Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Milattan önceki çağlara kadar uzanan köklü tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Çukurova Bölgesi’nin en önemli yerleşim merkezlerinden Osmaniye; özellikle tarihî kaleleri ile öne çıkmaktadır ve bu nedenle "Kaleler Şehri" olarak adlandırılır. Ancak Osmaniye, milli parkları, kaplıcaları, açık hava müzesi ve yaylalarıyla doğal güzelliklerini gözler önüne seren pek çok seçenek sunar.

Osmaniye Gezilecek Yerler

Osmaniye'nin doğal güzelliklerinin yanı sıra oldukça eskiye dayanan tarihî eserlerinin içinde bulunduğu gezilecek yerler; Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Kadirli Ala Cami, Haruniye Kalesi, Kastabala-Hierapolis Antik Kenti, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Şarlak Şelalesi, Osmaniye Kaplıcaları olarak sıralanabilir. Adını andığımız bu yerler hakkıda detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

546d65d6f47b6ef6146aff4a7f481e25-1391048825.JPG

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Ceyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. 7891,5 hektarlık büyük bir alanı kapsar ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. 1958 yılında koruma altına alınan Milli Park bölgesinde trekking, kamp ve piknik yapılabilir. Gerek şehir halkı, gerekse çevre il ve ilçelerden gelenlerle, yaz ayları çok hareketli geçer. Karatepe Aslantaş Milli Parkı bölgesinde kamp yapmak isteyenler, Aslantaş Baraj Gölü'nün karşısını tercih etmektedirler. Milli Park, 1958 yılında Türkiye'nin en büyük 2. parkı olarak belirlenmiştir. Parkın oluşturulması ile turaç kuşu ve karaca gibi pek çok nesli tehlikedeki hayvan türü kurtarılmıştır. Bodur meşe ve halep çamı gibi bölgeye özgü ağaç türleri de park sayesinde korunmaktadır. Türkiye'nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe Aslantaş Açıkhava Müzesi de Milli Park'ın içinde bulunuyor.

Kadirli Alacami

5538F018550D2ED3.JPG

Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerinin özelliklerini taşıyan cami, Kadirli ilçesinin merkezindedir. 2. yüzyılın başında Romalılar tarafından manastır olarak yapılmıştır. 5. yüzyılda yapıya bir kilise ilave edilmiştir. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Kasım Bey, kiliseyi babası adına camiye çevirmiş ve “Alaüddevle Mescidi” adını vermiştir. Caminin üzerini de kurşunla kaplanmıştır. 1563 yılında tutulan Kars-zül Kadiriye Sancak defterinde Ala Cami civarındaki mahalle “Ala Mescit  Mahallesi” olarak geçmektedir. Yapı, 1865’ten 1921’e kadar aralıksız cami ve medrese olarak hizmet vermiştir. Yine o dönemde yapının içindeki odalarda köyden gelen öğrenciler yatılı olarak kalmışlardır. Ala Cami, 4.401 metrekare yüzölçümü ile eski eser olarak tescil edilmiş ve kanun gereği Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne mülkiyeti verilmiştir. 

Haruniye Kalesi

Abbasi Halifesi'nin uç beyi Faraç Bey tarafından Harun Reşit adına 785-786 yıllarında yaptırılan kale, Osmaniye'nin Düziçi ilçesi, Kurtlar Köyü Dumanlı Yaylası'nda bulunur. Nurdağları üzerine yaptırılmış olan Arap kaleleri arasında önemli bir konuma sahiptir. 13. yüzyılda Memlüklerin eline geçen Haruniye, 14. yüzyılda ise Doğu Kilikya'nın idarî merkezi haline getirilmiştir.  Bölgede eski adıyla Haruniye, şimdiki adıyla Düziçi olan ilçede hala Harun Reşit Kalesi olarak anılan bir kale bulunmaktadır. 8. yüzyıla tarihlenen kale yıkıntı durumundadır. Askeri yönden büyük önem taşıyan bu yöre ve kaleye Horasanlı gönüllü Türk Mücahitleri yerleştirilmiş ve iskân edilmişlerdir. Harun Reşit Kalesi; Bizans-Abbasi sınır çatışmalarında önemli bir üs olarak kullanılmıştır. Kale, 2010 yılında restorasyon geçirmiştir. Düziçi kent merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan kalenin çevresine otopark, kafetarya, tuvalet ve kamelyalar yapılmıştır. 

Kastabala-Hierapolis Antik Kenti

mrt-6404-medium-1.jpg

Osmaniye’nin 12 kilometre kuzeybatısında, Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında yer alan antik kent, Ceyhan (Pyramos) Nehri’nin yakınlarındaki küçük bir ovaya hâkim konumdadır. Kastabala kentinin de yer aldığı Kilikia bölgesinden elde edilen yüzey buluntuları, MÖ 2000 ile Roma İmparatorluğu - Geç Roma dönemleri arasında tarihlenmiştir. Sur ile çevrili kent merkezindeki yapılar, şehir planlamacılığı açısından sütunlu cadde yerleşmenin ana aksını belirlemektedir. Duvarlar ve tonozlarla, eğimli arazide düz teraslar elde edilmiştir. Yamaca oturtulan ızgara planlı kentte merkezi yapılaşma ile kamu yapıları arazinin ortasında yer almaktadır. Tiyatro, hamam, dükkânlar, kuzey ve güney kiliseler bu plana uygun parsellerde inşa edilmiştir. Orta Çağ kalesi ise savunmaya uygun, kayalık bir tepe üzerindedir.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye’nin Cevdetiye beldesinden geçen Ceyhan Nehri üzerindeki DSİ Regülatörü ile Osmaniye Kadirli yolu üzerindeki Gökçedam Köprüleri arasında kalan bölge, “Kırmıtlı Kuş Cenneti” olarak bilinmektedir. Osmaniye Kadirli yolu üzerindeki Kırmıtlı belde merkezinden sağa sapıp, yaklaşık 500 metrelik bir stabilize yolu kat ederek kuş cennetine ulaşmak mümkündür. Kuşların göç yolları üzerinde bulunan bölge, göletleri, ağaçları, sazlıkları ve yarlarıyla; kuşların barınması, beslenmesi ve üremesi için çok uygundur. Kuş cennetinde, gece balıkçılı, alaca yalıçapkını ve İzmir yalıçapkını, nesli tehlike altında olan küçük ak balıkçıl, sığır balıkçılı, küçük balaban ve mahmuzlu kız kuşu, kızıl sırtlı örümcek kuşu, karabaşlı kiraz kuşu, saz delicesi, karabaşlı martı, Arap bülbülü, gece balıkçılı, kızıl şahin gibi, aralarında nesli tükenme riski bulunun 200'e yakın kuş türü bulunmaktadır.

Şarlak Şelalesi

Kadirli–Sumbas ilçesi Alibeyli beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Kadirli ve Sumbas ilçelerinden, Alibeyli beldesi Yeşilyayla köyü yolundan sağa sapılarak ulaşmak mümkündür. Kadirli’ye 20 kilometre mesafedeki şelale, Manavgat Şelalesi'nin bir minyatürü gibidir. Uzunluğu 25 metre, yüksekliği ise 5 metre civarındadır. Şelale, Kesiksuyu Çayı üzerinde yer alır ancak suyu Balıklar Deresi'ne dökülür. Etrafında sosyal tesislerin bulunmadığı bu doğal alan, bölgenin piknik için tercih ettiği yerler arasındadır. Korunma altına alınmış olan şelalenin, üzerindeki kalıntılardan dolayı eski zamanlarda bir su değirmenine de ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Şarlak Şelalesi, bölgenin doğa turizmi için oldukça önemlidir. Şarlak Şelalesi'nin çevresi maki ormanları ile kaplı olup eşsiz dinendirici bir atmosfere sahiptir.

Osmaniye Kaplıcaları

haruniye-kaplicalari_3.jpg

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinin 15 kilometre kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içindeki Düdül Dağı eteklerinde yer alan kaplıca, suyunun özelliklerinin yanında temiz havası, eşsiz manzarası ve doğal güzelliği ile de ünlüdür. Osmaniye’ye 57 kilometre, Adana’ya ise 143 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıca alanı denizden 620 metre yüksekliktedir.

Dört mevsim hizmet veren Haruniye Kaplıcası’nın suyunun sıcaklığı 32 derecedir. Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat ve bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda litre başına 4 miligram florür, 332 miligram karbondioksit içermektedir ve radyoaktif özelliğe sahiptir. Suyun PH değeri: 6.0 - 7.0 aralığındadır. Haruniye Kaplıcası’nın romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca deri rahatsızlıklarında, sinir ve kadın hastalıklarında, beslenme bozukluğunda, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak hastalıklarında olumlu etkisi görülmektedir.

Yorumlar

14 Tem 2024, Pazar - 07:49
Gayet güzel paylaşım şehrimizi tanıttığınız için teşekkür ederiz.

In reply to by melihpancar80

14 Tem 2024, Pazar - 07:49
<a href="https://g.page/avukat-melih-pancar?share">osmaniye avukat</a>

<a href="https://g.page/avukat-melih-pancar?share">osmaniye ceza avukatı</a>

<a href="https://g.page/avukat-melih-pancar?share">osmaniye boşanma avukatı</a>

Osmaniye Boşanma Avukatı olarak adını duyuran Melih Pancar Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, Kurucu Avukatımız Avukat Melih Pancar tarafından kurulmuştur. Osmaniye doğumlu olan Avukat Melih Pancar, Osmaniye Barosu'na bağlı olarak avukatlık stajını tamamlamış ve Osmaniye Barosu Avukatı olarak mesleğini icra etmeye başlamıştır.