Google+

Bergama

Bergama - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus:101.813/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

lespergamon_ban_01.jpg

Bergama, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle dünyanın 999’uncu, Türkiye’nin 13’üncü ve İzmir’in ilk UNESCO Dünya Mirası’dır. Bergama’yı parşömenin anavatanı, eczacılığın babası Hekim Galenos’un kenti, İncil’de adı geçen Anadolu’daki yedi kiliseden birine ev sahipliği yapan kent gibi pek çok betimlemeye sahiptir. Dünyanın en dik tiyatrosuna sahip olması, 1937 yılından bu yana Türkiye’nin ilk yerel festivali Uluslararası Bergama Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da bilinir.

Bergama, tarih boyunca Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir dünya kentidir. Bergama adı, antik dönemdeki Pergamon isminden gelmektedir. İlk çağda muhteşem abideleriyle büyük bir şehir ve Bergama Krallığı’nın merkezi olmasının yanı sıra; Ortaçağın önemli stratejik mevkii, Karesioğulları’nın ikinci başkenti ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli merkezlerindendir.

Hayli köklü bir tarihe ve kültüre sahip Bergama, günümüzde hala düzenlenen festivaller ve konserlerle kültürel alandaki etkisini sürdürmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=yaAQPfV2wx4

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bergama Dünya’nın 999’uncu mirası olarak kabul edilmiş oldu. Farklı dönemlerde farklı kültürlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapan Bergama’da gezeceğiniz yerler arkeolojik olarak sizi çok tatmin edecek müzeler ve antik yerleşim alanları olacaktır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Hacı Hekim Hamamı, Pergamon Parchment, Bergama Antik Tiyatrosu

Akropol

019 Oca 2017Gezilecek Yerler

Akropol

Akropol, Yunanca’da “yüksek kent” anlamına gelmektedir, yani Pergamon Krallığı’nınYukarı Şehri’dir. Şehrin en tepesi olduğu için tapınakların çoğu Akropol’de bulunmaktadır. Çünkü dönemin inancına göre Tanrılara yakın olmak amacıyla tapınaklar mümkün olduğu kadar yüksek alanlara inşa edilirdi.

Kale Dağı’nın tepesindeki antik Pergamon yerleşimi anıtsal mimarisiyle Helenistik dönem şehir planlamacılığının en iyi örneğini temsil etmektedir. Athena Tapınağı, Trajan Tapınağı, Helenistik dönemin en dik tiyatro yapısı, kütüphane, Heroon, Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, agora ve gymnasion yapıları bu dönem mimarisinin en seçkin örneklerindendir.

Pergamon’un koruyucusu sayılan Athena adına yapılan Athena Tapınağı, Akropol’ün en önemli mekânlarındandı; ancak 1878’de başlayan kazılardan sonra Bergama’daki birçok eser gibi tapınağın da büyük bir bölümü Berlin’deki Pergamon Museum’a taşındı. Dionysos Tapınağı ve Zeus Sunağı da burada yer alıyor. Zeus Sunağı kazılardan sonra onarılmak üzere Berlin’e götürülmüş ve sergilenmek üzere oradaki müzeye kaldırılmıştır.

Athena Tapınağı’nın güneyinde ise Helenistik dönemde yapılan yaklaşık 10.000 kişilik dünyanın en dik tiyatrosu bulunmaktadır.

-
Bergama şehrini ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu indirimli otellere mutlaka göz atın: Hera Boutique Hotel - Boutique Class (338.50 - 238.96 TRY). Ayrıca bu şehirde en fazla beğenilen Attalos Suites Hotel (4.9/5), Akropolis Guest House (4.4/5) otellerini de tercih edebilirsiniz.

Asklepion Tapınağı

719 Oca 2017Gezilecek Yerler

Asklepion Tapınağı

Sağlık ve Tıp Tanrısı Aesculapius adına kurulan Asklepion'un M.Ö. 4. yüzyıldan beri var olduğuna inanılıyor. 3.500 kişi kapasiteli küçük bir tiyatro, hastaların su ve müzik sesi ile iyileştirildiği odalar, Asklepion Tapınağı ve kütüphane gibi binaları içeriyor. Burada, hastaların rüyaları Sigmund Freud'tan 2000 yıl önce şehrin doktorları (rahipler) tarafından analiz edilirdi.

Roma döneminde kutsal alanın Pergamon şehri ile bağlantısı Via Tecta denilen üzeri tonozla örtülü yol ile sağlanmaktaydı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda bu yol, aşağı kentin, Roma tiyatrosunun güney kanadında açılan ve halk arasında “Viran Kapı” olarak adlandırılan büyük kemerli kapıdan geçtikten sonra başlamaktaydı. Hastalar burada rahip hekimlerce (Asklepiades) muayene edilir; ölümcül hastalar ile hamileler içeriye kabul edilmezdi. Kutsal yol (Via Tecta), kutsal alanın giriş kapısına (propylon) kadar devam etmekte ve hastaları havanın olumsuz koşullarından korumaktaydı. Yolun son bölümü Roma İmparatoru Hadrianus zamanında sütunlu yol şeklinde düzenlenmişti. Sütunlu yolun her iki tarafında hastaların, şifa bulmasına yardımcı olacak her türlü adak ve eşya satılmaktaydı.

Bugün modern tıbbın simgesinin kaynağı olan Yılanlı Sütun Asklepion’un giriş meydanına dikilidir. Efsaneye göre, derdine deva aramak için Asklepion'a gelen bir hasta, girişte iki yılanın bir taş oyuğunun içinden süt içtiğini ve sütü zehirleriyle karıştırıp taşa geri boşalttığını tesadüfen görmüştür. Hasta, iyileşmeyeceği görüşüyle Asklepion'a alınmayınca acı çekmeden ölmek umuduyla oyuktaki süt-zehir karışımını içer ama ölmek yerine iyileşir. Yılan zehrinin şifa verici yönünü böylece ortaya çıkınca Antik Çağ’ın ünlü hekimi Bergamalı Galen, Asklepion'un sembolünün çifte yılan olmasına karar vermiştir.

-
Bergama şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Yarım Gün İzmir Şehir Turu (43.01 €), İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (68.82 €), Pamukkale Tam daytour (133.34 €), Efes ve Teras Evler: Özel Tam Gün Turu (47.31 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Bergama Müzesi

1919 Oca 2017Gezilecek Yerler

Bergama Müzesi

Carl Humman ve Alexander Conze yönetiminde 1878 yılında Bergama'da başlayan arkeolojik kazıların sonucunda, 1900-1913 yıllarında Akropol’de yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman Kazı Evi yanında bir depo müzesi yapılmıştır. Bu depo o dönemde Türkiye'deki iki arkeolojik eser deposundan biridir.

Bergama Akropolü üzerinde bulunan ancak 1870 yılında Prusya’ya götürüldüğü için orijinali Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenmekte olan Bergama Zeus Sunağı’nın bir maketi, müzenin arkeolojik eserler bölümünde sergilenir. Bergama Müzesi’nde toplamda 8643 arkeolojik eser, 1920 adet etnografik eser, 7302 sikke bulunmaktadır. Müzedeki Erken Tunç döneminden Bizans dönemine kadar değişik dönemlere ait arkeolojik eserlerin çoğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıkmıştır.

Etnografya seksiyonunda bölgeye ait halı, kilim (Yuntdağ, Yağcıbedir, Kozak Bergama dokumaları), kumaş dokuma örnekleri, el işlemelerinin yanı sıra Anadolu'nun diğer yörelerine ait el emeği eserler de sergilenmektedir. Müzede özellikle görülmesi gereken eserlerden bazıları şöyle sıralanabilir: Nymphe Heykeli ( M.S 2. Yüzyıl - Yunan ve Roma mitolojilerinde doğada bulunan tanrısal genç kız figürüdür Nymphe’ler), Medusa Mozaiği (M.S 3. Yüzyıl - Pergamon Akropolünde bir mimari yapının tabanında bulunmuştur), Sokrates Büstü (Roma Dönemi).

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bergama, Ege Bölgesi’nin kuzeybatısında; İzmir’e bağlı, doğusunda Soma ve Kınık, kuzeyinde Burhaniye ve İvrindi olmak üzere, batısında Ayvalık ve Dikili, güneyinde Aliağa ile çevrilidir. Güneybatı istikametinde Ege Denizi yer almaktadır. İzmir il merkezine yaklaşık 100 km mesafede, denize kıyısı olan bir ilçedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

80--uluslararasi-bergama-kermesi-basladi-9713.JPG

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçen Bergama’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Genelde turistler yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih ediyorlarsa da havaların biraz daha serinlediği ve kalabalığın biraz daha azaldığı eylül-kasım ayları aralığı Bergama’yı ziyaret etmek için ideal bir zamandır. Havalar henüz sertleşmemiş; ancak kurak yaz sıcağı da geçmiş olacaktır.

Bergama’ya gitmek için çok fazla alternatif mevcuttur. Ancak en kolay ulaşım İzmir üzerinden gitmektir. Bunun için, havayolu, otobüs ya da özel arabanızla İzmir’e ulaştıktan sonra; İzmir Otogarı’ndan 20 dakikada bir hareket eden özel minibüslerle bir buçuk saatlik bir yolculukla Bergama’ya ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştıktan sonra, havaalanında durağı olan İZBAN trenleriyle Aliağa’ya gidip, Aliağa Metro İstasyonu’ndan Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle veya Bergama-İzmir özel dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. İZBAN tren sistemi İzmir şehir merkezine kadar gittiği için İZBAN’ın herhangi bir durağından binip bu güzergahı takip ederek de Bergama’ya ulaşabilirsiniz.

Bergama’da konaklamak için seçebileceğiniz çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Şehrin kültürel dokusuna uygun butik oteller, pansiyonalar ve daha büyük oteller hizmet vermektedir. Merkezde bulunan Red Basilica Hotel oldukça popülerdir. Adından da anlaşılacağı üzere Red Basilica’ya yakınlığı nedeniyle oldukça tercih edilen bu otel, Bergama’ya ilk kez gidenlerin ve sürekli giden Bergama-severlerin gözde tercihidir.

Yine merkezde bulunan ve oldukça popüler olan Odyssey Guest House, Hera Hotel ve Aristonicus Boutique Hotel ise taş duvarları ve Rum mimarisiyle beğenilen ve sık tercih edilen butik otellerdir. Akropolis Hotel ve Berksoy Hotel ise daha büyük ve açık havuzlu olmaları sayesinde, yaz tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği tesislerdir. Siz de ziyaret döneminiz ve amacınızı göz önünde bulundurarak bu tesislerden birini tercih edebilirsiniz.


Bergama Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Bergama Otelleri

En Yüksek Puanlı Bergama Otelleri

bergama-antik-kenti.jpg

Bergama’da şehir içi minibüsleri ile ulaşım mümkündür. Çok geniş bir şehir içi ulaşım ağına ihtiyaç duyacak kadar büyük olmayan Bergama’da 4 farklı minibüs güzergahı bulunmaktadır. Bu minibüsler Bergama Otogarı’ndan ve Bergama Hastanesi’nden hareket etmektedirler.

Ancak Bergama’daki turistik merkezler birbirinden ayrı yerlerde oldukları için eğer özel arabanız yoksa, bir taksi tutmak iyi bir seçenek olabilir. Bölgede çalışan taksiciler bütün turistik merkezleri biliyor ve sizi her birine ulaştırmak için toplu bir fiyat önerebiliyorlar.

akropol-11.jpg

Bergama gelenekselleşmiş ve yaygınlaşmış yerel lezzetlere sahiptir. Her evde, restoranda pişen yerel yemekler, tatlılar ve börekler vardır. Köftesi, ekmeksiz ve sarımsaksızdır; yalnızca kıyma, baharat, maydanoz ve unla yapılır. Bergama’ya özel bir sebze yemeği olan çığırtma ise zeytinyağında kızarmış patlıcanlarla yapılan bir yemektir, özellikle yaz aylarında tercih edilir. Yöreye özgü ve yörenin adını taşıyan Bergama tulum peyniri ve çam fıstığı ise her yerde karşılaştığımız yerel lezzetlerdendir. Bir Suriye tatlısı olan Zülbiye’den esinlenerek sadece Ramazan ayında yapılıp satılan Ramazan helvası da Bergamalıların beğenerek tükettiği lezzetlerdendir.

Popüler restoranlar

Altın Kepçe Bergama Köfte: Burası Bergama’da küçük ama oldukça popüler bir yerdir. Meşhur Bergama köftesini burada deneyebilirsiniz. Makul fiyatları, güler yüzlü çalışanlarının yanı sıra lezzetli köftesi, çığırtması, Kemalpaşa tatlısı, piyazıyla dikkat çekiyor.

Red Basilica Cafe: Bergama’nın en turistik yapılarından biri olan Red Basilica’yı karşısına alan ve onun ismini taşıyan bu kafede tarihi bir manzaraya karşı güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapabilir ya da tarihi gezinizin sonunda uğrayıp öğle yemeği eşliğinde, serin biranızı yudumlayabilirsiniz.

Kybele Restoran: Restore edilmiş eski bir Rum okulunun bahçesinde yer alan bu mekân, iyi bir şarap menüsü ve deniz ürünlerinden makarnalara geniş ve lezzetli menüsüyle dikkat çekiyor. Bergama’da mutlaka uğranması gereken yerler arasında.

Diğer restoranlar: Efe Et Restaurant, Bergama Sofrası, Paksoy Pidecisi

Bahşiş:

Bergama’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Bergama’da İzmir şehir merkezi ya da Çeşme gece hayatı kadar hareketli bir gece hayatı bulunmamaktadır. Bergama’da geceleri arkadaşlarınızla oturup yemek yerken müzik dinleyebileceğiniz içkili restoranlar, sayılı küçük pub ve barlar vardır. Bunların yanı sıra keyifli çay bahçelerinde de zaman geçirebilirsiniz.

Uluslararası Bergama Çocuk Şenliği (19 - 24 Nisan):

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve bulunduğu haftayı kapsayan tarihlerde Bergama, Bergamalı ve dünyadan gelen katılımcı çocuklarla gerçek bir bayram yaşatıyor. Konserler, tiyatro oyunları ve atölyelere ev sahipliği yapan şenlik her sene düzenleniyor.

Uluslararası Bergama Kermesi (30 Mayıs - 6 Haziran):

1937 yılından günümüze, İkinci Dünya Savaşı’nın çetin yıllarında ve ülkenin geçirdiği siyasi ve ekonomik dalgalanmalarda bile hiç ara verilmeden kutlanan, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu festivalidir.

Uluslararası Bergama Motosiklet Festivali (Ekim):

2016 yılında ilk kez düzenlenmeye başlayan bu festivalin her sene düzenlenen bir gelenek haline gelmesi arzu ediliyor. Festivalde 70’ler, 80’ler ve 90’lar teması uygulanmış ve gişeden elde edilen bilet geliri Bergama Belediyespor’a destek için kullanılmıştır.

Bergama’nın Kurtuluş Günü Etkinlikleri (14 Eylül)

Bergama Deve Güreşi Etkinlikleri

Bergama Ege Bölgesi’ndeki çoğu ilçe gibi zeytin ve zeytinyağı konusunda oldukça meşhurdur. Dolayısıyla Bergama’dan alınacaklar listenizin başına zeytin ve/veya zeytinyağını oturtmanızda fayda var.

Bölgede yetişen tarım ürünleri çok çeşitlilik göstermese de yetişen ürünler oldukça doğal ve lezzetlidir. Dolayısıyla zeytin dışındaki ürünler de sizi mutlu edecektir. Arıcılıkta da hayli gelişmiş durumda olan Bergama’da yerli halkın kurduğu tezgahlardan bal, polen veya arı sütü alabilirsiniz.

Bergama’da pamuklu dokuma çok yaygın ve gelişmiş durumdadır. Bergama’da gezerken, çarşıdaki dükkanlarda el dokuması ya da fabrikada üretilmiş dokumalar bulabilirsiniz. Yöreye özgü desenlerle işlenmiş halı ve kilimler bulabilirsiniz. Bergama halılarının tarihi Türklerin bölgeye yerleştiği 11. yüzyıla dek dayanıyor. Bölgenin meşhur dokumalarından biriyse deve güreşi etkinliklerinde takılan turuncu poşulardır. Sevdiklerinize armağan etmek üzere satın alabilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155