Google+

Arama formu

Şavşat

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Şavşat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Artvin’in bir ilçesi olan Şavşat’ta 17 binden fazla kişi yaşamaktadır. 1999 yılında İtalya’da kurulmuş olan belediyeler birliği Cittaslow kapsamına alınmış olan Şavşat, Türkiye’deki 10. sakin şehir olmuştur. İlçe, yeşil doğası ile ün salmıştır. Şavşat’a 1 belde ve 70 köy bağlıdır. Şavşat nüfusunun çoğunluğunu Ahıska kökenli Kıpçak Türkleri oluşturmaktadır. Nüfusun küçük bir bölümü de Gürcülerden meydana gelmektedir. İlçenin toprak şekilleri engebeli olduğundan tarım faaliyetleri yeterince gelişmiş değildir. Sanayi tesislerinin de bulunmaması sebebiyle ekonomik kalkınma için turizm sektörünün katkısını kazanma amaçlı çalışmalar yürütülmektedir.


 
MÖ 900 ile 650 yılları arasına gidildiğinde, Şavşat civarında Urartu ve Kimer kabilelerinin yaşadığı görülmektedir. Ardından sırasıyla Saka Türkleri, Romalılar ve Sasanilere ev sahipliği yapmış olan Şavşat bölgesi, 1479 yılında Osmanlı’ya katılmıştır. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon valiliği esnasında Rize Osmanlı’ya katılmış; Artvin, Ardanuç, Borçka çevreleri de bu harekete dâhil olmuştur. Sultan Selim’in Trabzon’dan ayrılması üzerine ise Ardanuç, Oltu, Tortum ve Artvin tekrardan Osmanlı topraklarından ayrılmıştır. İlçe, 1879 yılında resmen kesinleşen Osmanlı - Rus sınırı ile Artvin, Ardanuç ve Borçka ile birlikte anavatan topraklarından koparılmıştır. 1921 yılında imzalanan Gümrü Anlaşması ile birlikte ise Türkiye’nin doğu sınırı nihai şekline kavuşmuştur. Şavşat, 27 Şubat 1921’de Ardahan Sancağı’na bağlı olarak ilçe statüsü almış; aynı yılın 7 Temmuz gününde Artvin iline bağlanmıştır.
 
Dünyadan fışkıran doğal yaşamın bahşettiği güzelliklerin içinde bir yerleşim merkezi olan Şavşat, güler yüzlü ve misafirperver halkı ile de cezbedicidir. Muhteşem manzarayı kaydetmek ise Şavşat’ın doğal güzelliğini anılarda kalıcı kılmaktadır. Şavşat, gölleri, akarsuları, şelalesi, yüksek dağları ve mesireleri ile Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Şavşat Nerededir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Şavşat, Artvin iline bağlıdır. Şavşat, Türkiye’nin en kuzeydoğusundaki ilçelerden biridir. İlçe, doğuda Ardahan ili ve Hanak ilçesi, kuzeydoğuda Posof ilçesi, güney ve güneybatıda Ardanuç ilçesi, batıda Artvin merkez ve Borçka ilçesi, kuzeyde ise Gürcistan ile komşudur.

Şavşat’a Nasıl Gidilir?

Şavşat özel araçla gidilebileceği gibi şehirler arası otobüslerle de ulaşılabilmektedir. İlçeye en yakın havalimanları ise Kars (137 kilometre), Trabzon (305 kilometre) ve Erzurum’da (285 kilometre) yer almaktadır. Bu noktalardan Şavşat’a toplu taşıma ile ulaşmak mümkündür.

Şavşat’ta Görülecek Yerler

Önceden Bezgiret olarak bilinen Maden köyü, deniz seviyesinden 1.900 metre yüksekte yer alan, Şavşat’a bağlı bir köydür. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde gezmek için oldukça müsait olan köy, kamp yapmak için ideal şartlara sahiptir. Köyün gelenek ve görenekleri halen aktif bir şekilde yaşatılmaktadır. Ahşap mimarisi ile hoş bir görünüme sahip olan Maden köyüne Artvin ve Şavşat otogarlarından hareket eden minibüsler ile ulaşmak mümkündür.


 
Arsiyan Yaylası ve gölleri, bitkisel çeşitliliği ile şifa ve güzellik dağıtırken, suyu ile de diğer yaylalardan farklıdır. Burada güzel kokulu sarı cennet çiçekleri ve çorbası yapılan pancardan burada bol bol yetişmektedir. Eski yerleşimleri ve efsane gölleri ile bilinen Arsiyan’ın Şavşat ile yol bağlantısı bulunmaktadır. Boğa Gölü, Kız Gölü, Yüzen Göl, Çimli Göl ve Kalp Gölü yaylada bulunan göllerden birkaçıdır. Şavşat’a 40 kilometre mesafede olan göllerin aşağısındaki köylere toplu ulaşım aracı olarak minibüsler ile ulaşım sağlamak mümkündür.
 
Özgün ahşap mimarisi, kamp ve karavan ile konaklama olanaklarıyla ilgi gören Kocabey Kışlası, Şavşat’a 15 kilometre mesafededir. Kocabey, Sahara Karagöl Millî Parkı sınırları içinde yer almaktadır.
 
Sahara Karagöl Millî Parkı içinde yer alan bir diğer nokta ise Şavşat’a 17 kilometre mesafedeki Sahara Yaylası’dır. Sahara Yaylası, geniş otlaklara ve soğuk suya sahiptir. Artvin’in önemli yaylalarından biri olan Sahara’da, her yılın temmuz ayının 4. hafta sonunda Sahara Pancarcı Festivali düzenlenmektedir.
 
Kartpostallık bir görsel şölene sahip olan Yavuzköy, Şavşat’a 4 kilometre mesafededir. Yeşil bir vadiye yayılmış olan Yavuzköy’ün manzarası, seyir terasından izlenebilmektedir. Köyün isminin ise Millî Mücadele esnasında gösterdiği cesaretten aldığı söylenmektedir.
 
Geçmişte Şavşat sakinlerinin kullanmış olduğu aletlere ve malzemelere odaklanan bir sergiye sahip olan Tepeköy Yaşam Kültürü Müzesi ise geçmiş kültüre dair önemli her şeyin görülebileceği bir mekândır.  

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.