Bozcaada’da Alışveriş


 

Bozcaada’da domates reçeli gibi yöresel ürünlerin, şarapların ve hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkan bulunmaktadır. Adada üretilen ürünler arasında en ünlüsü domates reçelidir. İlk olarak Rum asıllı bir aile tarafından üretilen reçel günümüze kadar gelmiş ve adada en çok satılan ürünlerden biri olmuştur. Domates dışında incir, gelincik vb. gibi birçok reçel seçeneği de bulunur. Domates reçeli için öne çıkan işletmelerin başında Bozcaadalı Veli Dede gelir. Bozcaadalı Veli Dede, 1878 yılından beri ürettiği domates reçeliyle birlikte diğer reçel seçenekleri, kurabiye ve organik kurutulmuş üzüm gibi lezzetler satmaktadır.

Bozcaada seyahatinde alınabilecek bir diğer lezzet ise damla sakızlı bademli kurabiyedir. Adada bulunan pastane ve fırınlarda üretilen bu lezzetli kurabiyeler adadayken denenebilir ve kilo ile satın alarak eve götürülebilir. Adanın en eski ve meşhur mekanlarından biri olan Çiçek Pastanesi, damla sakızlı bademli kurabiyelerin en lezzetlisini alabileceğiniz mekanlardan birisidir.

Bozcaada’nın en önemli geçim kaynaklarından biri üzüm ve şarap üretimi olduğu için bölgede yetişen üzümler ile birlikte üretilen şaraplar, adadan alabileceğiniz ürünler arasında önemli bir yere sahiptir. Yaz boyunca her dönem farklı tip üzümler kasalarca ada merkezinde satışa çıkmaktadır. Üzüm dışında üzüm reçeli, üzüm suyu gibi üzümden üretilen ürünler de satılmaktadır. İlçede altı farklı şarap fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalarda şarap tadım turlarına katılmak ve eve dönerken şişe şişe şarap satın almak mümkündür.

Bozcaada’da birçok hediyelik eşya satan dükkan da bulunmaktadır. Kendine özgü ürünlerin satıldığı hediyelik eşyaların ana temaları olarak genellikle Bozcaada’nın simgesi olan üzüm, şarap ve rüzgar gülleri kullanılmaktadır. Buralarda el işçiliğiyle öne çıkan her türlü hediyelik eşya bulunabilir.