Google+

Arama formu

Bozcaada

Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesi Bozcaada geniş yelpazede konaklama...
Devamı oku
Ambulans: 112 Bozcaada Kaymakamlığı: 0 286 697 80 18...
Devamı oku
  Bozcaada, küçük bir ada olmasına rağmen yıl içerisinde çeşitli...
Devamı oku
Bozcaada, küçük bir ada ilçesi olmasına rağmen turistik konumu ve...
Devamı oku
Bozcaada, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve Çanakkale iline bağlı bir ada...
Devamı oku
  Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesi olan Bozcaada’ya tek ulaşım...
Devamı oku
  Bozcaada’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabı nasıl bir seyahat...
Devamı oku
  Bozcaada’da konaklama genellikle küçük butik otel ve pansiyonlarda...
Devamı oku
  2015 yılından beri yaz dönemlerinde adadaki araba sayısı çok...
Devamı oku
500 yılı aşkın süre boyunca Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı...
Devamı oku
  Bozcaada’da hareketli bir gece hayatından bahsetmek çok mümkün...
Devamı oku
  Bozcaada’da domates reçeli gibi yöresel ürünlerin, şarapların ve...
Devamı oku
Bozcaada, Çanakkale sınırları içerisinde bulunan bir ada ilçesidir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 8℃
Mar 9℃
Nis 14℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 12℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2.613 / İklim: Akdeniz iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bozcaada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bozcaada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BozcaadaÇanakkale sınırları içerisinde bulunan bir ada ilçesidir. İlçenin nüfusu 2.613 olup yaz dönemleri ve resmi tatillerde gelen tatilcilerle birlikte bu nüfus 10 binlere kadar çıkmaktadır. Adanın nüfusu son yıllarda büyük şehirlerdeki karmaşadan kaçmak isteyip buraya yerleşen insanlarla birlikte artmaya başlamıştır. 500 yılı aşkın süre boyunca Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı Bozcaada’da, günümüzde yerleşik olarak yaşayan Rum nüfusu bir hayli düşüktür. İstanbulİzmir gibi büyük şehirlere yakın olması ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Bozcaada, Türkiye’de son yıllardaki popüler tatil destinasyonlarından biri olmuştur. Bozcaada’nın karayla tek bağlantısı Ezine’nin bir beldesi olan Geyikli’den düzenlenen feribot seferleridir. Bozcaada, Geyikli’den yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunur. Ada daha çok deniz turizmi ile öne çıkmaktadır, ayrıca bağcılık ve şarap üretimi adanın kültüründe önemli bir yer kaplamaktadır. Büyük bir alanı bağlarla kaplı adada birçok şarap fabrikası bulunur.

Bozcaada tarihi incelendiğinde, tam Çanakkale Boğazı’nın çıkışına konumlanmış olması nedeniyle adanın her dönem coğrafi açıdan stratejik bir önemi olduğu görülür ve bu coğrafi önemi, Bozcaada’nın tarih boyunca çeşitli uygarlıkların himayesi altına girmesine sebep olmuştur. Bozcaada’nın ismi antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde ise Tenedos olarak bilinmektedir. Bozcaada, Homeros’un Troya Savaşı’nı anlatan “İlyada Destanı”nda da Tenedos adı ile geçmiştir. Günümüzde yabancılar tarafından halen Tenedos adı ile anılmakta olan Bozcaada, 16. yüzyılda Piri Reis’in haritalarında ilk kez bugünkü ismi ile belirmiştir. Bu tarihten sonra da hep bugünkü adıyla anılmıştır.

Tanıtım Videosu:

Bozcaada Nerededir?

Bozcaada, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve Çanakkale iline bağlı bir ada ilçesidir. 2016 verilerine göre nüfusu 2.613 olan Bozcaada’nın Alaybey Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi olmak üzere iki mahallesi bulunur. Büyüklük bakımından Marmara Adası ve komşusu Gökçeada sonrasında Türkiye’nin en büyük üçüncü adasıdır. Yaklaşık 40 kilometre karelik alanı ile Ege Denizi’nin en büyük ikinci adası olarak bilinen Bozcaada, bağlı olduğu Çanakkale il merkezine 45 kilometre uzaklıkta, anakaradaki en yakın belde olan Geyikli’ye ise 6 kilometre uzaklıkta bulunur.

Ege’ye ve Türkiye’nin en önemli metropolü İstanbul’a yakınlığıyla yazları ilgi odağı olan Bozcaada, İstanbul’a Çanakkale üzerinden 380 kilometre uzaklıkta, İzmir’e ise Ayvalık-Akçay rotası üzerinden 301 kilometre uzaklıkta bulunur. Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ise Bursa üzerinden 729 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Her ne kadar ana karayla tek bağlantısı Geyikli üzerinden olsa da etrafında Assos, Akçay, Edremit, Ayvalık, Truva ve Kaz Dağları gibi önemli tarihi ve turistik bölgeler bulunmaktadır.

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?
 

Bozcaada’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabı nasıl bir seyahat planladığınıza göre değişebilecek bir cevaptır. İklimsel açıdan bakıldığında Bozcaada etrafındaki coğrafyaya nispeten değişik iklim özellikleri gösterir. Ege Denizi’nde yer alan adada Akdeniz iklimi hakim sürer ve tam Çanakkale Boğazı’nın çıkışında konumlandığı için her sezon rüzgar alan bir yerleşim yeridir. Rüzgar, bahar ve kış aylarında sıkıntıya yol açsa da sıcaklıklar hiçbir zaman gezilemeyecek seviyede sert olmaz. Yıl içerisinde en düşük sıcaklık ortalaması ocak ayında iken (Ortalama 7-8 derece) en yüksek sıcaklık ortalaması ise temmuz ayına (Ortalama 30 derece) denk gelmektedir. Yağış olarak bakıldığında ise en çok yağış alan aylar aralık ve ocak ayları iken en düşük yağış temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle iklimsel açıdan bakıldığında Bozcaada her mevsim gezilebilecek bir ada olsa da yağış açısından bakıldığında özellikle aralık ve ocak ayları dışında kalan on ay boyunca gidilmesi önerilir. Ancak kış aylarında adadaki tesislerin bazıları açık değildir. Bu nedenle Bozcaada’yı tam anlamıyla keşfedebilmek için deniz turizminin revaçta olduğu yaz dönemleri tercih etmeniz sizin için daha iyi bir karar olacaktır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?


 

Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesi olan Bozcaada’ya tek ulaşım imkanı feribot olarak gözükmektedir. Bozcaada’nın tam karşısında bulunan Ezine ilçesinin Geyikli beldesinin sahilinden kalkan feribotlar yıl boyunca Bozcaada’ya ulaşım imkanı sağlamaktadır. Yaz ve kış dönemleri değişen seferleriyle birlikte Gestaş firması tarafından sağlanan feribotlara yolcu olarak veya arabayla binmek mümkündür. 2018 yılı başı itibariyle tek yolcu bilet fiyatı 7 TL iken araba ile geçişin ücreti 80 TL, 150 cc üzeri motosikletler için ise 40 TL’dir. Geyikli-Bozcaada feribotlarının biletleri gidiş dönüş olarak kesilmektedir.

Bozcaada’ya arabayla ulaşmak için İstanbul’dan sırasıyla Tekirdağ, Gelibolu, Çanakkale ve Ezine rotası izlenerek Geyikli beldesine ulaşılır ve buradan Bozcaada’ya feribotla geçiş sağlanır. Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçmek için üç farklı noktadan kalkan feribotlar kullanılabilir, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için kullanılan feribotların ücretleri 2018 yılı başı itibariyle 30-40 TL arasında değişmektedir. İstanbul’dan gelmek için diğer bir alternatif ise hızlı feribot seferleri ile Bandırma’ya geçmek ve buradan Biga, Çanakkale ve Ezine rotası ile Geyikli belgesine ulaşmaktır. İzmir’den Ayvalık, Akçay, Ezine rotası; Ankara’dan ise Bursa, Bandırma, Biga, Çanakkale rotası izlenerek Geyikli beldesine ulaşmak mümkündür.

Yaz dönemi boyunca büyük şehirlerden Bozcaada’ya otobüs seferleri düzenleyen birçok otobüs firması bulunmaktadır. Feribot Bozcaada’nın merkezine gittiği için otobüs firmaları feribotla adaya geçmemektedir ve yolcuları Geyikli İskelesi’ne bırakmaktadır. Kış dönemleriyse otobüs ile Ezine’ye varılabilir, buradan minibüsler veya taksi ile Geyikli feribot iskelesine ulaşmak mümkündür.

Bozcaada’ya en yakın havalimanı Çanakkale’de bulunur. Çanakkale’ye yaz aylarında her gün, kış döneminde ise belli günlerde İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar yapılmaktadır. Çanakkale’ye uçakla varıp buradan Geyikli beldesine otobüsler ile ulaşarak Bozcaada’ya geçmek mümkündür.

Bozcaada şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada’da Nerede Kalınır?
 

Bozcaada’da konaklama genellikle küçük butik otel ve pansiyonlarda gerçekleştirilmektedir. Tarihi ve doğal sit alanı olduğu için Bozcaada’da büyük tesislerle birlikte tatil köyü konseptli yerler bulunmamaktadır. İlçe içindeki işletmeler, genellikle Bozcaadalı aileler tarafından veya son yıllarda büyük şehirlerden Bozcaada’ya yerleşen kişiler tarafından işletilmektedir. Bozcaada’daki bu işletmelerin bazıları 12 ay boyunca hizmet verirken bazıları ise sadece yoğun turistik dönemlerde hizmet vermektedir. Ada içerisindeki konaklamaların birçoğu oda-kahvaltı şeklindedir. Kahvaltılarda genellikle işletmeciler kendi bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri ziyaretçilerine servis etmektedir. Son zamanlarda popüler bir destinasyon olduğu ve bir ada olduğu için Bozcaada’daki konaklama seçenekleri civardaki tatil yörelerine oranla biraz daha yüksektir. Adanın nüfusunun iki katına çıktığı temmuz, ağustos ayları ve resmi tatiller öncesi aksilik yaşamamak için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Aksi takdirde her ne kadar çok seçenek olsa da yer bulamama sıkıntısı yaşanabilir.

Bozcaada pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bozcaada Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bozcaada Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bozcaada Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bozcaada Otelleri
Bozcaada Ev Kiralama

Bozcaada Otelleri

Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesi Bozcaada geniş yelpazede konaklama imkânı sağlamaktadır. Bozcaada otelleri sıcak, samimi ve uygun fiyatlı oluşuyla birçok gezgin ve aile tercih edilmektedir. Lüks Bozcaada otelleri dahi misafirlerine şirin ve samimi bir ortam yaratmaktadır. Kimisi bir bağ evi, kimisi eski bir konaktan restore edilerek otele dönüştürülmüştür ve kimisi de genellikle aile işletmesine sahiptir. Birçoğu deniz veya bahçe manzaralı olan Bozcaada otellerinde konukların rahatı ve konforu için her şey düşünülmüştür. Bozcaada’ya ulaşım Geyikli İskele’den feribot ile sağlanmaktadır. Bilet fiyatları yaya 7 TL, motorsiklet 40 TL, araç 80 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Bu arada alınan biletler dönüşü de kapsamaktadır. Adada Türk ve Rum olmak üzere iki mahalle vardır: Cumhuriyet Rum Mahallesi, Alaybey ise Türk mahallesi. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan adadaki Bozcaada Kalesi’nin kim tarafından inşa edildiği ise bilinmemektedir. Fakat ilk kez Fatih Sultan Mehmet tarafından restore edilmiştir. Bozcaada tarihine daha yakından tanık olmak isterseniz Bozcaada Müzesi’ni ziyaret edebilir, Fransız seyyahın ve Ara Güler’in fotoğraflarını bulabilirsiniz. Bozcaada’da deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için Ayazma Plajı, Mermer Burnu, Habbele Plajı ideal sahiller arasındadır. Yöresel bağ üzümlerinden elde edilen Bozcaada şaraplarını da deneyebilirsiniz. Birçok Bozcaada oteli Nisan- Ekim arası hizmet verirken bazı oteller ise yıl boyunca konuklarını ağırlamaktadır.

 Bozcaada Otelleri

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada, küçük bir ada ilçesi olmasına rağmen turistik konumu ve tarihi geçmişiyle birlikte gezip görülecek yerler bakımından birçok alternatif barındırmaktadır. Toplam 40 kilometrelik bir alana sahip bir yerleşim yeri olduğu için Bozcaada’da gezilecek yerler birbirine olabildiğince yakın bir alanda konumlanmıştır. İlçe merkezi ve merkez dışı olarak iki bölgeye ayrılan Bozcaada’da ilçe merkezinde görülmesi gereken her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. İlçe merkezi dışında kalan görülmesi gereken yerlere ise adada sağlanan toplu taşıma imkanlarıyla, özel araçla veya adadan kiralanabilecek bisikletlerle ulaşılabilir. Küçük bir ada olması nedeniyle görülecek yerleri bir günde tamamlamak mümkün olsa da adaya sınırlı feribot seferleri ile ulaşıldığı için gezilecek görülecek yerlerin tamamı için minimum iki gün ayırmak gerekmektedir. 

Bozcaada Şehir İçi Ulaşım


 

2015 yılından beri yaz dönemlerinde adadaki araba sayısı çok arttığı için Bozcaada’nın merkez bölgesinde araç kullanımı kısıtlanmaktadır. İlçede araçlarınızı park edebilmeniz için belediyenin iki ücretsiz otoparkı bulunmaktadır. Feribottan indikten sonra trafiğe açık iki cadde üzerinden bu otoparklara ulaşılabilir. Bozcaada merkezde gezmenin en ideal yolu yürümektir. Olabildiğince ufak bir merkez olduğu için ilçe merkezinde her yere yürüyerek gitmek ve adayı keşfetmek rahatlıkla mümkündür. Merkezin dışında bulunan noktalara gitmek için de toplu taşımada tek imkan minibüslerdir. Minibüsler sadece turistik dönem olan mayıs-eylül ayları arasında çalışmakta olup adanın Ayazma gibi ünlü plajlarına ulaşım sağlamaktadır. Yoğun dönemlerde günbatımını izlemek için rüzgar güllerine de minibüslerle ulaşım imkanı bulunur. 2017 fiyatlarıyla minibüs ile Ayazma Plajı’na ulaşmanın ücreti 4 TL’dir.

Merkez dışında kalan bu noktalara araba ile gitmek de mümkündür. İlçe merkezindeki araç trafiği kısıtlaması adanın merkez dışında kalan bölümlerinde geçerli değildir. Bu sebeple araçla adanın diğer bölümleri rahatlıkla keşfedilebilir. Adada bulunan bir diğer ulaşım aracı taksilerdir. Yaz aylarında sayıları en fazla 5 olan ve bir durağa bağlı olmayan taksiler birbirinden bağımsız olarak çalışır ve adadayken telefonlarından irtibata geçilebilir. Taksiler gün içinde ada etrafında çeşitli turlar da düzenlemektedirler. Aracı olmayan seyahatseverler bu turlara katılarak adayı keşfetmenin keyfini çıkarabilir. Adayı keşfetmek için bir diğer yol ise kendi bisikletinizi getirmek veya adadayken bir bisiklet kiralamaktır. Ada içinde bisiklet veya scooter kiralanabilecek birkaç firma bulunmaktadır.

Bozcaada Mutfağı500 yılı aşkın süre boyunca Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı Bozcaada, ada ve şarap kültürüyle birlikte yeme içme konusunda cömert ve lezzetli seçenekler sunmaktadır. Bir ada olması nedeniyle özellikle deniz mahsulleri ve bölgede yetiştirilen ürünlerle hazırlanan mezelerle donatılmış sofralara konuk olacaksınız. Son yıllarda büyük şehirlerden aldığı göç ile birlikte buraya yerleşen insanlar kendi kafe ve restoranlarını açarak adanın yeme içme kültürünün daha da zenginleşmesine sebep olmuştur.

Konaklama seçeneklerinin birçoğu oda-kahvaltı şeklinde olduğu için kahvaltılar genellikle otellerde veya pansiyonlarda yapılmaktadır. Kahvaltılarda genellikle işletmelerin kendi ürettikleri ürünlerle birlikte Bozcaada’ya özgü olan domates ve incir reçeli gibi özel tatlar sunulmaktadır. Otellerde kahvaltı yapmak istemeyenler için birçok kafe de sabahları zengin içerikli menüleriyle hizmet vermektedir. Öğle yemekleri için genellikle plajlarda bulunan restoranlar tercih edilirken Bozcaada’da günün en önemli öğünü akşam yemekleridir. Akşam yemeği için genellikle rakı, balık, meze gibi seçeneklerin sunulduğu ve uzun uzun oturup sohbet eşliğinde yemeğinizi yiyebileceğiniz meyhane tarzında mekanlar öne çıkmaktadır. Temmuz, ağustos ve resmi tatil gibi dönemlerde yoğunluk yaşandığından akşam yemeği için önceden rezervasyon gerekmektedir. Akşam yemeklerinde öne çıkan seçenekler arasında kalamar ve ahtapot gelmektedir. Bununla birlikte ada etrafından toplanan otlar ve yöresel zeytinyağı ile yapılan mezeler akşam yemeği sofralarını bir ziyafete dönüştürür. Adada geleneksel mutfak dışında pizza, makarna vb. gibi lezzetler hazırlayan kafeler ve son dönemlerde yaygınlaşan üçüncü dalga kahveciler de bulunmaktadır.

Bozcaada denince akla gelen ilk şeylerden biri de şaraptır. Bozcaada genelinde bulunan birçok bağ evinde ve şarap fabrikasında üretilen yerel şaraplar Bozcaada’da denenmeden dönülmemesi gereken şeylerin başında gelir. Şarap fabrikalarında peynir tabakları eşliğinde şarap tadımı yapmak mümkündür.

Bozcaada Gece Hayatı

Bozcaada Gece Hayatı
 

Bozcaada’da hareketli bir gece hayatından bahsetmek çok mümkün değildir. Ancak bununla birlikte akşam saatleri için adada hiçbir alternatifin olmadığını söylemek yanlış olur. Gece hayatı genellikle rakı-balık yapabileceğiniz geleneksel meyhaneler ile birlikte birkaç kafe, bar gibi mekanda geçer.

Bozcaada ilçe merkezindeki mekanlar limanda ve ara sokaklarda olmak üzere iki ayrı konumda toplanmıştır. Bununla birlikte Ayazma Plajı gibi meşhur yerlere yakın mekanlar da bulunmaktadır. Limandaki mekanlar genellikle deniz manzarası ve kale manzarası eşliğinde yıllardır burada olan ve geleneksel yapısını kaybetmemiş yerlerdir. Ara sokaklarda genelde Rum Mahallesi etrafında toplanmış mekanlar ise son yıllarda büyük şehirlerden buraya yerleşen insanların açtığı ve geleneksel kültürü geliştiren mekanlar olarak öne çıkmaktadır.

Bozcaada'daki Festivaller

Bozcaada'daki Festivaller
 

Bozcaada, küçük bir ada olmasına rağmen yıl içerisinde çeşitli organizasyonlara ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Festival dönemlerinde ada oldukça kalabalık olduğu için bu dönemlerde adayı ziyaret edecekler konaklama gibi rezervasyonlarını önceden yaptırmalıdır. Bu festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir: 

Bozcaada Yarı Maratonu/10 KM Koşusu: New Balance sponsorluğunda, her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen ve iki gün süren Bozcaada Yarı Maratonu ve 10 kilometre Koşusu’nda ada dünyanın her tarafından gelen sporcularla dolmaktadır. Asfalt zeminde koşulan koşu Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp gene aynı yerde sonlanmaktadır. Yarı maraton koşan sporcular adanın etrafında 21 kilometrelik parkuru tamamlarlar, 10 kilometre koşucuları ise 5 kilometreden sonra geri dönerek koşularını bitirmektedirler.
 
Bağbozumu Festivali: Üzüm ve şarap üretimiyle ünlü olan Bozcaada’nın festivallerinin başında eylül ayının ilk yarısında gerçekleştirilen ve iki gün süren Bağbozumu Festivali gelmektedir. Bu festival boyunca birçok tur firması da adaya özel festival turları düzenlemektedir. Festival şarap üreticilerinin sembolik bağ bozumlarıyla başlar ve toplanan üzümler geleneksel bir şekilde tören alanına getirilmektedir. Festival boyunca konser organizasyonları ile birlikte yarışmalar düzenlenmektedir.

Bozcaada’da Alışveriş

Bozcaada’da Alışveriş
 

Bozcaada’da domates reçeli gibi yöresel ürünlerin, şarapların ve hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkan bulunmaktadır. Adada üretilen ürünler arasında en ünlüsü domates reçelidir. İlk olarak Rum asıllı bir aile tarafından üretilen reçel günümüze kadar gelmiş ve adada en çok satılan ürünlerden biri olmuştur. Domates dışında incir, gelincik vb. gibi birçok reçel seçeneği de bulunur. Domates reçeli için öne çıkan işletmelerin başında Bozcaadalı Veli Dede gelir. Bozcaadalı Veli Dede, 1878 yılından beri ürettiği domates reçeliyle birlikte diğer reçel seçenekleri, kurabiye ve organik kurutulmuş üzüm gibi lezzetler satmaktadır.

Bozcaada İçin Faydalı Bilgiler

  • Ambulans: 112

  • Bozcaada Kaymakamlığı: 0 286 697 80 18

  • Bozcaada Belediyesi: 0 286 697 80 81

  • Bozcaada Emniyet Müdürlüğü: 0 286 697 80 10