Hatay Mutfağı

Hatay-Sofrasi.jpg

Farklı din ve mezhepleriyle hoşgörü şehri Hatay kozmopolit dokusunun yanı sıra her damağa hitap eden lezzetleriyle de ilgi gören şehirlerin başında gelmektedir. Dillere destan Hatay mutfağı sulu yemekleri, kebapları, mezeleri ve tatlıları ile misafirlerini lezzet yolculuğuna davet eder. Şehirdeki lezzetleri denemek için en az iki-üç gününüzü Hatay’a ayırmanızı tavsiye ederiz.

Hatay mutfaklarında sebze yemeklerinde et, soğan ve domates bolca kullanılırken yemeklerde baharat ve salça eksik olmaz. Kahvaltılarda tuzlu ve tuzsuz peynir, zeytin, salçalı sos ve marmelatlar bulunurken çayın yanında tuzlu yoğurt yenmesi yöredeki geleneksel alışkanlıklardan biridir. Hatay iklimi gereği sebze ve meyvenin verimli olarak yetiştiği illerden biridir. Yaz aylarında kurutulmaya başlanan domates, biber ve patlıcanlar kışın yemeklerde kullanılır. İçli köfteye benzerliği ile öne çıkan oruk Hatay’a yolunuz düştüğünde denemenizi önerdiğimiz ilk lezzettir. İnce bulgur kullanılarak hazırlanan oruk yağda kızartılarak sofraları süsler. Yoğurt, pirinç, kıyma ve soğan ile hazırlanan şişperek çorbası yemek öncesi mideleri şenlendiren nefis bir çorbadır. Ekşi aşıçorbası da Hatay mutfaklarında en çok pişirilen çorbaların başında gelir. Ana yemeklerin yanında yerini alan zahter salatası bol zeytinyağı ve nar ekşisi ile ağızları sulandırırken ıspanaklı borani bir tabakla asla yetinmeyeceğiniz lezzetlerden biridir.

Et seviyorsanız kâğıt kebabını yemeden Hatay’dan dönmemelisiniz. Sebze ve etin eşsiz buluşması ile hazırlanan tepsi kebabı da Antakya yöresine ait meşhur bir yemektir. Uzun Çarşı içerisinde yer alan PÖÇKasabı’nda birbirinden lezzetli kebapları denemenizi tavsiye ederiz. Bol soslu Hatay döneri damağınızda unutamayacağınız bir tat bırakırken özel peyniri ve şerbeti ile künefe Hatay denince akla gelen enfes bir lezzettir. Hatay sınırlarını aşarak neredeyse tüm ülkeye yayılan künefeyi asıl yerinde deneyimlerken kendinizi bir tane daha sipariş verirken bulabilirsiniz. Sadece Hatay yöresinde üretilen künefe peyniri beyaz renkte, tuzsuzdur. Genellikle keçi sütünden yapılan peynir ısıtıldığında uzamasıyla meşhurdur. UzunÇarşı’dakiYusufUsta’nın dükkânında Hatay’ın en lezzetli künefesini deneme şansı bulabilirsiniz. Hatay’a özgü bir diğer peynir çeşidi ise sürktür. Çökelek, acı pul biber, kaya tuzu ve kekik ile yoğrulan peynir güneşte bekletilerek kurutulur ve kahvaltının yanı sıra böreklerde de kullanılır. Biberliekmek, kömbe, mütebbel, muhammara, humus, fellahköftesi Hatay’da sizi lezzet şölenine çıkarabilecek diğer yemeklerdir.