Murgul Genel Bilgiler / Rehber


 
Yavuz Selim döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılan Murgul, Artvin’in güzide bir ilçesidir. Binli yılların başında Selçukluların fethedene kadar Pontus-Rum, Bizanslılar ve İranlılar hakimiyetinde olduğu tespit edilmiştir. İlçede 1935-1950 yılları arasında Damar ilçe merkezi olarak anılırken daha sonra Murgul merkez olmuştur ve 1987 yılında İlçe konumuna getirilmiştir. Artvin İl Merkezi’ne olan uzaklığı 48 km olan Murgul, genelde dağlık yapıya sahiptir. Konum itibari ile doğusunda Artvin, batısında Arhavi ilçesi, kuzeyde Borçka İlçesi, güneyinde Yusufeli ilçesi bulunmaktadır. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği minimum 360 metre ile merkez, maksimum 1100 metre ile Damar Beldesi’dir. Murgul’un çoğunluğu ormanlık alandan oluşmakla birlikte kalan araziler mera ve tarım alanıdır. Bu küçük ilçenin biri merkez biri Damar olmak üzere iki belediyesi ve on adet köyü bulunur. İlçenin temel gelir kaynağını Bakır Fabrikası, hayvancılık ve ormancılık sağlarken eğitim seviyesi yüksektir. İlçenin fabrika açısından zengin dönemleri olmuştur. Bu dönemlerde Nitro-MAK (patlayıcı madde üreten fabrika), Mapa, Demir-Export (cevher yataklarından ham maddeyi fabrikaya getirir), Dardanel (maden araştırması) firmaları ilçede faaliyet göstermiştir. Ancak Nitro-MAK dışındakiler zamanla kapanmışlardır. Kentte üretimi devam eden ticari ürün ise baldır. Kabaca köyünde insanlar arıcılık ve petekçilikle uğraşmaktadırlar. Bölgeye has bitki örtüsünden şifalı bal üretimi uzun süredir köy sakinlerince yapılmaktadır.
 

Murgul’da Gezilecek Yerler


Murgul, Artvin’in en bakir topraklarından biri olup turizmde keşfedilmemiş ve keşfedilmeyi hak eden inanılmaz güzellikleri barındıran bir ilçedir. Artvin gezinize ekleyeceğiniz pek çok el değmemiş doğa harikasının adresi Murgul çıkabilir. Deliklikaya Şelalesi ve Damar Karagöl bunların arasında en çok bilinenler. Bunun haricinde yolunuz Murgul ilçesine düştüğünde Esenköy’de yer alan 1863 yılında ahşap olarak inşa edilmiş tarihi Esenköy Cami’sini de ziyaret edebilirsiniz.

Damar Karagöl

Murgul ilçesine bağlı Damar köyünde bulunan ve doğal güzelliğiyle ünlü 2 bin 600 rakımlı Tiryal Dağı’nın eteğindeki Karagöl Murgul’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Artvin bölgesinde sıklıkla karşılaşılan Karagöller kentin turizmine önemli katkılar sağlıyor. Şavşat ve Borçka ilçelerindeki Karagöllere her geçen gün daha çok ilgi duyulmaktadır. Bir yıllık ziyaretçi sayısı yaklaşık 600 bin kişiyi bulan Borçka Karagöl, ilin turizmine büyük katkı sunmuştur. Murgul’a bağlı Damar beldesinde bulunan krater gölünü turizme kazandırmak için yoğun çalışmalar sürmektedir. Karagöl’de rahat ve konforlu bir şekilde araçların ve insanların ulaşımlarını sağlamak için 5 kilometresi ham yol olmak üzere toplam 7 kilometre uzunluğundaki yol genişletme ve sanat yapısı çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca burada sosyal tesis kurulmasını planlanmaktadır.

Murgul Deliklikaya Şelalesi

Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan bir doğa harikası niteliğindeki Delikli Kaya Şelalesi bölgeye yol yapılmasıyla birlikte ziyaretçilerine kavuşmuştur. Kayanın içinden akan su ile oluşan bu ender görüntünün ünü kısa sürede sosyal medyada yankı buldu. Yerli-yabancı turizmin Artvin’deki cazibe merkezi haline gelen bölgeye, turizm şirketleri de tur düzenlemeye başladı. Türkiye’deki binlerce şelalenin arasından sıyrılarak insanları Karadeniz’in en ucuna kadar getiren bu büyüleyici güzellik adeta saklı bir cenneti andırıyor. Murgul ilçesine bağlı Başköy’de sarp ormanlık alanda, köylülerden başka kimsenin varlığını bilmediği kayanın içinden akan şelale bölgesi, Murgul’a gitmişken “görmeden dönme” listenize eklenecek gezilecek noktalarından. Bu doğa harikası, tortul kayaç üzerindeki kireç ve kil taşının suyu aşındırmasıyla oluştuğu bilinen, 4 metre yarıçaplı doğal delikten akan suyun 7 metre yüksekten dökülmesi ile oluşmuş. Adına ise yöre insanları ‘Delikli Kaya’ olarak karar vermişler. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteği ile şelale bölgesinde çevre düzenlemesi için projeler yürütülmeye devam ediyor. Şelale yakınlarında alabalık yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut. Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan bu şelale gitmek için yolda her hangi bir yönlendirme tabelası bulunmuyor ancak Murgul ilçe merkezi içinde sorarak rahatça şelaleye ulaşabilirsiniz.

Murgul ile İlgili

Murgul Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa