Google+

Arama formu

Hatay

İnsanlığın ilk yerleşim noktalarından biri olan Hatay, farklı kültür ve...
Devamı oku
Hatay’da düzenlenen etkinliklere göz atarsanız gezinizde hem farklı...
Devamı oku
Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay’a karayolu, havayolu ve denizyolu...
Devamı oku
Üç büyük dinin hoşgörü içerisinde temsil edildiği kardeşlik şehri...
Devamı oku
Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen Hatay Türkiye’nin en...
Devamı oku
Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirleri arasında yer alan Hatay köklü...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 153 Polis: 155 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
Hatay tarihî yapıları, eşsiz doğası ve kültürel zenginliği kadar...
Devamı oku
Çok kültürlü yapısını tarihi boyunca korumayı başaran Hatay’da...
Devamı oku
Farklı din ve mezhepleriyle hoşgörü şehri Hatay kozmopolit dokusunun...
Devamı oku
Zengin tarihsel dokusu ile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret...
Devamı oku
Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda yer alan Hatay doğusunda ve güneyinde...
Devamı oku
Hatay il genelinde Akdeniz iklimi hakimdir. Şehirde yaz ayları sıcak...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 9℃
Mar 13℃
Nis 17℃
May 20℃
Haz 24℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 25℃
Eki 20℃
Kas 14℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.575.226 / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen Hatay Türkiye’nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin doğu kıyılarında yer almaktadır. Nüfus bakımından ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehri olan Hatay’da 2017 nüfus verilerine göre yaklaşık 1.575.226 kişi yaşamaktadır. Hatay’ın toplam yüz ölçümü 5.524 km2 olup rakım 100 metredir. Merkez ilçe Antakya başta olmak üzere İskenderunDörtyolArsuzBelenDefneErzinHassaKırıkhanReyhanlıYayladağıSamandağAltınözü ve Payas Hatay’ın 15 ilçesi arasındadır. Nüfus bakımından en kalabalık ilçe Antakya olurken Kumlu en az nüfusa sahip ilçedir. İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hatay farklı kültür ve inanışların bir arada yaşadığı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bölgede yapılan araştırmalarda MÖ 100.000 ile 40.000 yılları arasındaki bulgulara rastlanmıştır. Tunç Çağı’ndan itibaren Akat Beyliği’nin hakim olduğu topraklara MÖ 17. yüzyıl sonlarında Hititler yerleşmiştir. Sonrasında Urartu, Asur ve Perslerin istilasına uğrayan bölge Makedonya Kralı İskender’in Anadolu’yu ele geçirmesi ile Makedonların hakimiyetine girmiştir. İskender’in ölümünden sonra Makedonya İmparatorluğu generalleri tarafından paylaşılmış, Birinci Selevkos Asya İmparatorluğunu kurarken oğlu Hatay civarında Antakya’yı kurmuştur. MÖ 300 senesinden itibaren 26 yıl Asya İmparatorluğu’nun başkenti olan Antakya Roma ve İskenderun’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü şehri olmuş ve hızla gelişmiştir. Daha sonraları Roma İmparatorluğu’nun eline geçen bölge MS 395’te imparatorluk ikiye bölününce Bizanslıların olmuştur.

 

Tanıtım Videosu:
 

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Üç büyük dinin hoşgörü içerisinde temsil edildiği kardeşlik şehri Hatay tarihî güzelliklerinin yanı sıra yaylaları, kaplıcaları ve plajlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. UNESCO tarafından “barış kenti” seçilen Hatay’da geçmiş döneme ait birbirinden güzel eserleri görebilir, yaz aylarında deniz, kum, güneş keyfi yaşayabilirsiniz. Hatay mutfağının eşsiz lezzetlerini tattıktan sonra kente bir kez daha gelmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. En az üç gününüzü ayırarak Hatay’ı gönlünüzce gezmenizi öneririz.

Hatay Nerededir?

Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda yer alan Hatay doğusunda ve güneyinde Suriye, kuzeyinde Osmaniye, kuzeybatısında Adana, kuzeydoğusunda Gaziantep, batısında Akdeniz ile komşudur. Hatay ilinin merkezi Antakya, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biriyken İskenderun Akdeniz’in önemli liman şehirlerindendir. Hatay engebeli bir coğrafyaya sahiptir. Kuzey-güney hattında uzanan Nur Dağları (Amanos Dağları) ilin en büyük dağıdır. Amik Ovası şehirdeki en büyük ova olmakla birlikte Erzin, Payas, Arsuz, Dörtyol, İskenderun şehirdeki diğer önemli ovalar arasındadır. Kaynağı Lübnan’daki Bekaa Vadisi olan Asi Nehri ilin en büyük akarsuyudur. Küçükkaraçay, Büyükkaraçay ve Karasu çayları Asi Nehri’nin kollarını oluşturur. Balık gölü ve Yenişehir gölü ilde yer alan göllerdir.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Hatay il genelinde Akdeniz iklimi hakimdir. Şehirde yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise yağışlı ve ılık geçer. Ancak yüksekliğe bağlı olarak iklim şartlarında değişiklik görülebilir. Özellikle Yayladağı’nda ve iç kesimlerde iklim kış aylarında kıyı bölgelerine göre daha serttir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece olan ilde kar yağışı nadir görülür. Donlu gün sayısı da 7 günü geçmez.

Ortalama 27,8 derece ile ağustos yılın en sıcak ayı olurken ortalama 8,3 derece ile en soğuk ay ocaktır. İl en fazla yağışı ocak ayında alır. Deniz suyu sıcaklığı ise yıllık ortalama 22 derecedir. Hâkim rüzgâr yönü güneybatı olan Hatay’da nem oranı yaklaşık %70’tir. Kentte Akdeniz iklimi hakim olduğu için dört mevsim ziyaret edilebilen yerler arasındadır. Kış aylarında Hatay’ın lezzetli yemeklerini tadıp tarih ve kültür yolculuğuna çıkabileceğiniz gibi yaz aylarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. 14 kilometrelik uzunluğu ile Akdeniz’in en uzun kumsallarından biri olan Çevlik Plajı’nda sezon mayıs ayında açılıyor ve kasım ayına kadar devam ediyor. Arsuz Plajı da yaz aylarında yolunuz Hatay’a düşerse denize girebileceğiniz en güzel plajlar arasındadır. Her yıl aralık ayında düzenlenen Uluslararası Antakya Film Festivali ile şehir renkli bir havaya bürünürken temmuz ayında geleneksel olarak düzenlenen Evvel Temmuz Festivali coşku içinde kutlanmaktadır.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

1200px-Hatay_Airport.JPG

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay’a karayolu, havayolu ve denizyolu ile kolayca ulaşabileceğiniz gibi demiryolu da kente ulaşımda bir diğer seçenektir. Hatay’a gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı hangi şehirden gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul - Hatay arası yaklaşık 1.130 kilometredir ve özel aracınız ile ortalama 11 saatte ulaşabilirsiniz. Ankara - Hatay arası 681 kilometre olup araçla yolculuk yaklaşık 7 saat sürmektedir. Adana - Hatay arası 186 kilometre, Mersin - Hatay arası 265 kilometredir. Hatay’a birçok şehirden karşılıklı olarak düzenlenen otobüs seferleri ile de ulaşmak mümkündür. Güney Lüks Adana Turizm, Hatay Sas Turizm, Jet Turizm, Hatay’a sefer düzenleyen firmalar arasındadır. Antakya Otogarı şehir merkezine yakın bir mesafede yer almaktadır, buradan gitmek istediğiniz ilçelere minibüsler ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. İskenderun Limanı’ndan deniz yolu ile ulaşımın mevcut olduğu kentte yine İskenderun Liman’dan kalkan trenler aracılığı ile Dörtyol üzerinden Adana aktarmalı olarak Mersin’e kadar demiryolu ulaşımı da bulunmaktadır.

2007 yılında açılan Hatay Havalimanı şehre kısa sürede ulaşmak isteyenlerin hizmetindedir. Hatay’a Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden karşılıklı düzenlenen seferler ile direkt olarak 1 saat 35 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Yurt dışından Hatay’a gelmek isteyenler İstanbul, Ankara ve İzmir aktarmalı olarak Hatay’a uçuş yapabilirler.

Hatay şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hatay’da Nerede Kalınır?

Hatay’da Nerede Kalınır?

Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirleri arasında yer alan Hatay köklü tarihi, kültürel özellikleri ve dillere destan mutfağı ile misafirlerine unutamayacakları bir seyahat deneyimi yaşatmaktadır. Hatay otellerinin büyük bir kısmı merkezde yer almaktadır. Şehirde konaklamak isteyenler en çok Antakya ve İskenderun ilçelerinde yer alan tesisleri tercih etmektedir. Her türlü donanımı ve konforu bir arada bulabileceğiniz Hatay otelleri kentin turizme açılmasıyla gün geçtikçe hizmet kalitesini yükseltmektedir. Dört ve beş yıldızlı otellerin yanı sıra bütçenize daha uygun olmasını isterseniz kent otelleri ve butik otelleri tercih edebilirsiniz. Waxwing Hotel Antakya, Saray Caddesi’nde yer alan şehrin nezih otellerinden biridir. Tarihî yerlere yürüme mesafesindeki konumunun yanı sıra zengin yemek ve içecek seçenekleri ile de öne çıkmaktadır. Çankaya Konakları Antakya’da konaklayabileceğiniz bir diğer tesistir. Tarihî bir konağın restore edilmesiyle otele dönüştürülen tesis Kurtuluş Caddesi’nde yer almaktadır.

Hatay Şehir İçi Ulaşım

Hatay Şehir İçi Ulaşım

 

Zengin tarihsel dokusu ile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Hatay’da şehir içi toplu ulaşım otobüs ve minibüslerle sağlanmaktadır. Mesafeler birbirine yakın olduğu için ildeki pek çok yere tek vasıta ile ulaşabilirsiniz. Hatay’ın Antakya ilçesindeki özel halk otobüslerinde Kent Kart kullanımına geçilmiştir. Ulaşımda büyük ölçüde kolaylık sağlayan Kent Kart’ı satış noktalarından temin edebilir, dolum yaptıktan sonra kullanabilirsiniz. Civar ilçelere minibüsler aracılığı ile kısa sürede gidebileceğiniz gibi taksileri de tercih edebilirsiniz. Hatay Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım araçlarında yenileme çalışmalarına başlamış olup daha konforlu ve güvenli seyahat için yeni otobüslerin kullanımına geçilmeye başlanmıştır.

Hatay Mutfağı

Hatay Mutfağı

Farklı din ve mezhepleriyle hoşgörü şehri Hatay kozmopolit dokusunun yanı sıra her damağa hitap eden lezzetleriyle de ilgi gören şehirlerin başında gelmektedir. Dillere destan Hatay mutfağı sulu yemekleri, kebapları, mezeleri ve tatlıları ile misafirlerini lezzet yolculuğuna davet eder. Şehirdeki lezzetleri denemek için en az iki-üç gününüzü Hatay’a ayırmanızı tavsiye ederiz.

Hatay’da Gece Hayatı 

Hatay’da Gece Hayatı 

Çok kültürlü yapısını tarihi boyunca korumayı başaran Hatay’da turizmin hareketlenmesi ile birlikte gece hayatı canlılık kazanmaya başlamıştır. Sadece tarihî yerleri ile değil doğal güzellikleri ve parmak ısırtan yemekleri ile de cazibe merkezlerinden biri olan Hatay’da gece hayatı bar, pub, canlı müzik mekânları ve kafelerde uzun soluklu olarak devam etmektedir. Atatürk Caddesi’nde yer alan Buzz Bar canlı müzik performansı ile Hatay gece hayatında öne çıkan mekânlardan biridir. Arkadaşlarınızla içkinizi içip nezih ortamda eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz Buzz Bar gençlerin uğrak adreslerindendir. Pera Stamboul Hatay’da canlı müzik dinleyebileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz barlar arasındadır. Rock müzik seviyorsanız Hürriyet Caddesi’ndeki Cabaret Bar’a uğramanızı tavsiye ederiz. Eski bir Antakya evinin restore edilmesiyle bar olarak hizmet sunan mekan ambiyansı ile beğeni topluyor. Saray Caddesi’nde yer alan Meydan Bistro Cafe gençlerin eğlenebileceği ve canlı müzik dinleyebileceği bir diğer mekândır.

Hatay’daki Festivaller

Hatay’daki Festivaller

Hatay’da düzenlenen etkinliklere göz atarsanız gezinizde hem farklı deneyimler edinebilir hem de daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatay’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Akçalı Yumurta Bayramı

Hatay’ın en eski şenliklerinden biri olan Akçalı Yumurta Bayramı her yıl mart ayının son günü Arsuz ilçesinde düzenlenmektedir. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının güçlenmesini amaçlayan şenlikte yemek ikramları yapılarak çeşitli gösteriler düzenlenir.

Hatay’da Alışveriş

Hatay’da Alışveriş

Hatay tarihî yapıları, eşsiz doğası ve kültürel zenginliği kadar yöresel lezzetleri ile de öne çıkan şehirlerimizden biridir. Hatay gezinizden dönerken size seyahatinizi anımsatacak hediyelik eşyalar ve birbirinden lezzetli ürünler satın alabilirsiniz. Hatay merkezde ve İskenderun ilçesinde alışveriş yapabileceğiniz birçok çarşı ve mağaza bulunmaktadır. Uzun Çarşı Hatay’ın en eski çarşısı olarak bilinir. Eski Antakya evleri arasında yer alan Uzun Çarşı’da yöresel ürünlerden takıya, giyimden hediyelik eşyaya kadar aradığınız her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Çarşı içindeki dokumacı, bıçakçı ve kunduracılara uğrayarak zanaatkarlar ile sohbet edebilirsiniz. Küflü çökelek buradan almanızı önerdiğimiz yöreye özgü bir peynirdir. Kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi yemeklerin içine de koyabileceğiniz küflü peynirin tadı da oldukça lezzetlidir. Testi peyniri ve sünme peyniri de Hatay’dan alabileceğiniz peynir çeşitleri arasındadır. Keçi sütünden yapılan tuzlu yoğurt Hatay’dan hem kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz bir diğer yöresel üründür.

Hatay İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 153

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 444 12 06

Emniyet Müdürlüğü: 0326 223 92 15