Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

1

Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesi olan Bozcaada’ya tek ulaşım imkanı feribot olarak gözükmektedir. Bozcaada’nın tam karşısında bulunan Ezine ilçesinin Geyikli beldesinin sahilinden kalkan feribotlar yıl boyunca Bozcaada’ya ulaşım imkanı sağlamaktadır. Yaz ve kış dönemleri değişen seferleriyle birlikte Gestaş firması tarafından sağlanan feribotlara yolcu olarak veya arabayla binmek mümkündür. 2018 yılı başı itibariyle tek yolcu bilet fiyatı 7 TL iken araba ile geçişin ücreti 80 TL, 150 cc üzeri motosikletler için ise 40 TL’dir. Geyikli-Bozcaada feribotlarının biletleri gidiş dönüş olarak kesilmektedir.

Bozcaada’ya arabayla ulaşmak için İstanbul’dan sırasıyla Tekirdağ, Gelibolu, Çanakkale ve Ezine rotası izlenerek Geyikli beldesine ulaşılır ve buradan Bozcaada’ya feribotla geçiş sağlanır. Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçmek için üç farklı noktadan kalkan feribotlar kullanılabilir, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için kullanılan feribotların ücretleri 2018 yılı başı itibariyle 30-40 TL arasında değişmektedir. İstanbul’dan gelmek için diğer bir alternatif ise hızlı feribot seferleri ile Bandırma’ya geçmek ve buradan Biga, Çanakkale ve Ezine rotası ile Geyikli belgesine ulaşmaktır. İzmir’den Ayvalık, Akçay, Ezine rotası; Ankara’dan ise Bursa, Bandırma, Biga, Çanakkale rotası izlenerek Geyikli beldesine ulaşmak mümkündür.

Yaz dönemi boyunca büyük şehirlerden Bozcaada’ya otobüs seferleri düzenleyen birçok otobüs firması bulunmaktadır. Feribot Bozcaada’nın merkezine gittiği için otobüs firmaları feribotla adaya geçmemektedir ve yolcuları Geyikli İskelesi’ne bırakmaktadır. Kış dönemleriyse otobüs ile Ezine’ye varılabilir, buradan minibüsler veya taksi ile Geyikli feribot iskelesine ulaşmak mümkündür.

Bozcaada’ya en yakın havalimanı Çanakkale’de bulunur. Çanakkale’ye yaz aylarında her gün, kış döneminde ise belli günlerde İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar yapılmaktadır. Çanakkale’ye uçakla varıp buradan Geyikli beldesine otobüsler ile ulaşarak Bozcaada’ya geçmek mümkündür.