dağları’nda barınmışlardır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

M.Ö.’ye uzanan tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Çukurova Bölgesi’nin en önemli yerleşim merkezlerinden Osmaniye; özellikle tarihi kaleleri ile öne çıkmaktadır. Ancak milli parkları, kaplıcaları, açık hava müzesi ve yaylalarıyla da tarihi ve turistik pek çok seçenek sunar.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

3522 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Ceyhan nehri kıyısında yer almaktadır. 7891.5 hektarlık büyük bir alanı kapsar ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. 1958 yılında koruma altına alınan Milli Park bölgesinde trekking, kamp ve piknik yapılabilir. Gerek şehir halkı, gerekse çevre il ve ilçelerden gelenlerle, yaz ayları çok hareketli geçer. Karatepe Aslantaş Milli Parkı bölgesinde kamp yapmak isteyenler, Aslantaş Baraj Gölü'nün karşısını tercih etmeliler.

-
Osmaniye şehrini ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu otellere mutlaka göz atın: Bahçe Park Otel

Kadirli Alacami

2322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kadirli Alacami

Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerinin özelliklerini taşıyan cami, Kadirli ilçesinin merkezindedir. 2. yüzyılın başında Romalılar tarafından manastır olarak yapılmıştır. 5. yüzyılda yapıya bir kilise ilave edilmiştir. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in Kasım Bey, kiliseyi babası adına camiye çevirmiş ve “Alaüddevle Mescidi” adını vermiştir. Caminin üzerini de kurşunla kaplanmıştır. Yapı, 1865’ten 1921’e kadar aralıksız cami ve medrese olarak hizmet vermiştir. Yine o dönemde yapının içindeki odalarda köyden gelen öğrenciler yatılı olarak kalmışlardır.

-

Haruniye Kalesi

3922 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Haruniye Kalesi

Abbasi Halifesi Harun Reşit, Türklerden Hassa orduları kurarak, Anadolu seferlerini Abbasi ordularıyla beraber Türk askerlerine yaptırmıştır. Bölgede eski adıyla Haruniye, şimdiki adıyla Düziçi olan ilçede hala Harun Reşit Kalesi olarak anılan bir kale bulunmaktadır. 8. Yüzyıla tarihlenen kale yıkıntı durumundadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Akdeniz Bölgesi’nin Çukurova’nın doğusunda yer alan Osmaniye’nin yüzölçümü 3.532 kilometrekaredir. Doğuda Kahramanmaraş ve Gaziantep, güneyde Hatay, güneybatı ve batıda Adana, kuzeyde ise Adana ve ve Kahramanmaraş illeriyle çevrilidir. Ceyhan nehrinin doğusundaki il deniz seviyesinden 121 m yüksekliktedir. Osmaniye, Akdeniz’e 20 km mesafededir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Osmaniye-resimleri-7.jpg

Osmaniye’nin iklimi, dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermektedir. Ama yine de Akdeniz ikliminin karakter özelliklerini taşır. Osmaniye’de genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Yıllık en düşük ortalama sıcaklık 18 derece, en yüksek sıcaklık ortalaması ise 42 derecedir. Kış ve sonbahar aylarında yağışlar diğer aylara göre daha fazladır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 767 metreküptür.

1150940_620x410.jpg

Osmaniye'ye kara yolunun yanı sıra hava yolu, demir yolu ve deniz yoluyla da ulaşım mümkündür. Osmaniye terminali ve TCDD istasyonu şehir merkezinde bulunur.

İstanbul’dan özel araçlarıyla çıkanlar, İstanbul-Sakarya-Ankara-Aksaray-Adana üzerinden ulaşabilirler. İstanbul ile Osmaniye arası 1.023 km’dir ve yaklaşık 11 saat sürmektedir. İzmir’den çıkanlar ise İzmir-Afyonkarahisar-Konya-Aksaray-Adana hattını kullanabilirler. Osmaniye’ye bütün büyük şehirlerden otobüs seferi yapılmaktadır. Osmaniye’ye hava yoluyla gitmek isterseniz, Adana Havalimanı ve Gaziantep Oğuzeli Havalimanlarını kullanabilirsiniz. Deniz yoluyla gitmek isteyenler içinse, İskenderun limanı şehre 75 km uzaklıktadır.

Osmaniye ile bazı illerin uzaklıkları şöyle:

* Adana-Osmaniye: Yaklaşık 96 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 1 saat 10 dakika kadar sürmektedir.)

* Hatay-Osmaniye: Yaklaşık 121 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 1 saat 45 dakika kadar sürmektedir.)

* Gaziantep-Osmaniye: Yaklaşık 135 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika kadar sürmektedir.)

* Mersin-Osmaniye: Yaklaşık 176 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 1 saat 50 dakika kadar sürmektedir.)

* Kayseri-Osmaniye: Yaklaşık 396 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 4 saat 40 dakika kadar sürmektedir.)

* Ankara-Osmaniye: Yaklaşık 576 kilometre’dir (Araçla yaklaşık 7 saat 40 dakika kadar sürmektedir.)

Osmaniye'deki otellerin çoğu şehir merkezinde bulunmaktadır. Osmaniye sadece kültür turizmi ile değil kongre turizmi nedeniyle de yıl boyunca pek çok misafir ağırlar. Bu nedenle farklı kategoride oteller bulunmaktadır. Bunların da çoğu lüks otellerdir. Konaklama seçenekleri arasında 4-5 yıldızlı oteller olduğu gibi, apart oteller ve pansiyonlar da mevcuttur. Küçük ilçelerde ise butik oteller hizmet vermektedir.


Osmaniye Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Osmaniye Otelleri

etli-kombe-tarifi-etli-kombe-yapilisi-ve-malzemeleri.jpg

Çukurova’nın bereketli tarım alanlarından yetişen taze ürünler nedeniyle Osmaniye mutfağının, bulgurla yapılan yemekleri meşhurdur. Akdeniz mutfağının özelliklerini de taşıyan Osmaniye’nin önde gelen lezzetleri; etli kömbe, Zorkun tava, tavuk doldurma, kaburga dolması, kabak çiçeği dolması, sıkilometrea, bazlama, kete, ekşili kömeç, mahluta çorbası, tutmaç çorbası, pirpirim cacığı, asıda tatlısı, karakuş tatlısı, Osmaniye simidi, tirşik ve süllüm şeklinde sıralanmaktadır.

Popüler restoranlar

* Biber Kebap: Bıçak kıymasından yapılan gerçek Adana kebabı yemek isteyenlerin akın ettiği mekan, temizliği ve güler yüzlü hizmetiyle de öne çıkıyor.

* Güney Restoran: Tavuk ve kırmızı et ağırlıklı bir menü sunan restoranın, hem fırında hazırlanan lezzetleri, hem de pastırmalı humus, şakşuka gibi mezeleri çok lezzetlidir.

* Kebapçı Ahmet Ustanın Yeri: Diz boyunda masaları ve hasır tabureleriyle küçücük bir mekândır. Ancak temiz ve güvenilir bir adrestir. Tam bir aile işletmesi olan mekânın Ahmet ciğerleri Osmaniye’nin en meşhurudur.

* Künefeci Latif Usta: Yöreye özgü lezzetlerden künefeyi, gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz bir mekandır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Osmaniye, gece hayatı açısından çok hareketli değildir. İl merkezindeki otellerin barları ve ana cadde üzerindeki kafeler, şehrin gecesini yaşamak için belli başlı seçeneklerdir. Bunun dışında son yıllarda moda olan nargile kafe ve türkü barlar da mevcut.

Turp Festivali (Ocak)

Karacaoğlan Şenlikleri (Mart)

Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması (Nisan)

Tek Kurşun ve Trap Atıclığı Müsabakası (Mayıs)

Kiraz Şenliği (Haziran)

Karaoğlanoğlu Koşusu (Temmuz)

Zorkun Yayla Şenlikleri (Temmuz-Ağustos)

Aşık Feymani Şenlikleri (Eylül)

Fıstık Festivali (Eylül)

Osmaniye’nin en önemli gelir kaynağı, bereketli topraklarında yetişen yer fıstığı. Bu nedenle şehre gelenler fıstık almadan dönmüyor. Şehir merkezindeki çarşılarda, ahşap oymacılığından örnekler sunan biblolar, kaşıklar, yöreye özgü topaç (kiriştek) ve meşhur Osmaniye bıçaklarından alabilirsiniz. Ama Osmaniye denilince ilk akla gelen, kök boya ile boyanan Karatepe Kilimi’dir. Hediyelik ya da kullanım amaçlı, her boyda kilim bulabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0328 813 56 34